صادق زیبا کلام: تندروها اینبار موفق شدند، برجام سقط شد

صادق زیباکلام طی یادداشتی در اینستاگرام خود با تیتر «داماد باید عروس را خوشبخت کند!» نوشت:

تندروها سرانجام توانستند جلوی توافق هسته‌ای را بگیرند. بعد از ۱۸ماه مذاکره و صدها ساعت چانه‌زنی بر سر کلیه مسائل مورد اختلاف، مطرح کردن یک موضوع کلی، انتزاعی، ابستره و بی‌معنا، تحت این عنوان که «غربی‌ها می‌بایستی منافع اقتصادی ایران را تأمین کنند»، مثل این است که بعد از کلی مذاکره میان خانواده‌های زوجین و حصول توافق بر سر کلیات ازدواج از جمله میزان مهریه، شرایط عقد، نحوه برگزاری مراسم عقد و عروسی و غیره، خانواده دختر بگویند که داماد و خانواده‌اش «می‌بایستی خوشبختی دختر را هم تضمین نمایند.».

برجام ظریف – کری در سال۹۴ تجربه‌ای شد که تندروها اینبار قبل از تولد نوزاد، آنرا در رحم از بین ببرند تا با دردسر کمتری روبرو باشند.
+22
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  زیبا کلام خودشو زده به نفهمی چون زمانی که برجام اجرا می شد طرف های غربی باعث شدن حتی ده درصد منافع ایران هم تامین نشه ولی در عوض تمام اقدامات لازم از طرف ایران انجام شد و هر جا رو خواستن با بتن پر کردن و به عبارتی سر اصلاح طلبان کلاه گشادی گذاشتن.
  52
  14
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  زیباکلام جامعه شناس خوش زبون و دانش خوبی از تاریخ اجتماعی ایران داره ولی سیاست بخصوص سیاست دوران معاویه رو باید بخونه تا بفهمه خامنه ای از کی الگو گرفته. تمام تلاش خامنه ای و دامنه فاسد روسها در اطرافش اینه که از یک طرف با تبلیغات مذاکره مذاکره تا حای ممکن زهر سقوط ارزش ریال رو بگیره از طرف دیگه تمام امید خامنه ای به زمستان و سرد شدن هوا در غرب هستش تا با فشار سرما و احتمالا کمبود نفت و گاز و افزایش قیمت نفت بتونه به خواسته های فرا برجامیش مثلا برسه و این خط رو‌هم پوتین به عاقا داده که تا زمستان توافق نکنید. البته این خواسته پوتین هستش چون تمام امید پوتین هم به زمستان هستش که با قطع کردن گاز اروپا اونا رو‌مجبور کنه به روبل پول گاز رو بدهند و در کنارش با جدایی مناطق اشغالی اکراین موافقت کنند و اگر ایران قبل زمستان توافق کنه آرزوهای پوتین بشدت ضربه میخوره ولی در عمل چیز خاصی عابد خامنه ای و ایران نمیشه و شاید آمریکا حتی اسم سپاه رو هم دربیاره ولی در عمل تا رفع تحریمها عملی بشه زمستان تمام هستش و میشه زد زیر توافق و اینجا بازنده همه این خسارتها خامنه ای نیست ملت ایران هستند.
  9
  17
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. ببین زیاد دو بر ندار. بیا بگو برنامه شماها برای بعد از مرگ برجام چیه؟ دست تو جیب ملت کردن؟ بیشتر توی ما..حت روسیه و چین فرو برین؟ بمب اتم بسازین بشینین دور همی حال کنین؟ یا اینکه دلار بشه ١٠٠ هزارتومن مردم بزنن کلا ملات ساختاریتون رو با مواد بکار رفته در مغزتون رو قاطی کنن؟
  6
  26
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. طرز فکر و درایت ایرانی هایی مثل شما مایه ننگه. حالا که نظام تحریم بین المللی در مقابل ایران از هم پاشیده و تو شورای امنیت اجماعی در این مورد وجود نداره چه نیازیه تن دادن به خواست غربی ها و ایجاد ی مایه ننگ دیگه مثل ترکمنچای و گلستان. ایران میتونه برای پیش برد اهدافش تجارت با کشورهای دیگه رو جایگزین کنه تا غربی ها سر عقل بیان هرچند نوکران غرب دادشون بره اسمون آی ایران رو فروختند و. اگر ایران الان تن بده به شرایط غرب تمام هزینه هایی که مردم و کشور دادن پرت میشه هر چند میدونم اگه این کار رو نکنه چند صباح دیگه به دلیل فورس شرایط میان برا پابوسی ایران.
  15
  5
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  باز این دلغک السلام درب ....را باز کرد و بجای اینکه اول با پای چپ وارد شود و بگوید سلام بر حسین،یا مهدی مادرکنی با سر وارد ....شد
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  فامیلش اشتباه تایپ شده،بجاش بنویس زشت کلام.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان
  زیبا کلام یا سوپاپ کلام، اتفاقآ تند رو ها باختند، عاقایتان میخواست توافق کنه اما غرب گفت توافق نه، تسلیم. حالا دیر با زود جام زهر نوشانده میشود و درست مثل خمینی این چلاق علی هم در اثر زهر خورده شده دار فانی رو وداع میگه و آنچه برای ملت ساده لوح ایران میماند، یک جمهوری اسلامی پوست اندازی کرده است که برای ۴۰ و اندی سال دیگه سوار همین ملت میماند حالا برید برای عزاداری که حسین براتون مهم تره از ایران
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. ٤٣ ساله فقط ....مفت زدین. جواب من رو بده، نه اینکه کلی گویی کنین
  5
  7
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.