افشای نقش نفر دوم اطلاعات سپاه در شکست‌های اخیر اطلاعاتی نظام - ویدیوایران اینترنشنال: براساس اطلاعات اختصاصی رسیده به دست ایران اینترنشنال، معاون ضدجاسوسی و دو معان پیشین و فعلی عملیات ویژه اطلاعات سپاه پاسداران، در عملیات‌های ناموفق علیه اهداف اسرائیلی نقش داشته‌اند.

یک عضو ارشد پیشین سپاه پاسداران به ایران اینترنشنال گفت روح‌الله بازقندی، معاون ضدجاسوسی اطلاعات سپاه، واحد ۱۵۰۰، مسوول عملیات شکست‌خورده اخیر در استانبول برای ترور یوسف لوی سیفری، کنسول پیشین اسرائیل و سه زن توریست اسرائیلی بوده است.

بازقندی، با به کارگیری نیروهای غیرحرفه‌ای در ترکیه، آسیب سنگینی به اطلاعات سپاه وارد کرد.

به گفته این منبع، بازقندی با غفلت از نفوذ موساد در ایران، باعث ترورهای پی در پی فرماندهان ارشد سپاه و چهره‌های موثر در برنامه موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی شده است. از جمله ترور حسن صیاد خدایی، از فرماندهان واحد ۸۴۰ سپاه، واحد مسوول ترورهای برون‌مرزی، که اول خردادماه در تهران کشته شد.

کشف توطئه ترور اخیر توسط سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه، میت، یک رسوایی بزرگ برای سازمان اطلاعات سپاه به همراه داشت. یائیر لاپید، نوزیر خارجه وقت اسرائیل، از ترکیه برای کشف این توطئه تشکر کرد.

به دنبال کشف هسته هشت نفره سپاه برای ترور در ترکیه، روابط تهران و استانبول تیره شد. اما بازگشایی سفارتخانه اسرائیل و ترکیه پس از چهار سال، نشان‌دهنده نزدیکی دو کشور پس از این اتفاق بوده است.

علاوه بر بازقندی، معاون عملیات ویژه اطلاعات سپاه، واحد ۴۰۰۰، هم در شکست‌های پیاپی در حملات علیه شهروندان اسرائیلی نقش داشته است. به گزارش این منبع، مصطفی جواد غفاری، از فرماندهان ارشد شبه‌نظامیان ایران در سوریه که آذرماه گذشته از این کشور اخراج شد، در ۹ ماه گذشته مسوول این حملات بوده که همه شکست خورده است.

جواد غفاری قبلا با بردن نیروهای معاونت عملیات ویژه به نیروی قدس باعث تضعیف این واحد شده بود.

شبکه خبری العربیه، گزارش داد که دولت بشار اسد، جواد غفاری را به اتهام نقض حاکمیت سوریه و ایجاد شبکه قاچاق اخراج کرد. سخنگوی وقت وزارت خارجه جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرد.

پیش از جواد غفاری، مسوولیت معاونت عملیات ویژه اطلاعات سپاه برعهده رضا سراج بود که به دلیل توطئه ترور ناموفق اهداف اسراییلی در قبرس برکنار شد. سراج با عنوان کارشناس مسائل استراتژیک در رسانه‌های اصولگرا مطلب می‌نویسد.

این عضو ارشد پیشین سپاه به ایران اینترنشنال گفت که عملکرد این افراد به ویژه روح‌الله بازقندی، خشم فرماندهان سپاه را برانگیخته. چون واحد ۱۵۰۰ مسوول پیشگیری از عملیات جاسوسی کشورهای دیگر در خاک ایران است.
اردیبهشت ماه، فیلمی از بازجویی منصور رسولی، از نیروهای نزدیک به واحد ۸۴۰ سپاه پاسداران منتشر شد که نشان می‌داد او که قرار بوده سه هدف را در ترکیه، آلمان و فرانسه ترور کند در خاک ایران مورد بازجویی قرار گرفته است.

دوم تیرماه، حسین طائب، پس از سیزده سال از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برکنار شد.
+74
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  غیرتخصصی کار کردن غیر از این نمیشه، حتا در جنایاتشان منگ و مومنن! 🥴 نمیدونن چطور باید دست به جنایت بزنن. 🥴 مومن و احمق باش کافیه، اون دنیا حوریان منتظرت تو در سیستم کثیف مردسالار اسلامی، هستند 😖
  1
  33
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.