اعتراض ایران به «وضعیت نابسامان» و «سخت‌ترین شرایط نگهداری» حمید نوری در زندان سوئد+ ویدیو

 سلول یک زندانی به مساحت ۶ متر مربع در زندان فوق امنیتی در شهر نورتلیه سوئدیورونیوز: قوه قضائیه ایران همزمان با طرح احتمال وارد شدن اتهام‌های دیگر افزون بر جاسوسی به تبعه سوئدی بازداشت شده در این کشور، نسبت به آن چه که «وضعیت نابسامان» و «سخت‌ترین شرایط نگهداری» حمید نوری در زندان سوئد توصیف کرده، اعتراض کرد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه در جریان نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره بازداشت تبعه سوئدی از سوی ماموران وزارت اطلاعات این کشور گفت: «این پرونده در دادسرای تخصصی تهران تحت رسیدگی است و اتهامش جاسوسی است.» آقای ستایشی افزود:«یکسری اسناد کشف شده و در حال بررسی است و تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه است. براساس سرنخ‌هایی که داریم ممکن است اتهام دیگری در مورد ایشان مطرح شود.»

وزارت اطلاعات ایران روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) از بازداشت یک تبعه‌ سوئدی به اتهام «جاسوسی» و به هنگام خروج از کشور خبر داد ولی سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه تصریح کرد که قرار بازداشت موقت او در ۲۸ فروردین سال جاری صادر شده و این بازداشت همچنان ادامه دارد.

اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران دو هفته پس از آن منتشر شد که دادگاه سوئد، حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت را به اتهام مشارکت در اعدام‌های سال ۶۷ به حبس ابد محکوم کرد.

آقای ستایشی درباره آخرین وضعیت حمید نوری گفت: «حمید نوری در سخت‌ترین شرایط نگهداری می‌شود و هنوز حکم دادگاه را به زبان فارسی به حمید نوری نداده‌اند و فرصت تجدید نظرخواهی رو به پایان است و انتظار داریم دولت و سیستم قضایی سوئد نسبت به حقوق اولیه حمید نوری بهانه جویی نکنند وامیدواریم دادگاه تجدید نظر نوری مانند دادگاه بدوی نباشد.»
ادعای عجیب پسر حمید نوری در نشست سخنگوی قوه قضائیه: پلیس سوئد می‌گوید متاسف است!او تاکید کرد: «ما اعتراض شدید خود را علیه صدور حکم ناعادلانه دادگاه سوئد علیه حمید نوری اعلام می‌کنیم و متاسفیم که وضعیت نابسامان ایشان را در زندان‌های سوئد می بینیم و قابل پذیرش نیست که در سخت‌ترین شرایط نگهداری می‌شود و در غربت خانواده‌اش می خواهند تماس بگیرند ولی ممنوع است و از وضعیت ایشان نگرانند.»

مجید نوری فرزند حمید نوری که به نشست روز سه‌شنبه سخنگوی قوه قضائیه ایران دعوت شده بود نیز گفت: «با پلیس سوئد که صحبت می‌کردم می‌گفت، مورد جالب در پرونده این است که این نوع برخورد با پدر شما منحصر به فرد است. بیش از هزار روز است پدرم در انفرادی زندان سوئدی‌ها است و برخی افراد سوئدی دائم به ما می‌گویند به خاطر نوع برخورد با پدر شما متاسفیم. هنوز پدرم حکم را به زبان فارسی نخوانده است و دادگاه سوئد هنوز با وکیل جدیدی که معرفی کرده‌ایم موافقت نکرده است.»
سلول زندان سوئدآقای نوری در دادگاه سوئد طی ۹۲ جلسه که حدود ۵ ماه طول کشید، محاکمه شد و در طول محاکمه از حق بهره‌مندی از وکیل برخوردار بود. سوئد او را در چارچوب «اصل صلاحیت جهانی» بازداشت کرده است که به دادستان‌ها اجازه می‌دهد افراد را به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت، در هر کجای جهان که مرتکب شده باشند، به دادگاه بکشانند.

سخنگوی قوه قضاییه ایران در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک دو موشک سپاه پاسداران گفت: «پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی به دادگاه رفت. دادگاه ویژه‌ای در سازمان قضائی نیروهای مسلح مسئول رسیدگی به این پرونده بود. این پرونده با اعتقاد به نقص تحقیقات به دادسرا ارسال شد که این موضوع هم به خاطر اعتراض به نظریه کارشناسی بود. دادسرا در راستای رفع نقص اقداماتی انجام داد و ظرف روزهای آینده به دادگاه ارسال می‌شود.»
مجید نوری فرزند حمید نوری :هنوز پدرم حکم را به زبان فارسی نخوانده است و دادگاه سوئد هنوز با وکیل جدیدی که معرفی کرده‌ایم موافقت نکرده است.ایران بیش از یک سال پیش از صدور کیفرخواست برای ۱۰ نفر از «مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین» دخیل بوده‌اند، خبر داده بود. سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز در گزارشی مدعی شده بود که سلسله خطاهای انسانی منجر به بروز این سانحه شده است. با این حال نه دولت کانادا که تعداد قابل توجهی از قربانیان این حادثه تبعه این کشور بودند، نه دولت اوکراین و نه بازماندگان قربانیان این پرواز، روایت جمهوری اسلامی از این سانحه را نپذیرفته‌اند و همچنان خواستار برگزاری دادگاه مستقل بین‌المللی برای شناسایی عاملان این حادثه هستند.

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین که روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰ از تهران به مقصد کی‌یف در حال پرواز بود، توسط دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ مسافر و کادر پروازی آن جان باختند.
+11
رأی دهید
-161

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  میگن زندان‌های سوئد خیلی‌ بده چون بعضی‌ وقت‌ها اینترنت قطع میشه
  3
  147
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Diavik - استکهلم، سوئد

  هیچ زبان زنده ای در دنیا قادر به تشریح شارلاتانی این رژیم نیست. شاید در آینده بتوان ادبیاتی کشف کرد که بتواند قباحت و شارلاتانی این رژیم را به زبان ساده به عالم بفهماند!
  2
  152
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  جوک سال بود یا دروغ سیزده بدر، بهترین و تمیزترین با اینترنت قوی و بهترین غذا و ورزش و حمام و سینما در زندان های سوئد برقرار است آخوند کثیف ترین موجود وشی کره خاکی میباشد
  4
  134
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  ایشان کاملا صحیح می فرمایند. ۱. عدم وجود آفتابه در سرویس بهداشتی، ۲. توالت فرنگی بجای توالت زمینی که ایشان بتواند هنگام اجابت مزاج باد آنرا بر پاهایشان احساس فرمایند. ۴. قرار دادن تلویزیون که جزو اسباب لهو ولعب است. ۳. تختخواب به سبک کفار ، بجای رختخواب با متقال و لحاف دست دوز، ۴. صندلی به سبک کفار بجای پتو روی زمین با یک پشتی. ۵. دریغ از یک فرش ماشینی که می توانستند روی کف اطاق پهن کنند. ۶. چیدمان اطاق طوریست که ایشان را به علایق دنیوی متمایل کنند. کلا وضعیت اطاق ایشان و تمامی شواهد نشان می دهد ایشان تحت فشار روانی شدیدی بسر می برند. حتی در صدر اسلام و در شعب ابی طالب نیز مشرکین تا این حد مسلمانان را مورد آزار و اذیت قرار نداده بودند. بامید رهایی ایشان و بازگشت به داخل بشکه.
  1
  124
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  یک حکومت قرون‌وسطایی مانند ج.ا. از یک سیستم پیشرفته انسانی مثل سوئد ایراد میگیره!! 😤 رو که نیست سنگ پای اسلامیه 😖 نهایت بی‌شرمی!
  5
  118
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  اره واقعا خیلی نابسامانه دلم سوخت😂هاها بعدش نادان! میگویند ما متاسفیم یعنی کاری از دستشون برنمیاد برای تو انجام بدهند نه اینکه برای حکم پدر خلافکار و قاتلت متاسفند! مثل زندانهای ایران نیست که مشت و لگد حواله تون کنند!
  5
  98
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  شرایط سخت زندان چی بوده؟؟؟ با شیشه نوشابه از پدرت پذیرایی کردند؟؟؟یا ماه ها در انفرادی تاریک انداختنش و شکنجه اش کردند؟؟؟؟خجالت نمیکشی؟؟؟
  7
  101
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  abadannl - روتردام، هلند

  من هم متاسفم برای مردم سوئد که باید مالیات بدن که این شخص توی یه همچین زندانی نگهداری بشه.این رو باید توی یه طویله زندانی کرد.
  3
  113
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  اخیییی ادم دلش کباب میشه . راست میگن . این کشورا باید استانداردهای اوین ها - قرچک ها و اینا بزارن برای ایشون . اونوقت خودش میاد عکس شو ثابت میکنه 😂😂😂😂
  3
  87
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باید بیارن و بسپرنش به دست ایرانی های مهاجر و ما بسیار آبرومندانه از او پذیرایی خواهیم کرد.
  4
  93
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کوروش کبیر ایران - کپنهاگ، دانمارک

  همین انگل زاده که خانوادگی آمده بودند برای دادگاه با اون قیافه چندش با خواهره و دامادشون لبخند روی لبانشون بود پس چی‌ شد کثافتهای جامعه ننک بر شما و خاندان جمهوری اسلامی
  2
  81
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  بهترین زمان برای عزاداری حسین و گریه کردن و تو سرت کوبیدنه حالا که در زندانی در زندان غریبی حسین را درک میکنی هاهاهاها
  6
  65
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  باید همان "رأفت اسلامی" که خودشان به جوانان ایران در زندان کهریزک نشان دادند, سوئدی ها هم به حمید نوری بدهند.
  3
  70
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینا یه چی میخوان مثل حجره های حوزه بیضیه که توش بشکه بازی کنن. اونوقت شرایط خوب میشه
  2
  60
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  خب اگر هوس کرده مثل رهبر الدنگ در سوی د هم می‌تونه همسر موقت تو زندان پیدا کنه.
  3
  48
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا

  دل ما را کباب کردید با این اخبار بدبخت حمید گوری چه میکشه در گورستانش نه تختی نه تلویزیونی نه غذای گرم وپر انرژی الهی رییسی بمیره برات که جایش در سلول بغلی تو خالیست.
  2
  41
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  قول میدم حمید نوری به پسرهاش میگه شما هم برید خلافی بکنید بندازنتون زندون. اینجا خیلی زندگی راحت تر از زندگی تو ایرانه. ناهار و شامت به راه جاتم گرم و نرم
  2
  41
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  شرایط زندان سوئد هزار نه بلکه هزاران برابر از زندان نظام اخوندی ایران بهتر است. ولی این را هم باید خوب بدانید نظام اخوندی ایران اگاهانه حمید نوری را به سوئد فرستادن تا توسط مخالفان نظام اخوندی از حمید شکایت شود و حمید توسط پلیس دستگیر شود و بعد محاکمه و زندانی گردد. هدف اصلی نظام اخوندی این مسئله بود که خودیهایش را بترساند تا نکند از نظام اخوندی کنار بکشند و پناهنده کشورهای دیگر بشوند. در یکی از سخنرانیهای خمینی دجال پیش از مرگش برای اخوندهای اشاره به این موضوع میکند اگر نظام اخوندی سقوط بکند وصیت تمام اخوندها در ایران خوانده خواهد شد . خمینی این جمله را برای این زده بود که اخوندها این نظام را با چنگ و دندان هم که شده نگاه دارند و جلوی اختلافت در بین هم و کنار رفتن از نظام را بگیرند تا نظام اخوندی ضعیف نشود که سقوط کند .
  2
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.