چهارده «روشنفکر دینی»: به اسلامی که مجوز ترور دهد کافریم

 سلمان رشدی
صدای آمریکا: شماری از «نواندیشان دینی» با انتشار بیانیه‌ای درباره ترور سلمان رشدی اعلام کردند که «تمام‌قد در کنار قربانیان ترور» ایستاده‌اند و «به اسلامی که مجوز ترور دهد کافر» هستند.

چهارده تن از چهره‌های دینی روشنفکر در این بیانیه که روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد منتشر شده، با بیان این که طی «دهه‌ها» برای مخالفت با بنیادگرایی زندانی و تبعید شده‌اند، تأکید کرده‌اند: «با صدای بلند اعلام می‌کنیم که اسلام بنیادگرا نماینده اکثریت قاطع مسلمان‌ها نیست.»

در این بیانیه افزوده شده است: «این قرائت منحط و پلیدِ از اسلام که در خدمت مستبدان دینی قرار گرفته، دهه‌ها است که امنیت جانی مسلمانان و غیر مسلمانان را در سراسر جهان، از ژاپن، افغانستان و ایران گرفته تا اروپا و آمریکا به خطر جدی انداخته است.»

امضاکنندگان این بیانیه ابراز امیدواری کرده‌اند که روزی «نهاد دین و دولت در ایران از یکدیگر جدا شوند و هیچ دولتی از هیچ ابزاری (از جمله نهاد دین) برای سرکوب آزادی، حذف مخالفان و دگراندیشان و برای بقای قدرت بهره‌برداری نکند.»

حسن یوسفی اشکوری، محمدجواد اکبرین، سروش دباغ، علیرضا رجایی، رضا علیجانی، و یاسر میردامادی از جمله افرادی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.
بیانیه منتشر شده از سوی روشنفکران دینیسلمان رشدی، نویسنده سرشناس بریتانیایی روز جمعه هنگام سخنرانی در غرب ایالت نیویورک با ۱۰ ضربه چاقو به شدت زخمی شد و با وضعیتی وخیم در بیمارستان انتقال یافت، اما اکنون بدون استفاده از دستگاه کمک تنفسی قادر به سخن گفتن است و به گفته یکی از دوستانش روحیه خوبی دارد و حتی لطیفه تعریف می‌کند.

در نتیجه این حمله کبد سلمان رشدی ۷۵ ساله آسیب دید، اعصاب بازو و اعصاب یکی از چشم‌هایش قطع شد، و احتمال دارد چشم آسیب‌دیده‌اش نابینا شود.

دفتر دادستانی ناحیه «چاوتاکوا» در غرب ایالت نیویورک اعلام کرده که هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی به «تلاش برای قتل درجه دو» متهم شده و «در بازداشت می‌ماند»، هرچند او اتهام تلاش برای قتل و جنایت «از پیش برنامه‌ریزی‌شده» را نپذیرفته است.
+38
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  صدای آمریکا ههه، بنیاد گرایی در اسلام خودش یک پروژه است که توسط چندین کشور حمایت مالی میشه تا به مقاصد سیاسی و اقتصادی و نظامی خود برسند. تمامی سازمانهای جاسوسی این کشور ها در خفا از بنیاد گرایی اسلامی همیشه حمایت کرده اند. نمونه اش همین طالبان است که در لابراتوار های پاکستان با سرمایه عرب و امریکا ساخته شدند و بعد از سی سال لشکری خبیثه را بوجود آوردند و افغانستان را برایشان واگذار کردند. در ظاهر اسلام حکومت میکند ولی در باطن این پاکستان است که منطقه را اشغال کرده و پاکستان تحت حمایت مستقیم انگلیس و امریکا است. حالا کجاست آن آزادی و و حمایت تان از انسانیت؟ از حمله به یک نویسنده دفاع میکنید درست است ولی اینکه میلیون ها انسان بیگناه را در افغانستان قربانی این تروریزم کردید اینرا کجا میگذارید؟ هیپوکرات ها، این هیپوکرات ها اند که دنیا را به گند کشیده اند نه افراطیون دینی ، چون همین هیپو ها بنیاد گرایی اسلامی را بوجود آوردند و از آن برای مقاصد سیاسی خود استفاده کردند و میکنند. شرم و ننگ باد به این نوع تمدن گرایی و انسانیت که شما تظاهر میکنید.
  4
  8
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  بهتر این بود که خود را از آیات جنایی قرآن کافر می‌دانستید، نمونه: "ای کسانیکه ایمان آورده اید، کافرانی که نزد شمایند را بکشید! تا در شما درشتی و شدت را بیابند." 😖
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  اسلام از بدو پیدایش دین ترور و قتل و غارت بوده و این بر هیچکس پوشیده نیست . این خاموشفکران دینی هم اگر تاریخ پیدایش اسلام رو بدون غرض ورزی و جناحبندی و در یک داوری آگاهانه موشکافی کنند ، درمیابند که محمد برای شناساندن و یا بهتر بگوئیم تپاندن اسلام به باور مردم آنزمان با جنگ و قتل و غارت و تجاوز و خونریزی‌های بیشمار که در دنیای امروز ترور هم جزئی از آن هست شروع کرد ، که حکومت‌های تروریست پرور اسلامی امروز هم دنباله رو محمد و آن جنایتها به اسم شریعت و بی مهابا قتل و غارت و تجاوز و هر جنایتی میکنند و گروه‌های وابسته تروریستی رو هم با پول و مهیا کردن امکانات ، تشویق به ادامه این راه میکنند !!
  2
  17
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.