چرا جمهوری اسلامی خواهان پیروزی روسیه در جنگ اوکراین است؟

العربیه: وبگاه «ورلد کرانچ» در مقاله‌ای نوشت رژیم ایران از این جهت که غرب را «دشمن مشترک» خود و روسیه به‌شمار می‌آورد، و هر گونه شکست غرب را پیروزی خود می‌داند، خواهان پیروزی روسیه در جنگ اوکراین است.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در جریان دیدار اخیر خود با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت مسکو به درستی برای «دفاع از خود» به اوکراین حمله کرده است. او گفت «غربی‌ها کاملاً مخالف روسیه قوی و مستقل هستند» و «ناتو» را «موجودی خطرناک» توصیف کرد که «هیچ محدودیتی نمی‌شناسد».

او افزود، اگر پوتین اقدام نمی‌کرد، غرب همین جنگ را به روسیه تحمیل می‌کرد.

حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه «کیهان»، که منعکس‌کننده نظرات رهبر ایران است، نیز یک هفته پس از سفر پوتین به تهران، در سرمقاله‌ای «چشم‌اندازی آسمانی» برای جنگ اوکراین ترسیم کرد که می‌توان واقعیت‌های «پشت پرده» جنگ را از پس آن دید.

به گفته شریعتمداری، خامنه‌ای می‌داند که اگر آمریکا در این جنگ پیروز شود، ایران «هدف بعدی» خواهد بود، و به همین دلیل است که او «مقاومت» روسیه در اوکراین را با امنیت رژیم ایران مرتبط می‌داند.

«ورلد کرانچ» تاکید کرده، یازده سال پیش، هنگامی که در سوریه انقلابی علیه رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور آغاز شد، جمهوری اسلامی در ابتدا کاملا منکر اعزام نیرو به سوریه برای حمایت از اسد شد.

با این حال، فرماندهان سپاه پاسداران چند سال بعد ادعا کردند که ایران در سوریه حضور «مستشاری» دارد. چند سال بعد پرده به طور کامل از روی مداخلات رژیم ایران در سوریه افتاد هنگامی که خامنه‌ای علنا آن کشور را بخشی از «عمق دفاعی» رژیم ایران توصیف کرد.

در حال حاضر نیز مشاوران رهبر ایران چنین استدلال‌هایی مطرح می‌کنند. به گفته آنها، اوکراین به موقعیت «دفاع پیشرو» برای جمهوری اسلامی تبدیل شده است، و پوتین در دفاع از جبهه‌ای می‌جنگد که شامل «ایران اسلامی» بوده و اوکراین در اصل «عمق استراتژیک جمهوری اسلامی در برابر ناتو» محسوب می‌شود.
+16
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  ظاهرا تحلیل ساده و درستیه. در این صورت ایران برای کمک به روسیه نباید شماتت بشه چون داره کار درست رو انجام میده.
  31
  3
  ‌چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مثل همیشه در بلاهت غرقند و یادشان رفته خرس شمالی چقدر بلا بر سر مرزهای ایران در آورده است. این ها قادر نیستند بصورت طویل المدت مسائل را درک کنند.همین چند سال قبل با قربانی کردن منافع ایران مرزهای های دریای خزر را عوض کرد
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ... . در عرض این 6 ماه تمام توان روسیه را ازش گفتند چه برسد که این وضعیت تا چند سال ادامه پیدا کند. همه منتظر هستند تا روسیه کاملا از رمق بیفتد و دیگر توان هیچ حمله ای را نداشته باشد و دیگر به جز روسیه کسی از صلح صحبت نمی کند و روسیه هم از روی ضعیف و ناچاری دنبال صلح است که آن موقع حتی نقشه خوبی برای ایران هم کشیده شده است. ایران تا زمانی می تواند میدان داری کند که روسیه قدرتمند است اما این وضعیت چند ماه و حتی 2 سال هم طول نمی کشد.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.