امیرعبداللهیان: ایران برای تبادل سریع زندانیان با آمریکا آماده است

دویچه وله: به گفته وزیر خارجه جمهوری اسلامی این کشور آماده است در اسرع وقت در مورد تبادل زندانیان با آمریکا اقدام کند. ظاهرا در این مورد در وین توافق‌هایی شده اما ایران می‌گوید این مسئله ارتباطی با مذاکرات احیای برجام ندارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ گفته ایران برای تبادل سریع زندانیان با آمریکا آماده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امیرعبداللهیان روز شنبه ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) در مونیخ ادعا کرد تبادل زندانیان یک مسئله انسان‌دوستانه است و ارتباطی با مذاکرات احیای برجام در وین ندارد.

رویترز روز پنج‌شنبه در یک گزارش اختصاصی به نقل از دیپلمات‌های اروپایی از آماده شدن پیش‌نویس توافق مذاکرات وین خبر داد که یکی از مسائل مهم در آن آزادی تمام زندانیان غربی از زندان‌های ایران است. اغلب این زندانیان شهروندان دوتابعیتی هستند.

تاکید آمریکا بر آزادی زندانیان دوتابعیتیرابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سرپرست هیئت اعزامی ایالات متحده به وین پیش از این آزادی زندانیان دو تابعیتی را یکی از الزامات به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام عنوان کرده است.

مذاکرات احیای برجام از میانه فروردین ماه با هماهنگی انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حضور هیئت‌هایی از کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای در وین آغاز شد.

آمریکا در این مذاکرات که مرحله جدید دور هشتم آن هفته گذشته آغاز شده به صورت غیرمستقیم مشارکت دارد. کشورهای غربی بارها هشدار داده‌اند که فرصت برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات نامحدود نیست.

در روزهای گذشته شماری از دیپلمات‌های اروپایی ابراز خوش‌بینی کردند که توافق برای احیای برجام به زودی حاصل می‌شود. شماری از مسئولان ایرانی نیز این احتمال را دست‌کم به طور تلویحی تائید کرده‌اند.

تائید تلویحی نزدیک بودن توافقامیرعبداللهیان روز شنبه از تائید صریح نزدیک بودن توافق در وین خودداری کرد اما نزدیک شدن طرف‌های مذاکرات به چنین توافقی را به طور تلویحی تائید کرد.

او روز دوشنبه درباره چشم‌انداز مذاکرات احیای برجام گفته بود: «برای ایران اگر توافق امروز در وین حاصل شود بهتر از این است که فردا این اتفاق بیفتد. برای رسیدن به توافق خوب عجله داریم، ولی در چارچوب مذاکرات منطقی و در چارچوب دستیابی به حقوق و منافع ملت‌مان.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه نیز همان‌روز تاکید کرد با وجود باقی ماندن مسائل حساس و کلیدی "بن‌بستی در مذاکرات وین نیست" و اگر "منطقی که ایران روی میز گذاشته" از سوی طرف‌های اروپایی و آمریکایی رعایت شود همین فردا هم می‌شود توافق را اعلام کرد.

تا کنون نشانه‌ای از پذیرش و رعایت "منطق ایران" از سوی کشورهای غربی قابل تشخیص نبوده و شواهد نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ظاهرا از اغلب خواسته‌های حداکثری خود، از جمله برداشته شدن تمام تحریم‌ها عقب‌نشینی کرده است.

مطابق پیش‌نویسی که رویترز منتشر کرده و ایران آن را تحریف شده خوانده و کاملا رد نکرده، آمریکا در مقابل کاهش درصد غنی‌سازی اورانیوم به میزان پنج درصد، در گام نخست با آزاد شدن هفت میلیارد دلار درآمدهای ایران در کره جنوبی موافقت می‌کند و به جای رفع تحریم‌ها، برای فروش نفت ایران معافیت‌های مدت‌دار ارائه می‌دهد.
+4
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  قیمت محسن رضای چقدر بود؟ گفته بود هر زندانی رو یک میلیارد حساب کنیم؟ بوی قنبل اغا داره میزته بالا.
  2
  18
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  هادی مطر رو بدین فلان ایرانی امریکایی بدبخت رو بگیرین
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  عجب کثافت‌خانه‌ای هست ج.ا. بی‌مهابا میگه، برجام رو با گروگانگیری گره زدیم! 😤
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  بله گروگان پس بده و تروریست پس بگیر
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا
  چرا این وزیر و وزرا اینقدر آش و لاش هستن یکی از یکی زشت تر و حال بهم زن تر
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.