قبول شدن در رشته پزشکی با رتبه ۱۲۰ هزار؛ انتقاد نماینده مجلس از سهمیه‌ها

ایران وایر: یک نماینده مجلس ایران از وجود سهمیه‌های متعدد در نظام کنکور ایران انتقاد کرد و گفت امسال پیش بینی شده است با رتبه ۱۲۰ هزار هم در برخی از سهمیه‌ها قبولی پزشکی داشته باشیم.

مهرداد ویس کرمی، روز جمعه ۲۸ مرداد در مصاحبه با تسنیم بر آسیب‌زا بودن سهمیه‌ها در کنکور تاکید کرد اما گفت کسی شهامت ورود به این موضوع را ندارد.

اشاره این نماینده مجلس به سهمیه‌هایی مانند «ایثارگران»، «رزمندگان» و خانواده شهدا است که بر اساس برخی گزارش‌ها به اعضای فعال نهادهای شبه‌نظامی مانند بسیج نیز اعطا می‌شود.

علاوه بر این‌ها، سهمیه‌های دیگری مانند حافظان قرآن، فرزندان هیات علمی و فرزندان جانبازان نیز در ایران وجود دارد که در سال‌های گذشته مورد اعتراض داوطلبان کنکور قرار گرفته است.

ویس کریمی در مصاحبه با تسنیم همچنین گفت کنکور تنها «یک شاخص است که نشان می دهد آموزش و پرورش فعلی کارآمد نیست.»

به گفته ویس کرمی، براساس پژوهش‌هایی که مجلس انجام داده «آموزش و پرورش بسیار ضعیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم و درمیان ۱۵ تا ۱۶ کشور منطقه، رتبه ایران بالای ۱۰ است و در میان کشورهای جهان هم جزو کشورهای تقریبا آخر است.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین در بحث قبولی پایین دانش‌آموزان مدارس دولتی از آموزش و پرورش رفع تکلیف کرد و گفت با توجه به جذب ضعیف آموزش و پرورش و استخدام‌هایی که براساس الحاقیه‌های مجلس تحمیل شده است، توقعی نیست آموزش و پرورش بتواند با مدارس غیردولتی و خاص به طور طبیعی رقابت کند.

به گفته ویس کرمی آموزش و پرورش اکنون حدود ۲۰۰ هزار معلم کمبود دارد و رشته تحصیلی ۶۰ درصد معلمان با رشته‌ای که تدریس می‌کنند، تطابق ندارد.
+46
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  وقتی صحبت از مثلن جایگزین کردن پزشک روانشناس با یک آخوند حوزه‌ای مطرخه، خوب حالا بجای ۱۲۰ هزار بگو ۲۲۰ هزار فرقی با این مشکل نداره که متخصص و دانش‌پژوه نمی‌خواهیم، مومن و متظاهر برای ج.ا. ملاک است و غیرتخصصی بودن ولی مومن بودن مسئولان حتا شرط انقلابیون بی‌شعور از همون شروع سال ننگین ۵۷ بوده 😤
  3
  17
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  خدا بیامرزه ایران رو نکبت گرفته ایران را فساد کشور ایران افتاده دست یک مشت تازی یک مشت آدم کش بی سواد و دارن نابود می کنند ایران رو کشوری به این ثروتمندی ببینید به چه روزی انداختن مردم را و ایرانی همه آدم های بی غیرتی هستند که برای نجات خودشون با آینده بچه هاشون هیچ کاری نمی کنند
  3
  19
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  با این رتبه افتضاح فقط میتونه دستیار نظافتچی بیمارستان بشه . بیسوادها همه کاره مملکتند ، از ضحاکعلی شیره ای بگیر تا این سهمیه ای انگل زاده !
  2
  9
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.