هشدار کارشناسان اقلیمی: پرهزینه‌ترین سیل تاریخ در انتظار کالیفرنیا/بعید نیست یک دریای جدید ایجاد شود

رادیو فردا: کارشناسان اقلیمی پیش‌بینی کرده‌اند که «پرهزینه‌ترین سیل تاریخ» در انتظار ایالت کالیفرنیای آمریکا است به گونه‌ای که با نابودی مناطق وسیعی از لس‌آنجلس و اورنج کانتی، حتی بعید نیست یک دریای جدید ایجاد شود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز ۲۲ مرداد گزارش داد که مطالعات انجام شده توسط نهاد موسوم به «پیشرفت‌های علوم» آمریکا احتمال وقوع سیلی مهیب را می‌دهند که بی‌سابقه و در ابعادی تاکنون ناشناخته باشد.

به گفته این دانشمندان، تغییرات اقلیمی ناشی از آلودگی‌های ایجادشده در جو به‌دست بشر، تا این‌جا احتمال بروز چنین سیل عظیمی در کالیفرنیا را طی چهار دهه آینده دوبرابر کرده است. بنابراین گزارش، ادامه روند سوزاندن سوخت‌های فسیلی در جهان، احتمال وقوع چنین سیلی در کالیفرنیا را هر سال بالاتر خواهد برد.

ارزیابی شده است که چنین سیلی زندگی میلیون‌ها تن از ساکنین کالیفرنیا را تحت تأثیر قرار دهد و خساراتی در حد یک تریلیون دلار بر جای بگذارد.

ایالت کالیفرنیا در دو دهه اخیر بارها فجایع طبیعی عظیمی مانند آتش‌سوزی‌های به‌شدت خسارت‌بار در جنگل‌های خود را تجربه کرده و صدها هزار تن از مردم نیز خانه‌های‌شان را از دست داده‌اند. این ایالت زمین‌لرزه‌های قوی اما کم‌خسارت را نیز پشت سر گذاشته اما در تاریخ معاصر سیلی در ابعاد عظیم در آن رخ نداده است.

پژوهشگران دانشگاه لس‌آنجلس می‌گویند که این سیل عواقبی مهیب خواهد داشت. یکی از این دانشمندان ارزیابی کرده که سیل پیشِ رو در ابعاد سیل‌های سنت لوئیس و کنتاکی، اما برای تمامی کالیفرنیا، رخ دهد.
ارزیابی دانشمندان به‌ویژه خسارات کلان و به‌شدت فاجعه‌بار برای شهر لس‌آنجلس و «اورنج کانتی» را پیش‌بینی کرده‌است. آن‌ها حتی از احتمال نابودی این مناطق سخن گفته‌اند زیرا زمین در این نواحی، پایین‌دستی محسوب می‌شود.

خسارات و نابودی‌های زیادی نیز برای سنترال‌ولی، ساکرامنتو، فرزنو و بیکرزفیلد ارزیابی شده است. یک چهارم از غذای مردم آمریکا در این مناطق تولید می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌ان، پدیده هوایی ناشی از بخارهای موجود در جو که هوای گرم در آن‌ها محفوظ می‌شود، و ممکن است چند هفته پیاپی ادامه باشد، ابعاد سیل را مهیب‌تر و توان تخریب آن را بیشتر خواهد کرد.

در روزهای اخیر وقوع سیل در ابعادی محدود، ناشی از بارندگی‌های موسمی، خساراتی نسبتاً اندک به مناطقی مانند لاس‌وگاس و ایالت همجوار آن، آریزونا، وارد کرده و روند عادی زندگی مختل شده‌ است. از مرگ دو تن نیز خبر رسیده است.

آخرین بار منطقه کالیفرنیا در ۱۶۱ سال پیش در یک دوره چند هفته‌ای شاهد سیلی عظیم و به‌شدت مهلک بود اما در آن زمان از ثروت و دارایی و شمار ساکنین امروز برخوردار نبود.

به گفته دانیل سوین، یکی از محققان آمریکایی، وضعیت این بار در قیاس با آن سیل نیمه قرن نوزدهم بسیار وخیم‌تر و عواقب آن کاملاً متفاوت خواهد بود.

با این حال، دانشمندان تاریخ احتمالی برای وقوع چنین سیلی بیان نکرده‌اند. کارشناسان این را نیز گفته‌اند که با انجام برخی گام‌ها، تشدید آمادگی برای مدیریت سیل و تغییر سامانه‌های مدیریت آب، ممکن است بتوان خسارات احتمالی را به میزان زیادی کاهش داد.

کالیفرنیا ثروتمندترین ایالت آمریکا با جمعیت قانونی حدوداً ۴۰ میلیون نفری و میلیون‌ها نفر نیز به صورت غیرقانونی است.

شمار بالایی از ایرانیان ساکن آمریکا در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کنند.
+51
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ما فکر میکردیم مهدی ظهور خواهد کرد نگو نوح قراره برگرده!
  3
  33
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  احتمالش مثل اینه که یک میلیارد دلار تو لاتاری ببری . اگه بردی , همچین سیلی هم میاد
  4
  23
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.