شناسایی اولین مورد ابتلای سگ به آبله میمون

 لوله‌های آزمایش آبله میمون - آرشیو
صدای آمریکا: پس از ابتلای یک سگ خانگی به آبله میمون از صاحبانش در فرانسه، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا، دستورالعمل‌های مربوط به این ویروس را به‌روزرسانی کرده و سگ‌ها را در فهرست حیواناتی که می‌توانند به آبله میمون مبتلا شوند، قرار داده است.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، دانشمندان هفته گذشته در مقاله ای که در مجله پزشکی «لنست» منتشر شد، گفتند که شواهدی از انتقال آبله میمون از انسان به سگ پیدا کرده‌اند. پیش از آن معلوم نبود که آیا این ویروس می تواند به سگ‌ها سرایت کند یا نه.

این مورد در فرانسه برای یک زوج مرد همجنسگرا که با هم زندگی می‌کردند ولی رابطه جنسی انحصاری نداشتند اتفاق افتاد. آنها پس از رابطه جنسی با مردان دیگر، علایم آبله میمون را نشان دادند.

دوازده روز بعد سگ خانگی چهار ساله آنها، شروع به نشان دادن علایم بیماری کرد و آزمایش ویروس آبله میمون او مثبت شد.

آبله میمون که یک بیمار ویروسی است می‌تواند از طریق تماس جنسی، بوسیدن، بغل کردن، لباس، حوله، و ملافه آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

تا کنون، ۹۸ درصد از مبتلایان به آبله میمون مردهایی هستند که با هم‌جنسان خود رابطه جنسی، به خصوص رابطه غیر انحصاری، داشته‌اند، اما مقامات بهداشتی تاکید می‌کنند هرکسی ممکن است به این ویروس مبتلا شود.

در کشورهایی که آبله میمون یک بیماری بومی است، حیوانات وحشی از جمله جوندگان و پستانداران می‌توانند حامل و ناقل این ویروس باشند. اما عفونت در حیوانات خانگی مثل سگ و گربه قبلاً گزارش نشده بود.

شیوع آبله میمون، در ۲۳ ژوئن، توسط سازمان بهداشت جهانی، به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی نگران کننده اعلام شد.

وضعیت اضطراری جهانی، بالاترین سطح هشدار سازمان بهداشت جهانی است، اما این نامگذاری لزوماً ناشی از مسری بودن و کشنده بودن یک بیماری نیست.

به گفته رئیس بخش اورژانس سازمان بهداشت عمومی، تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، تصمیم گرفته است که آبله میمون را در این رده قرار دهد تا جامعه جهانی شیوع فعلی را جدی بگیرد.

اگر چه آبله میمون ده‌ها سال در بخش‌هایی از مرکز و غرب آفریقا وجود داشته، اما تا ماه مه، که مقامات بهداشت مواردی را در اروپا، آمریکای شمالی و نقاط دیگر جهان شناسایی کردند، به خارج از قاره آفریقا و به طور گسترده در بین مردم شیوع نیافته بود.

اعلام وضعیت اضطراری جهانی به این معنی است که شیوع آبله میمون یک «رویداد استثنائی» است که می‌تواند به کشورهای بیشتری گسترش یابد و نیاز به واکنش هماهنگ جهانی دارد.
+4
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.