جو بایدن «حمله وحشیانه» به سلمان رشدی را محکوم کرد

صدای آمریکا: جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای حمله به سلمان رشدی نویسنده سرشناس و مورد غضب جمهوری اسلامی را محکوم کرد و این حمله را «حمله وحشیانه» نامید.

براساس بیانیه‌ای که کاخ سفید شنبه غروب منتشر کرد، رئیس جمهوری آمریکا سلمان رشدی را نمادی برای «حقیقت، شجاعت، ایستادگی و بیان بی‌پروای عقاید» نامید و گفت که این ارزش‌ها «ایده‌آل‌هایی است که جهان به آن نیاز دارد.»

در بخش دیگری از این بیانیه، آقای بایدن گفت که در همبستگی با سلمان رشدی و همه حامیان آزادی بیان، بر تعهد خود به ارزش‌های آزادی در آمریکا تاکید می‌کند

سلمان رشدی روز جمعه ۲۱ مرداد در نیویورک از سوی مرد ۲۴ ساله‌ای به نام هادی مطر مورد حمله چاقو قرار گرفت.

دفتر دادستانی ناحیه چاوتاکوا در نیویورک روز شنبه اعلام کرد عامل حمله به سلمان رشدی به تلاش برای قتل درجه دو متهم شده است و در بازداشت می‌ماند.

حال آقای رشدی وخیم گزارش شده است.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» است. آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در واپسین ماه‌‌های حیات خود در بهمن ۱۳۶۷ با صدور فتوایی خواستار مرگ رشدی به دلیل نگارش این کتاب شد.

جمهوری اسلامی ایران برای هر کسی که رشدی را بکشد بیش از ۳ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

در شهریور ۱۳۹۱ «بنیاد ۱۵ خرداد» که یک بنیاد مذهبی نیمه رسمی در ایران است، جایزه قتل سلمان رشدی را ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد. رشدی در آن زمان با رد این تهدید، گفت که «هیچ مدرکی» مبنی بر ابراز تمایل مردم به این جایزه در دست نیست.

رشدی در آن سال کتابی را تحت عنوان «جوزف آنتون» درباره این فتوا منتشر کرد.

به گفته پلیس نیویورک، هادی مطر از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.
+21
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Salabat - تهران، ایران
  پیرمرد بزدل!
  3
  9
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  sabbas - لندن، انگلستان
  حتی آمریکا هم پناهگاه امنی برای از دست تروریست های بین المللی نیست. با پول نفت ایران هسته های تروریستی در سراسر جهان ایجاد کرده اند. غرب هنوز ماهیت واقعی جمهوری اسلامی را درک نکرده است.
  0
  2
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.