محیط بان زندانی محکوم به اعدام در بیرون از دادگاه توسط پدر مقتول به رگبار بسته شد

 برومند نجفی، محیط‌بانی که به اعدام محکوم شده بودبرومند نجفی، محیط‌‌بانی که به اتهام قتل هم‌چنان در زندان به سر می‌برد، روز شنبه، ۲۲ مرداد، توسط پدر مقتول کشته شد.

جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان محیط زیست، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفت که این حادثه در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه و در جریان انتقال آقای نجفی به زندان پس از برگزاری جلسه اعاده دادرسی رخ داده است.

به گفته آقای محبت‌خانی، قاتل پس از این حادثه متواری شده است. قاتل پدر جوانی معرفی شده است که در پی تیراندازی آقای برومند کشته شده بود.

خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از فرمانده یگان محیط زیست اعلام کرده که آقای نجفی با یک اسلحه کلاشینکف هدف ده تا ۱۵ تیر قرار گرفته است.

برومند نجفی در ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ در جریان درگیری با چهار شکارچی غیرمجاز که وارد منطقه حفاظت شده بیستون در کرمانشاه شده بودند، یکی از آن‌ها را با هویت «یوسف فلاحی» هدف قرار داد و او چند روز بعد جان باخت.

با وجود اعتراض‌های گسترده، آقای برومند به اعدام محکوم شد و دیوان عالی کشور این حکم را در ماه دی پارسال تایید کرد.

با این حال با پذیرش درخواست برومند نجفی برای اعاده دادرسی در اوایل اردیبهشت سال جاری اجرای حکم اعدام او متوقف شده بود.

محیط‌بانان کسانی هستند که مراقبت از حیوانات را به ویژه در مقابل شکارچیان غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده و جنگل‌ها بر عهده دارند.

در سه دهه گذشته، دست‌کم ۱۱۹ محیط‌بان در ایران کشته و دست‌کم نزدیک به ۳۷۰ تن زخمی شده‌اند. برخی از محیط‌بانان نیز به دلیل شلیک به شکارچیان غیرمجاز و کشتن آن‌ها اعدام شده‌اند.
جزئیات قتل محیط بان زندانی
برومند نجفی، محیط‌‌بانی که به اتهام قتل هم‌چنان در زندان به سر می‌برد، روز شنبه، ۲۲ مرداد، توسط پدر مقتول کشته شد.
 
بر اساس گزارش‌ها، مرداد دو سال پیش در جریان مواجهه نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست با سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید در منطقه حفاظت شده بیستون، یک نفر از سرنشینان این خودرو به دلیل تیراندازی که صورت گرفته جان خود را از دست داد.
 
برومند نجفی به اتهام این قتل، به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.
 
سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است «ما به حکم اعتراض کردیم. اعتراض پذیرفته شده و در جلسه اعاده دادرسی در دست بررسی بود.»
فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ایران گفته «امروز جلسه اعاده دادرسی این محیط بان در دادگاه کرمانشاه بود که او را از زندان برای بازجویی مجدد توسط قاضی پرونده به دادگاه آورده بودند. پس از پایان جلسه پدر مقتول قبل از محیط بان از اتاق خارج شد و گویی از قبل هماهنگ شده باشد اسلحه کلاشینکف را گرفت و حدود ۱۰ تا ۱۵ تیر به محیط بان جلوی دادگاه شلیک کرد و او شهید شد.»
 
شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه جزئیاتی بیشتری درباره این جنایت اعلام کرده است.
 
آقای کرمی گفته قتل در نزدیک ظهر به وقت محلی پس از برگزاری جلسه اول رسیدگی مجدد به پرونده برومند نجفی که به قتل متهم بود، صورت گرفت.
 
به گفته این مقام قضایی محلی «به محض خروج او از مجتمع قضایی کرمانشاه، یکی از نزدیکان مقتول با تبر به سمت سرباز زندان که محیط بان را همراهی می کرد حمله ور شده و او را از ناحیه دست مجروح کرد.»
بر اساس این گزارش آقای کرمی گفته « در همین زمان پدر مقتول که از قبل در بیرون از محوطه دادگاه کمین کرده بود، بیرون آمده و هشت گلوله از اسلحه کلاشنیکف به سمت محیط بان شلیک می کند که سه گلوله آن به او اصابت کرده و باعث مرگ وی می شود.»
 
دادستان کرمانشاه خبر داده که پدر مقتول و کسی که او را در این قتل همراهی می‌کرده، متواری و تحت تعقیب هستند.
+19
رأی دهید
-127

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  چه دردناک، اون طرف رو هم میگیرن اعدام میکنن بزودی. مملکت شده کشتارگاه.
  2
  85
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  اگر قرار است محیط بان بخاطر استفاده از اسلحه اعدام شود پس برای چی بهش اسلحه می دهید، احمقها؟
  2
  155
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. به پلیس هم اسلحه میدهند، اما این دلیل نمیشود که بدون علت به مردم شلیک کنند.
  34
  4
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. متاسفانه همینطور است که شما بیان کردید. یک جامعه دین‌زده بدون اخلاقیات انسانی و بدون تخصص در تمام زمینه‌ها، از نگاهداری شبانه‌روزی محیط‌زیست توسط ایرانیان تا قضاوت در هنگامه فقر و نداری شکارچیان ایرانی. همه و همه درگیر رذالت مذهبی در سیستم دین‌سالاری! 😤
  3
  28
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  اون رئیس دادگاهی که این محیط بان بی گناه رو زندانی کرده و بعدش از این زندان به اون زندان کشونده تش و ازش خوب مراقبت نکرده و رأی به اعدامش داده باید پاسخگو باشه ، شکار تو منطقه ممنوعه یعنی بی وجدانی ، یعنی خطر برای حیوانات نادر تحت محافظت ، یعنی قانون شکنی ، یعنی تهدید و دست درازی به حیواناتی که مال هشتاد میلیون ایرانیه ، محیط بان بدبخت هم کارشو انجام داده دیگه در برابر قاچاقچی حیوانات، قاچاقچی مسلح بی وجدان چیکار باید میکرد ؟!! نصیحتشون میکرد ؟؟!!!!!!!!!!
  0
  10
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  در بعضی مواقع شکارچیان غیر مجاز در پارکهای ملی حفاظت شده که شکار مطلقاً ممنوع هست اقدام به ورود و شکار میکنند و وقتی با محیطبانان برخورد میکنند برای فرار از دستگیری و قانون اقدام به تیراندازی بسوی محیطبان میکنند که متاسفانه تا امروز تعداد بسیار زیادی از این محیطبانان کشته یا مجروح شده اند !! محیطبان بیچاره اگر از خودش دفاع کُنه که منجر به کشته یا مجروح شدن شکارچی خلافکار بشه با قصاص مواجه میشه و اگر هم از خودش دفاع نکنه کشته و یا مجروح میشه !! این قانون و سیستم مسخره مثل تمام قوانین جمهوری ترمالیست ! نتیجه اش هم این هست که کسی رغبت به استخدام در اداره محیط زیست نمیکنه !!
  0
  4
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.