آیا کاکائو می‌تواند فشار خون را کاهش دهد؟

دویچه وله: تحقیقات نشان داده است که فلاوانول‌های موجود در کاکائو می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

به‌نشریه پزشکی مدیکال‌نیوز تودی؛ یک مطالعه جدید نشان داده است که فلاوانول‌های کاکائو ممکن است سفتی شریان را کاهش داده و فشار خون را در بزرگسالان سالم کاهش دهد، اما فقط زمانی که فشار خون بالا باشد. فلاوانول‌ها زیرگروهی از فلاونوئیدها، یک ترکیب گیاهی هستند که در غذاها و نوشیدنی‌های رایج مانند چای، زغال‌اخته، شراب قرمز و کاکائو یافت می‌شود.

محققان مطالعه حاضر در دانشگاه ساری بریتانیا خاطرنشان می‌کنند که مطالعات بالینی کنترل‌شده قبلی اثرات کاهش فشار خون و کاهش سفتی شریانی فلاوانول‌های کاکائو (CF) را در انسان‌های سالم نشان داده‌اند.

با‌این‌حال، از آنجایی که این مطالعات در محیط‌های کاملاً کنترل‌شده بودند، محققان می‌خواستند ببینند این مداخله در سناریوهای واقعی چقدر خوب عمل می‌کند.

این مطالعه شامل یازده بزرگسال سالم بود که دوزهای متناوب کپسول فلاوانول کاکائو و کپسول دارونما را به‌مدت هشت روز دریافت کردند.

نتایج نشان داد که فلاوانول‌های کاکائو در کاهش فشار خون و کاهش سفتی شریان موثر است. به‌طوری‌که فشار خون سیستولیک در طی ۱۲ ساعت حدود ۱.۴ میلی‌متر جیوه کاهش یافت.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد استفاده از فلاوانول‌های کاکائو برای کاهش فشار خون وجود دارد، خطر افت بیش از حد فشار خون است. با‌این‌حال، در این مطالعه، محققان دریافتند که کاکائو زمانی که فشار خون پایین‌تر بود، تأثیر کمتری داشت، که نشان می‌دهد یک مداخله بالقوه بی‌خطر است.

این مطالعه در نشریه Frontiers in Nutrition منتشر شد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.