ترکیه و اسرائیل بعد از ۱۲ سال، روابط عادی خود را از سر گرفتند

رادیو فردا: اسرائیل و ترکیه روز چهارشنبه ۲۶ مرداد پس از ۱۲ سال روابط عادی خود را از سر گرفتند.

بر اساس بیانیه مشترک دو کشور، ترکیه سفیر تازه‌ای به تل‌آویو اعزام خواهد کرد و اسرائیل نیز سفیر جدیدی را راهی آنکارا می‌کند.

مناسبات ترکیه و اسرائیل از بهار سال ۲۰۱۰ در پی کشته شدن ۱۱ شهروند ترکیه به‌دست ارتش اسرائیل در کشتی «مرمره آبی» که برای «شکستن حصر دریایی غزه» از دریای مدیترانه راهی بندر غزه بود، شدیدا تیره شد.

اما با وجود بحران‌های بعدی میان دو دولت، طرفین هیچ‌گاه مناسبات خود را کامل قطع نکردند و سطح مراودات بازرگانی و تجارت بین دو کشور در سال‌های گذشته افزایش نیز داشت.

گزارش رسانه‌های اسرائیل حاکی است که همکاری اخیر سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه و اسرائیل در «شناسایی باند تروریست‌های اعزامی» از سوی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای ضربه زدن یا ربودن شهروندان اسرائیلی در ترکیه، در نزدیکی دوباره دولت‌های ترکیه و اسرائیل نقش مهمی داشته است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت اسرائیل، روز چهارشنبه در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفت از سرگیری روابط «سرمایه‌ای مهم» برای ثبات منطقه و یک «بشارت اقتصادی» برای اسرائیلی‌ها است.

وی افزود «به تلاش برای تقویت جایگاه اسرائیل در جهان ادامه می‌دهد».

ترکیه بر خلاف عملیات گذشته اسرائیل علیه غزه، در جریان عملیات نظامی دو هفته پیش ارتش اسرائیل در غزه، از انتقاد شدید از این کشور خودداری کرد.

در ۱۲ سال گذشته تنها هواپیماهای ترکیه‌ای مسافران بین دو کشور را جابجا می‌کردند اما بر اساس توافق جدید عادی‌سازی مناسبات، اسرائیل به زودی به شرکت‌های هوایی خود اجازه خواهد داد پرواز در مسیرهای میان دو کشور را از سر بگیرند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، پنج ماه پیش به ترکیه سفر رسمی کرده بود.
+55
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  نان به نرخ روز خوردن، البته ته دلش به خودش دروغ می گوید، بخاطر منافع ژئوپلیتیکی موقتا روابط برقرار کرده، ما هم روابط مان را با جهان درست خواهیم کرد، به کوری چشم اردوغانیست ها!
  7
  7
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.