واکنش‌ها به حمله به سلمان رشدی؛ کیهان:دست ضارب را باید بوسید

دویچه وله: رسانه‌های محافظه‌کار ایران به استقبال حمله به سلمان رشدی رفتند. کیهان ضارب را "مرد دلاور" نامید که باید "دست او را بوسید". وزیر کشور آلمان می‌گوید، ایران در این ترور مسئول است. مروری بر واکنش برخی شخصیت‌ها و نهادها.

حمله با چاقو به سلمان رشدی، نویسنده‌ای که با رمان‌های "بچه‌های نیمه‌شب" و"آیات شیطانی" به شهرت جهانی رسید، با استقبال رسانه‌های محافظه‌کار ایران مواجه شده است.

کیهان، روزنامه حامی حکومت که حسین شریعتمداری، سردبیر آن از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منصوب شده است، روز شنبه نوشت: «آفرین بر آن مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمان رشدی مرتد و خبیث حمله کرده و بوسه بر دست او که با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است.»

کیهان می‌افزاید: «هزاران آفرین، صدبارک‌الله. باید آن دست را بوسه‌باران کرد.»

همین دو هفته پیش، خود رشدی در مورد فراخوان‌های روحانیون ایران برای کشتن او گفته بود: «می‌دانید که این مسئله خیلی وقت پیش بوده و زندگی من اکنون دوباره نسبتاً عادی شده است.»

روزنامه "وطن امروز" با تیتر بزرگ "چاقو در گردن سلمان رشدی"، این نویسنده هندی‌بریتانیایی را در گزارش خود "مرتد" خواند.

روزنامه "خراسان" با "مرتد" خواندن سلمان رشدی، گزارشی از این رویداد با عنوان "شیطان در مسیر دوزخ" منتشر کرد.

سایت "عصر ایران" در گزارشی تحت عنوان "موضع رهبر انقلاب درباره حکم اعدام سلمان رشدی" از قول علی خامنه‌ای نوشت: «بنده همان وقت‌ها سفری به یکی دو کشور اروپایی داشتم. قرص و محکم ایستادم و گفتم: امام تیری شلیک کرده‌اند و این تیر همین طور می‌رود. خوب هم هدف‌گیری‌کرده‌اند و تا به هدف نخورد، نمی‌افتد. معتقدم این تیر روزی به هدف خواهد خورد.»

شبکه "ان‌بی‌سی نیویورک" روز شنبه ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) به نقل از یک مقام قضایی گزارش داد که مظنون این حمله، هادی مطر، متولد کالیفرنیا، یک شیعه افراطی است که از حکومت جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران ایران حمایت می‌کند.

محسن کدیور، روحانی منتقد جمهوری اسلامی در توییتی با اشاره به این که فتواهایی نظیر قتل سلمان رشدی سبب "تضعیف اسلام" می‌شود نوشته است: «فتواها و احکام خونین علیه احمد کسروی، محمود محمد طه، فرج فوده و رافق تقی به همراه احکام قتل سلمان رشدی و نصر حامد ابوزید باید به‌طور عمومی محکوم شود تا جلوی تکرار آن گرفته شود.»
مهدی جلالی تهرانی، تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه و سیاست بین‌الملل نیز در توییتی می‌نویسد: «این نکته که حکومت ایران برای قتل سلمان رشدی جایزه تعیین کرده بود از جهت حقوقی کفایت می‌کند که رژیم ایران مقصر قلمداد شود.»
حزب‌الله لبنان: ضارب را نمی‌شناسیم
یک مقام حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفته است که این گروه اطلاعات زیادی در مورد ضارب سلمان رشدی ندارد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است: «ما چیزی در مورد این موضوع نمی‌دانیم و بنابراین اظهار نظر نمی‌کنیم.»

علی قاسم تحفه، شهردار یارون در لبنان به رویترز گفته است: «پدر و مادر هادی مطر، جوانی که دیروز به سلمان رشدی حمله و او را با چاقو زخمی کرد، اهل شهر یارون هستند، اما فرزند آن‌ها در آمریکا به دنیا آمده و همان‌جا نیز زندگی می‌کند و هیچ‌گاه نیز به لبنان نیامده است.»

وی تأکید کرد که "اهالی یارون اخبار را از طریق رسانه‌ها دنبال می‌کنند و هیچ کدام با هادی مطر آشنا نیستند".
واکنش‌ها در آلمان
نانسی فزر، وزیر کشور آلمان، جمهوری اسلامی ایران را مسئول این ترور دانست.

خانم فزر به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفت: «در قبال این اقدام خونین وحشتناک، کسانی که چندین دهه سلمان رشدی را مورد آزار و اذیت قرار داده و او را به مرگ تهدید کرده‌اند نیز مسئولیت دارند.»

وزیر کشور آلمان افزود: «سلمان رشدی یک مبارز بزرگ و شجاع برای آزادی بیان و آزادی هنر است. او هرگز مرعوب نشد. ترور جنایتی وحشتناک است.»
مرکز "پن" آلمان شوکه شد
کلودیا گودریان، دبیرکل مرکز "پن" آلمان در دارمشتات، به شدت این حمله را محکوم کرده و گفته است: «ما عمیقاً از این حمله شوکه شده‌ایم.»

خانم گودریان افزود که این نویسنده اکنون ۳۰ سال است که "برای آزادی کلمه" در زیر تهدید مرگ زندگی می‌کند و پیش از این هرگز چنین سوء‌قصدی علیه وی صورت نگرفته بود.

کلاودیا روت، وزیر فرهنگ آلمان، این تهاجم را "حمله به آزادی ادبیات و آزادی اندیشه" خواند.

مارکو بوشمان، وزیر دادگستری آلمان گفته است، رشدی از شجاعت و آزادی بیان دفاع می کند.

امید نوری‌پور، یکی از دو رئیس حزب سبزها می‌گوید، این اقدام ثمره نفرتی است که رژیم ایران برای چندین دهه به آن دامن زده است.
واکنش دیگر کشورها
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفته‌اند از شنیدن این خبر شوکه شده‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفت، رشدی "مورد نفرت بربریت" قرار گرفته است.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت که کل دولت ایالات متحده برای بهبودی سریع این نویسنده ۷۵ ساله دعا می‌کند.

رشدی روز گذشته ۱۲ اوت در یک مراسم در شمال ایالت نیویورک مورد حمله مردی با چاقو قرار گرفت. مجرم ۲۴ ساله لبنانی‌تبار اهل نیوجرسی دستگیر شده است.

به گفته مدیر برنامه‌های او، رشدی به شدت مجروح شده است. نیویورک تایمز به نقل از مدیر رشدی گزارش داد که او به دستگاه تنفس مصنوعی وصل است و نمی‌تواند صحبت کند و احتمالاً یک چشمش را از دست خواهد داد. علاوه بر این، کبد او نیز آسیب دیده است.
+2
رأی دهید
-91

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  عجیبه که خمینی در همین کشورهای غربی و در مهد آزادی بیانیه میداد تشویق به خشونت در ایران آن زمان می‌کرد ولی بعنوان فرد حامی خشونت ازش شکایت نشد که هیچ چرندیاتش هم از رسانه ها پخش می‌شد و خبرنگاران به دیدارش می‌رفتند. حکایت غریبی هست
  5
  41
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  این تروریستهای مسلمان نماینده ما مردم ایران نیستند اینها با زور اسلحه و سر کوب ما ایرانیان سخن گوی ما ایرانیان شدند
  2
  43
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  به کوری چشم عنتر معظم و کاسه لیسانش, حال ایشان رو به بهبودی است
  3
  39
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  درور بر سلمان رشدی.راهت ادامه دارد
  6
  33
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  اسلام در واقع یک انگل اجتماعی است به دلیل اینکه: - با آزادی در تضاد است، - با مردمسالاری در تضاد است، - با حقوق بشر در تضاد است، - # مروج تروریسم و اندیشه کشی و اختناق است #، - مبتنی بر خرافات و مفاهیم غلط و باطل همچون توحید و معاد است، - عامل فقر فرهنگی و علمی و مادی است! 😖
  2
  24
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  با اجازه حسین شیره ای و لجن پراکنش کیهان ضارب بعد از محاکمه و افتادن در هولفدونی ، هم بنداش چنان دلی از عزا در بیارن که صد بار آرزوی مرگ بکنه !! حسین دماغو هم فعلاً هوای وافورت رو داشته باش و خودت رو با رویای بوسیدن دست ضارب گُنده نکن !!
  3
  27
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.