تلاش گسترده شهروندان روسیه برای یافتن رگ و ریشه یهودی و مهاجرت به اسرائیل

 مرد یهودی پیچیده در پرچم اوکراینرادیو فردا:خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، از تقلای گسترده شهروندان روسیه برای یافتن ردپای احتمالی از ریشه و تبار یهودی خود که به آن‌ها امکان مهاجرت به اسرائیل را بدهد خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، همزمان با ادامه جنگ روسیه در اوکراین، شهروندان روس بیشتری با توسل به «تبار یهودی» به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند، به گونه‌ای که شمار این «مهاجران» در هفت ماه گذشته از برخی از سال‌های گذشته بیشتر بوده است.

به نوشته رویترز، از آغاز ژانویه تا آخر ژوئیه سال جاری میلادی، ۲۰ هزار و ۲۴۶ شهروند روسیه به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند.

در ماه فوریه سال جاری میلادی که ماه نخست جنگ روسیه در اوکراین بود، شمار روزانه این مهاجران ۷۰۰ تن بود که در ماه مارس به سه هزار نفر افزایش یافت.

این در حالی است که در تمامی سال ۲۰۱۹، آخرین سال پیش از همه‌گیری کرونا، ۱۵ هزار و ۹۳۰ تن از روسیه به اسرائیل مهاجرت کردند.

در حالی که ممکن است شماری از این مهاجران جدید روس، یهودی باشند، اما اکثر آن‌ها تنها بستگانی دارند که یهودی محسوب می‌شوند.

به نوشته رویترز، روس‌های بسیاری این روزها با استناد به «قانون بازگشت» اسرائیل، در تقلای گردآوری اسناد و مدارکی هستند تا نشان دهد یکی از پدربزرگ یا مادربزرگ‌های‌شان یهودی بوده و زمینه «مهاجرت» و برخوردار شدن از مزایای زندگی به عنوان یک شهروند را در اسرائیل میسر کند.

این مزایا، شامل معافیت‌های مالی چشمگیر، از نخستین روز ورود به عنوان شهروند جدید به آنها تعلق می‌گیرد در حالی که سایر شهروندان اسرائیلی باید مالیات‌های بسیار سنگین و متعدد بپردازند.

با استناد به «قانون بازگشت» ممکن است تا ۶۰۰ هزار تن از شهروندان روس بتوانند به عنوان شهروند جدید در اسرائیل ثبت شوند.

رویترز داستان برخی از این افراد را که به تازگی به اسرائیل رفته‌اند، بازگو کرده است. آنان تاکید کرده‌اند که با وجود سرخوردگی از مشاهده عقب‌ماندگی اسرائیل در برخی زمینه‌های فن‌آوری، فعلا از زندگی در اسرائیل خشنود هستند ولی با وجود ثبت شهروندی در اسرائیل، برای زندگی به روسیه بازخواهند گشت.

صدها هزار تن از شهروندان جمهوری‌های شوروی پیشین نیز که از بعد از دهه ۱۹۹۰ میلادی قرن بیستم به اسرائیل کوچانده شدند یا به اختیار خود رفتند، بعد از دریافت امتیازات مالی و شهروندی و گذرنامه اسرائیلی، راهی زندگی در آمریکا، کانادا و اروپای غربی شدند.

تفاوت‌های عمیق فرهنگی و اجتماعی مهم‌ترین دلایل آن‌ها برای ترک اسرائیل بوده است.
+36
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  مردم تاریخ رو نخوندن، براشون عجیبه. ولی از اول هم روسها بودن اسرائیل رو تشکیل دادن،زبان دوم اسراییل زبان روسی هست.اولین کشور هم استالین بود که اسراییل رو برسمیت شناخت زودتر از انگلیس و امریکا. البته جهت منافع خودشون روسها اینکاررو کردن و میکنن.
  29
  5
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  behzad50 - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  [::Chokam - ری، ایران::]. این چرندیات چیست که از خودت در آورده ای مرد ناحسابی ؟! وقتی سواد و اطلاعات کافی در مورد یک مطلب نداری کمی مطالعه کن و همینطوری الکی دهان گشاد و بی مصرفت را باز نکن ! گرچه از اراذل ....حامی ملاها انتظار بیشتری هم نداریم،
  8
  21
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.