اسرائیل از آمریکا و اروپا خواست به مذاکرات با ایران برای احیای برجام پایان دهند

 یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیلرادیو فردا: یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل گفته است، چنانچه آمریکا و اروپا از مذاکرات با ایران برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج نشوند، نشان دهنده «ضعف» آنها است.

به گزارش رویترز، یائیر لاپید روز پنجشنبه در تماس تلفنی با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، خواستار پایان دادن به مذاکرات احیای برجام شده است.

در همین روز آقای لاپید با تد دویچ، رئیس کمیته فرعی امور خاورمیانه و شمال آفریقا مجلس نمایندگان آمریکا و تام نیدا، سفیر آمریکا در اسرائیل نیز گفت‌وگو کرده است.

یائیر لاپید موضع اسرائیل را در قبال متن پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صدر اعظم آلمان و مقام‌های آمریکا اعلام کرده است.

در آخرین دور از مذاکرات احیای برجام در وین از ۱۳ تا ۱۷ مرداد بر سر متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای این توافق گفت‌وگوهایی بین کشورهای حاضر در این توافق انجام شد.

ایران دوشنبه پاسخ خود را به «متن نهایی» پیشنهادی اتحادیه اروپا ارائه کرده است.دولت آمریکا تاکنون در مورد پاسخ تهران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا اظهار نظر نکرده است.

به گزارش اکسیوس، یائیر لاپید به تد دویچ و تام نیدا گفته است: «در شرایط فعلی، زمان آن فرا رسیده است که از میز (مذاکره) کنار برویم. هر چیز دیگری به ایران پیام ضعف می‌دهد.»

به گزارش رویترز، یک مقام اسرائیلی در پاسخ کتبی و در ایمیلی گفته است: اکنون زمان آن فرا رسیده است که بنشینیم و در خصوص اقدامات آتی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای صحبت کنیم.

یک دیپلمات ارشد اسرائیلی هم گفته است، «اتحادیه اروپا پیشنهادی را به ایران ارائه کرده است که با اصولی که آمریکایی‌ها به آن متعهد بودند همخوانی ندارد.»

این مقام اضافه کرده است که ایران پیشنهاد اتحادیه اورپا را رد کرده است و «هر چیز به جز کنار رفتن از میز مذاکره» نشانه ضعف خواهد بود.

در همین حال، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفت که گزارش‌ها مبنی بر اینکه ما در راستای احیای برجام امتیازات جدیدی را به ایران داده‌ایم یا در حال بررسی آن هستیم، کاملا نادرست است.

ایال خولاتا، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، هم قرار است هفته آینده برای گفت‌وگوهای بیشتر به آمریکا سفر کند.

اسرائیل بارها مخالفت خود را با تلاش‌ها برای احیای اعلام کرده است و می‌گوید «حق خود را برای اقدام نظامی» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای محفوظ می‌داند.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز ۲۵ مرداد از قول یک منبع دیپلماتیک در منطقه گزارش داده بود که ایران در جدیدترین واکنش خود به متن نهایی توافق احیای برجام، خواستار تضمین‌هایی شده است که در صورت خروج رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از این توافق، غرامت دریافت خواهد کرد.
+61
رأی دهید
-22

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.