جنجال اقدام رئیس جدید موسسه لغتنامه دهخدا که موجب توقف همکاری اساتید زبان فارسی شد

 حمیرا زمردی از نیمه تیرماه ۱۴۰۱ به ریاست مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی منصوب شده استپس از آن‌که حسن انوری، استاد سرشناس ادبیات، در اعتراض به برکناری سرپرست تألیف مؤسسه لغت‌نامه دهخدا از این مؤسسه کناره‌گیری کرد، هیئت مؤلفان لغت‌نامه بزرگ فارسی نیز روز شنبه ۲۲ مرداد اعلام کرد همکاری خود را موقتاً با این مؤسسه قطع می‌کند.

هیئت مؤلفان در این بیانیه با انتقاد از اقدام رئیس تازه‌منصوب مؤسسه در برکناری اکرم سلطانی، سرپرست تألیف لغت‌نامه، دلیل تصمیم برای توقف همکاری خود را «بی‌توجهی به درخواست مکتوب مؤلفان و بی‌حرمتی به دکتر حسن انوری» اعلام کردند.
اکرم سلطانی: لغتنامه دهخدا اثر ملی ما ایرانیان استرادیو فردا: رئیس جدید مؤسسه لغت‌نامه دهخدا حمیرا زمردی است که ماه گذشته با حکم رئیس دانشگاه تهران به ریاست این مؤسسه منصوب شد؛ انتصابی که به‌دلیل نوع سابقه علمی زمردی انتقادهای بسیاری هم در پی داشت.

حسن انوری در این مورد به خبرگزاری تسنیم گفت که خداحافظی او از مؤسسه پس از ۶۰ سال همکاری با آن به‌دلیل بی‌توجهی رئیس جدید مؤسسه به اعتراض او در برکناری اکرم سلطانی از سرپرستی تألیف مؤسسه بوده است.

خانم سلطانی که سابقه ۳۰ سال کار در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا را دارد، با حکم حمیرا زمردی به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران منتقل شده‌ است.

خانم زمردی در واکنش به این رویدادها، ضمن تکذیب خداحافظی دکتر انوری و حواشی ایجادشده گفته است که «آقای دکتر انوری کارمند این مؤسسه نیست که بخواهد استعفا دهد».

علاوه بر حسن انوری، برخی استادان دیگر این مؤسسه، از جمله سعید نجفی اسداللهی، نیز در اعتراض به اقدامات حمیرا زمردی اعلام کرده‌اند که دیگر با این مؤسسه همکاری نمی‌کنند.
+56
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  از وقتیکه رئیس بیسواد و مزدور و پاچه خوار دانشگاه تهران ، این ماچه اُلاغ ، بله قربان گوی بیسواد رو بعنوان رئیس موسسه لغت نامه دهخدا منسوب کرد ، بیچاره روح دهخدا دچار استرس و عذاب شدیدی شده !! از بی لیاقتی رهبر علیل و مفعول ، تو این مملکت هیچ چیز سر جای خودش نیست ! متخصصین تحصیل کرده و با تجربه و دلسوز یا کنار گذاشته و یا مجبور به ترک وطن شده اند و بجاشون یک مشت مزدور بیسواد و تِرکار و فرصت طلب بر سر کارند !!
  6
  42
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  صحیح است
  2
  7
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  hovakhshatare - تهران، ایران
  این حکومت آدم‌های باسواد رو نمی‌تونه تحمل کنه، همونطور که فردوسی‌پور رو نتونست تحمل کنه. توی این مملکت هرچی احمق‌تر باشی پست‌های بالاتری بهت واگذار می‌شه و دکترهامون هم توی اسنپ کار می‌کنند!
  0
  0
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.