آیا نوشیدن شراب برای ما واقعا مفید است؟

دویچه وله: خطرات نوشیدن الکل احتمالا بیشتر شامل سرطان، سکته مغزی، بیماری کبدی و چاقی است. اما نکات مثبتی نیز وجود دارد: نوشیدن در حد اعتدال، می‌تواند کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهد، از لخته‌شدن خون و آسیب شریان ناشی از کلسترول LDL جلوگیری کند و به رگ‌های خونی شما کمک کند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

به‌نوشته نشریه پزشکی Web MD یک مزیت خاص شراب از آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پلی‌فنول‌ها ناشی می‌شود. آنها از پوشش رگ‌های خونی شما محافظت و از تجمع پلاک در شریان‌ها جلوگیری می‌کنند.

ترجیحا شراب قرمز

وقتی کارخانه‌های شراب‌سازی از انگور شراب سفید درست می‌کنند، قبل از تخمیر، پوست آن را جدا می‌کنند. شراب قرمز از انگورهایی به‌دست می‌آید که هنوز پوست روی آن قرار دارد، جایی که بیشتر آنتی‌اکسیدان‌ها در آنجا زندگی می‌کنند.

ماده فوق‌العاده شراب

یکی از فواید شراب که اغلب تبلیغ می‌شود، یک پلی‌فنول خاص به نام رسوراترول است. مطالعات روی این ترکیب گیاهی ادامه دارد، اما برخی نشان می‌دهند که این آنتی‌اکسیدان ممکن است فشار خون را کاهش دهد، سطح کلسترول را کنترل کند، التهاب را کاهش دهد، و حتی قدرت مغز شما را بالا ببرد.

عوارض جانبی سولفیت

البته فرآیند تخمیر شراب باعث ایجاد سولفیت (دی‌اکسید گوگرد) می‌شود که همه شراب‌ها آن را دارند. بسیاری از کارخانه‌های شراب‌سازی برای افزایش ماندگاری شراب، به آنها سولفیت ‌بیشتر اضافه می‌کنند. سولفیت‌ها می‌توانند علائم آسم را بدتر کنند و در برخی افراد باعث التهاب پوست، درد معده و اسهال شوند.

در مورد تانن‌ها چطور؟

تانن‌ها یکی دیگر از پلی‌فنول‌هایی هستند که در شراب یافت می‌شوند، اما تأثیری متفاوت از رسوراترول دارند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که آنها به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب عمل می‌کنند، اما می‌توانند فرایند هضم شما را مختل کنند. در سطوح بالا، می‌توانند جذب آهن را برای بدن شما سخت کنند.

مبارزه با باکتری‌های مضر

در مقایسه با سایر انواع الکل، شراب قرمز فعالیت ضد باکتریایی بیشتری در برابر باکتری‌های روده مانند هلیکوباکتر پیلوری دارد. پلی‌فنول‌هایی به نام فلاونوئیدها دلیل آن هستند و ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهند.

انجمن قلب آمریکا می‌گوید یک تا دو نوشیدنی در روز برای مردان و حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان می‌تواند خطرات مرتبط با قلب و عروق خونی را کاهش دهد. بیشتر از این مقدار، شما وارد مرحله‌ای می‌شوید که خطرات آن بیشتر از منافعش است.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.