آنتونی بلینکن: تعریف و تمجید از حمله به سلمان رشدی از سوی رسانه های وابسته به ایران، نفرت‌انگیز است

صدای آمریکا: وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که درباره حمله به سلمان رشدی نویسنده سرشناس صادر کرد، تمجید این حمله از سوی رسانه‌های وابسته به دولت ایران را «نفرت‌انگیز» نامید.

آنتونی بلینکن یکشنبه شب در بیانیه‌ خود با اشاره به حمله به سلمان رشدی گفت که به طور خاص نهادهای دولتی ایران در دورهای مختلف به خشونت علیه رشدی دامن زده‌اند. او همچنین گفت: رسانه‌های وابسته به دولت به تازگی از اقدام به قتل او تمجید کرده‌اند. این نفرت‌انگیز است.

در دو روز گذشته و بعد از حمله به سلمان رشدی، رسانه‌های نزدیک به دولت ایران از جمله خبرگزاری فارس، تسنیم و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) خشنودی خود را در قالب مصاحبه و گزارش‌هایی ابراز کردند. روزنامه کیهان، که زیر نظر نماینده رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، روز شنبه در گزارشی حمله به رشدی را «زنگ خطری» برای عاملان کشتن قاسم سلیمانی خواند و دونالد ترامپ و وزیران خارجه و دفاع دولت او را به ‌«انتقام نزدیک» تهدید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد، «علاوه بر جایگاه ادبی سلمان رشدی، او به طور پیوسته مدافع حقوق جهانشمول آزادی‌بیان،‌ آزادی مذهب و عقیده و آزادی مطبوعات بوده است. »

سلمان رشدی جمعه ۲۱ مرداد در ایالت نیویورک هدف حمله جوانی ۲۴ ساله به نام هادی مطر قرار گرفت.

آقای رشدی در ۲۴ ساعت نخست بعد از حمله شرایط وخیمی داشت اما بعد حال او بهتر شد و حتی با اطرافیان خود سخن گفت.

به گفته پلیس نیویورک، هادی مطر از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران، و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» است. آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در واپسین ماه‌‌های حیات خود در بهمن ۱۳۶۷ با صدور فتوایی خواستار مرگ رشدی به دلیل نگارش این کتاب شد. جمهوری اسلامی ایران برای هر کسی که رشدی را بکشد بیش از ۳ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است. در شهریور ۱۳۹۱ «بنیاد ۱۵ خرداد» که یک بنیاد مذهبی نیمه رسمی در ایران است، جایزه قتل سلمان رشدی را ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد.
+84
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  وقتی ترامپ، داشت این اراذل را مثل سلیمانی و بغدادی از روی زمین جمعشون می کرد شماها عرعرتون به هوا رفته بود و غیر مستقیم با قراردادن تریبون در اختیار کسانیکه صحبت از انتقام می کردند عملاً از اوباشتون در خاورمیانه دفاع می کردید. حالا چی زر میزنی مردک؟!
  3
  22
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  مرتیکه پفیوز چطور فرق آزادی بیان را با توهین به باور دیگران نمیفهمید. اگر همین کتاب در مورد یهودیان نوشته شده بود الان دهان گشاد خود را باز می‌کردید و اراجیف در دفاع از یهودیان میگفتید.الدنگ
  35
  2
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  هرگاه چیزی مقدس خوانده میشود آن چیز «بو دار» و مشکوک است و دارای ضعف های بسیار است از همین رو میخواهند با تقدیس، آنرا از انتقاد و رسوایی مصون دارند. قانون جاذبه برای هیچ کس مقدس نیست، چون مسئله دو دو تا چهارتا است، کسی نیاز ندارد روزی هزار بار بگوید جاذبه صحیح است! و حرکات مسخره از خود نشان بدهد و مثلاً به خود تلقین کند که «جاذبه اکبر»! اما وقتی چیزی تقدیس میشود و اهمیت و بزرگی آن مکرراً تکرار میشود و مدافعان آن در بیان باور خود به آن بسیار تظاهر میکنند و برای پاسداشت آن حرکات غیر عادی و مسخره انجام میگیرد انسان هوشمند باید بداند که در اینجا کاسه ای زیر نیم کاسه است! کسی دارد چیزی را پنهان میکند و کسانی دارند از این پنهانکاری سود میبرند! 😖 اگر چیزی باید مقدس باشد آن چیز جز حقوق انسانی مطابق رشد افکار جهانیست بدون دادن امتیاز به یک عقیده برای کشتن و ترور دگراندیشان و دگرباشان! ترور و اعدام جایی در دنیای انسانی ندارد!!
  0
  21
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  خیلی جالب است. آدم از سیاست دنیا حالش بهم می‌خورد.دی 98 از جوانان ایرانی 1500 را اخوندها کشتند. سال 96، هزار نفر سال 88، سه هزار سال 67، 10000 نفر و بقیه جنایت‌های آخوندها و حیوانات اسلامی. یکی از شما جانوران غربی صدایش در نیامد. حالا یک نفر لبنانی یک نویسنده را با چاقو زده جر دادید خودتان را. عربستانی ها با هواپیما رفتند تو ساختمانی در نیویورک. چرا پول مردم ایران را که توسط آخوندها دزدیده شده بود به خانواده کشته شده های جنایت عربستان دادید؟؟؟؟؟ بابا خجالت هم از شما خجالت کشیده
  7
  10
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  [::شیرمردان - سیدنی، استرالیا::]. حالا مگه ما مسلمونا به عقاید دیگران احترام میزاریم حتی به عقاید سنی ها احترام نمیزاری چقدر در عمرمون لعنت به عمر رو شنیدیم حالا بگذریم از ادیان دیگه حتی از همون ابتدا مگر مردمی نبودند که بت میپرسیدند و به بت هاشون اعتقاد داشتند چرا بت هاشون رو شکستند چرا به عقاید شون احترام نزاشتن چرا الان به عقاید بهایی ها احترام نمیزارن
  1
  17
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  شوربختانه تعریف اهانت گویا در میان مسلمانها به استانداردهای مسخره و کاملاً غیر عادلانه نیز محدود نیست، حتی خود مسلمانان نیز گاهی تنها بخاطر بیان یک دیدگاه به اهانت به اسلام محکوم شده اند. 😖مشکل اینجا اهانت نیست، مشکل بمراتب بالاتر و فاجعه‌آمیز، همانا ترور شخص منتقد است. اگر اهانت به مقدسات بالاتر از جان انسان است، باید تاکید کرد آن دین یا آن موضوع مقدس پشیزی از نظر انسانها ارزش ندارد!! 😖
  0
  20
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  درود بر تو و کامنتت!
  0
  7
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خود کرده را تدبیر نیست. رژیمی که خودتون فرستادید ایران بهتر از این نمیشه
  7
  13
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  آقای عزیز به هموطنان خودت افتخار کن مگه ترامپ چکاره ات است که مالش میکنی؟؟؟ این به دور از شرف و غیرت است. جوانان میهن با دست خالی با آخوند و پاسدار و جانوران اسلامی میجنگد تو مال ترامپ را مالش میدهی. اگر تو هم مثل من بزدل هستی حداقل اینقدر شرافت داشته باش که از جوانان میهن تعریف کنی. جنگ بین دمکرات و جمهوری بتو چه؟؟ تو هم مثل این مسلمانها خودت. ا برای حسین و یزید جر می‌دهی. اگر ایرانی هستی شرافت ایرانی هم داشته باش
  2
  2
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.