واکنش رسانه‌های ایران به ترور سلمان رشدی؛ «به زودی گردنش هم قطع خواهد شد»«برد - برد است»

 صفحه نخست روزنامه‌های ایران فردای ترور سلمان رشدی
حمله به سلمان رشدی، نویسنده جنجالی کتاب «آیات شیطانی» در ایران واکنش‌های گسترده‌ و البته متفاوتی در پی داشته است.

روزنامه تندروی کیهان در شماره روز شنبه خود در مطلبی به ضارب این حمله «صد آفرین» گفته و خواستار «بوسه زدن بر دستان» این فرد شده است. این روزنامه در بخش «گفت و شنود» خود در مطلبی با عنوان «اونم قطع می‌شه» به ماجرای حمله به سلمان رشدی پرداخته و ابراز امیدواری کرده به زودی «گردن سلمان رشدی» هم قطع شود.

کیهان در بخشی از این مطلب که حالت کنایه دارد نوشته است: «گفت: اعلام شده که گردن او آسیب جدی دیده است. گفتم: از یارو که به شدت مریض بود پرسیدند؛ حالت چطوره؟ جواب داد: تبم قطع شده اما گردنم بد‌جوری درد میکنه! گفتند؛ نگران نباش به زودی گردنت هم مثل تبت قطع میشه.»

این روزنامه به سردبیری و مدیر مسئولی حسین شریعتمداری در بخش دیگری از این مطلب نوشته است: «آفرین بر آن مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمان رشدی مرتد و خبیث حمله کرده و بوسه بر دست او که با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است.»

روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۷ و پس از انتشار کتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی، او را مرتد و طی حکمی اعلام کرد: «هر مسلمانی در هر نقطه‌ای سلمان رشدی را دید، او را اعدام کند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین کند.»

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد یکی دیگر از رسانه‌های ایران بود که به ماجرای حمله به سلمان رشدی پرداخته است. این رسانه به مدیر مسئولی الیاس حضرتی در مطلبی کوتاه و با تیتر «سلمان رشدی، در حوالی مرگ» به صورت کوتاه به ماجرای حمله به این نویسنده هندی-بریتانیایی پرداخته و در پایان هم به فتوای آیت‌الله خمینی در خصوص قتل رشدی اشاره‌ای کرده است.

روزنامه ایران که توسط دولت ابراهیم رئیسی اداره می‌شود هم واکنشی نسبتا مشابه با روزنامه کیهان داشته است. این رسانه در مطلبی با عنوان «گردن شیطان زیر تیغ» حمله به سلمان رشدی را به نقل از خبرگزاری‌های غربی روایت کرده و البته او را «نویسنده کتاب مرتد کتاب موهن آیات شیطانی علیه پیامبر اسلام» معرفی کرده است.

روزنامه ایران در بقیه قسمت‌های گزارش خود توصیفی از این ماجرا ارائه نکرده اما در پایان ضمن اشاره به اینکه سلمان رشدی سه دهه به صورت مخفیانه زندگی کرده، می‌نویسد: «او سرانجام، پس از ۳۴ سال از فتوای تاریخی امام خمینی، مورد حمله قرار گرفت.»

وطن امروز، دیگر روزنامه تندرو در ایران حمله به سلمان رشدی را به عنوان تیتر یک خود برگزیده و با فونتی درشت در صفحه نخست نوشته است: «چاقو در گردن سلمان رشدی».

این روزنامه همچنین در گزارش خود در خصوص این واقعه رشدی را  «نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی» خوانده که به باور وطن امروز به «ساحت پیامبر عظیم الشأن اسلام» اهانت کرده است.

علاوه بر رسانه‌ها، تعدادی از شخصیت‌های سیاسی ایران هم نسبت به حمله تروریستی علیه سلمان رشدی واکنش نشان دادند. محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در توییتی در این خصوص نوشت: «برای نویسنده‌ای که با نفرت و تحقیر بی‌پایان، مسلمانان و اسلام را محکوم می‌کند، اشک نمی‌ریزم.» ؛ وی مدعی شده است که «با نزدیک شدن به توافق هسته‌ای احتمالی»، چنین اتفاقاتی عادی نیست.
اما سید سعید لواسانی، امام جمعه پیشین شهر لواسان در واکنش به سخنان محمد مرندی، در توییتی با اشاره به حکم آیت‌الله روح‌الله حمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی که در آن فتوا و دستور قتل سلمان رشدی را در در سال ۶۷ داده بود، نوشته است «باید اعدام شود، بنابراین اتفاق خوبی افتاده است» و تاکید کرده: «حالا آقای مرندی نگران برجام شده است؟». او در پایان نیز آورده است: «انقلابی خوشحال است نه نگران!»
عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری که پس از حضور زاکانی در شهرداری از روزنامه جوان به رسانه شهرداری تهران آمده است در حساب توییتری خود از ترور سلمان رشدی ابراز خوشحالی کرده است. او در این رابطه می‌نویسد: «بسیار خوشحالم که نسلی که امام و انقلاب را ندیده، طوری بر فتوای امام اشراف دارد که به محض شنیدن خبر اینجا را پر کردند و فتوا را یاداور شدند.»
این روزنامه‌نگار تندرو و چهره امنیتی همچنین در ادامه با اشاره به تصاویری که ضارب این حمله در صفحه فیس‌بوک خود در حمایت از علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی به اشتراک گذاشته، می‌نویسد: «روشن است که ضارب هیچ ارتباطی با ایران ندارد. اندک سواد و تجربه امنیتی اجازه نمی‌دهد که در درون آمریکا ضارب مسلمان باشد و راحت در صحنه بماند. ارادتش به انقلاب اسلامی را در اکانتش مشهود و مستند کند و عامدانه رد پا بگذارد (اگر تصاویر منتشره درست باشد) اما انگشت اتهام به سوی ما می‌آید.»

وحید یامین‌پور، معاون وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در توئیتی با «مرتد» توصیف کردن سلمان رشدی که حکمی فقهی در مذهب شیعه است و مطابق آن «کشتن افراد» مجاز است، در ارتباط با اقدام روز جمعه علیه این نویسنده نوشت: «ماجرا این دفعه واقعا برد-برد است.»
خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران هم در مطالب متعددی که در خصوص حمله به سلمان رشدی منتشر کرده، او را «نویسنده مرتد» خوانده که از دید این خبرگزاری کتاب «موهن» آیات شیطانی را به رشته تحریر در آورده است.

همچنین تعدادی از روزنانه‌ها و رسانه‌ها هم در ایران ترجیح دادند حتی خبر مربوط به حمله به سلمان رشدی را منتشر نکنند و واکنشی هم به این ماجرا نداشته‌اند. از جمله این رسانه‌ها می‌توان به روزنامه اصلاح‌طلب شرق و همچنین روزنامه میانه‌رو و محافظه‌کار ایران اشاره کرد.
+15
رأی دهید
-125

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  خمینی بی‌شعور جانی: #"در اسلام شارع مقدس اسلام، یگانه قدرت است. (ولایت فقیه ص 52)- زیرا بشر فقط هرج و مرج ایجاد می کند و به تباهی می کشد (صحیفه امام ج 4 ص 402 ) .. اگر تمام آزادی ها را به ما بدهند؛ تمام استقلال ها را به ما بدهند و بخواهند روحانیت را از ما بگیرند نمی خواهیم . ما بیزار هستیم از آزادی منهای قرآن. 😖 اسلام آن بود که شمشیر را کشیده و تقریبا نصف دنیا یا بیشتر را با شمشیر گرفت این اسلام مرتجع است ؟ 🥴 (صحیفه امام ج 1 ص 30) اسلام احکام جنگ دارد اینقدر در قرآن راجع به جنگ با کفار و جنگ با اشخاصی که فاسد هستند در قرآن هست : شمشیر ها را بکشید و این علف های هرزه را قطعشان کنید ….اینها را قطعشان کنید یا آدمشان کنید (صحیفه امام ج 4 ص 33)"# 😤 ننگ بر امت اسلامی که خمینی انسان‌ستیز بی‌سواد را رهبر یک جامعه ۴۰ میلیونی کردند. 😖😖
  7
  69
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  خمینی بی‌شعور: "اگر ایشان [شاه ] بروند کمونیست یک دانه هم پیدا نخواهد شد برای اینکه اگر ما فرض کردیم یکهزار و پانصد ؛ پنجهزار نفر هم باشد همین جوان های قم می خورند اینها را ؛ لازم نیست که تهران هم دخالت بکند ( صحیفه امام ج 4 ص170)" 🥴😖🥴 می‌خواد بگه حوزه‌ای‌ها در فیضیه آدم‌خوارند!! 😤
  7
  63
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  این ادبیات شریعتمداری همان چیزی است که خمینی گسترش داد. ادبیات لمپنی، بی‌تربیتی بی شخصیتی.انها که دایه مخالفت با این پست ترین موجودات در کره زمین دارند باید خلاف آن برخورد کنند. اسکویی آخوند بی عمامه بی شخصیتی که در تلویزیون لس آنجلسی ادبیات آخوندی را ترویج می‌کرد. کجا شما که مدعی پرستش خاندان پهلوی هستید شنیدید که آقای رضا پهلوی لب به توهین و فحش و بشکه و صیغه و دیگر کلمات بگشاید. همین ادب و شخصیت و میهن پرستی او من و دهها هزار نفر دیگر را به او جلب کرد. پس فکر کردین ما برای فحش های چارواداری شماها به تشکل پهلوی پیوستیم. شخصیت داشته باشید و این خانواده محترم را بیش از این آزار ندهید. بعد از سخنرانی رضا پهلوی بود که من در یوتیوب به سخنان شاه فقید پس از رفتن از ایران گوش دادم و باعث شد شرمنده شوم که چیزی از او نمیدانستم. هیچکس صاحب این مملکت نیست جز مردم. آنهایی به شاه خیانت کردند که به سوگند خود وفادار نماندند.پدر بزرگوار من تا آخرین روز عمرش به شاه و سوگندش وفادار ماند. من هنوز هم به سیستم پادشاهی اعتقادی ندارم. ولی آقای پهلوی را سیاستمدار بسیار خوب میدانم که دلسوز همه مردم ایران است
  8
  53
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  تروریست اسلامی جمهوری اسلامی شیعیان خونخوار مافیای اسلام
  13
  61
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  واقعا تو روحت خمینی که حتی توی قبر دست از سر آبروی ما ایرانیان در سراسر دنیا بر نمیداره اکثرا هر جا اسم ترور هست نام ما ایرانی ها بد در میره
  7
  68
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خمینی پس از یکعمر عربی خواندن سواد عربی نداشت و در مصاحبه با حسنین هیکل و یاسر عرفات مترجم داشت، چه رسد به سواد انگلیسی (کتاب سلمان رشدی بانگلیسی نوشته شده بود و خیلی بعد ها بفارسی ترجمه شد.). هدف انگلیس از این فتوی توسط عاملش حاج روح الله مدرس قم (که پس از فتنه 15 خرداد 41 آفت الله شریعتمداری مدرک آیت الهی بوی داد تا از مرگ حتمی نجات یابد) این بود که خمینی را در دنباله پروژه 4-5 قرنی خود رهبر مسلمانان شیعه کرده و تعداد شیعیان جهان را از 11/5 % به 50 % برساند. و تا اندازه ای هم موفق شد. در طول این مدت گویا 10 میلیون شیعه فقط در نیجریه تولید شده اند! حساب کنید بقیه کشورها را. مراکز یا دفاتر همه سکت های اسلامی در لندن است! (نوشته از:جاوید شاهافرد)
  5
  52
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. نه عزیزم، شما یا به علت عضویت در حزب باد روش خود را تغییر دادی و پهلوی دوست شدی چون دیدی کامنت های موافق این خاندان مثبت بیشتری میگیرد و یا به گمان جناب زرتشت عضو سپاه عمار سایبری هستی و وحشت از نام پهلوی تو را وارد میدان کرده که یکی به نعل و دو تا به میخ بزنی و به زعم خود در موقع مناسب دوباره به جان پهلوی بیفتی. چند بار به شما بگوییم که آرام بگیر و نظرت را بنویس؟ لزومی ندارد که در زیر همه مطالب از اسکویی و دشنام و بشکه یاد بکنی. در مجموع کسی شما را عددی محسوب نمیکند که بخواهد به شما درس اخلاق بدهد.
  9
  3
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  جریان واقعی سلمان رشدی چیست!؟روزیکه این نمایش ها اجرا شد جناحی در انگلستان و امریکا که از عقب افتادگان مذهبی ارتزاق میکنند، این غائله را با کمک خمینی راه انداختند. هدف ان هم سلمان رشدی نبود بلکه می خواستند ترس در دل نویسندگان و ناشران بیندازند تا در باره ی اسلام قلم نزنند و یک نوع خود سانسوری ایجاد شود. من به دو نشانه متوجه این برنامه ریزی شدم. روزی در اخبار رادیو در ایران شنیدم "سال گذشته سلمان رشدی بیش از 53 مخفیگاه عوض کرده و انگلستان حدود 2 میلیون پوند برای حفظ جان او خرج کرده است". هر چقدر با خودم فکر کردم دیدم که این خبر ساختگی برای خالی کردن دل نویسندگان ضد اسلام است. خبر دیگر انفجار یک بمب در کتابفروشی "پنگوئن" بود که هیچ کشته ای هم نداد. یعنی ناشران هم پا توی کفش اسلام نکنند. یعنی این خواست انگلستان و دولت کارتر بود. ولی چند سال بعد ورق به گونه ای دیگر چرخید. این وحوش دست پرورده ی انگلستان و امرکا برای ارباب شمشیر کشیدند و دو ساختمان امپریال استیت را زدند و چند عملیات در انگلستان انجام دادند و تا اندازه ای موضوع عوض شد و دوباره شروع همان هدف.
  1
  13
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  آقای رشدی می دانستند که به شهرت و مال رسیدن ، ریسک داره ،، اجازه انتشار کتاب ایشان را انگلیس دانسته به ایشان داد . و محافظت از ایشان مادام‌العمر ،، یاد سریال دایی جان ناپلئون بخیر😉.
  13
  3
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینقدر الاغ هستن این مسلمونها که اگر یه طویله بسازی از تهران تا مشهد اینا رو بندازی توش، سرشون از مشهد میزنه بیرون دمشون از تهران. اولا که هر چی بوده و کار هر جناحی بوده (چه ایرانی چه امریکایی) هزینه اش رو مردم ایران میدن. دوما مثلا دیگه کسی به این دین توحش توهین نمیکنه؟ اتفاقا اگر توهین نکنه کسی یه جوری توهین محسوب میشه.
  0
  11
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.