وعده بانک مرکزی: اگر در دو سال دو فرزند بیاورید، ۱۳۰ میلیون تومان وام دریافت می‌کنید

فعالان حقوق کودک بارها هشدار داده‌اند که مشوق‌های فرزندآوری حکومت جمعیت کودکان فقیر و گرسنه در ایران را افزایش می‌دهدایندیپندنت فارسی: بانک مرکزی ایران مبالغ و شرایط پرداخت وام مسکن «قانون تعالی خانواده و جوانی جمعیت» را به شش بانک اعلام کرد. بر اساس این ابلاغیه، اگر خانواده‌ای از سال ۱۳۹۹ تاکنون، یعنی در مدت کمتر از دو سال، صاحب دو فرزند شده باشد، می‌تواند ۱۳۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کند.

مبلغ وام مسکن برای خانواده‌هایی که از سال ۱۳۹۹ تاکنون، یک فرزند به دنیا آورده‌اند ۱۱۰ میلیون تومان است.

بخشنامه بانک مرکزی ایران در پی اجرای ماده ۶۹ قانون جوانی جمعیت، به بانک‌های مسکن، کشاورزی، صادرات، تجارت، توسعه تعاون و شرکت دولتی پست‌بانک ارسال شده و مدت بازپرداخت وام حداکثر ۱۰ سال است.

حکومت ایران برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته که این بودجه در بخش‌های مختلف در حال توزیع است. پرداخت وام مسکن نیز یکی از این مشوق‌ها است، منتها بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، وام فرزندآوری تنها به پدرها تعلق می‌گیرد و فقط سرپرست خانوار می‌تواند برای دریافت آن اقدام کند.

این به معنای آن است که اگر زنی پس از تولد فرزند یا قبل از آن از همسرش جدا شود، جمهوری اسلامی ایران بازهم تسهیلات مسکن فرزندآوری را به پدر پرداخت می‌کند. چنین رویکرد تبعیض‌آمیزی آشکار می‌کند که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به زنان همچون دستگاه فرزندآوری نگاه می‌کنند و هیچ‌ حق دیگری برای آنان قائل نیستند.

پیش‌تر، روح‌الله حریزاوی، قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی، به‌صراحت گفته بود: «هشت میلیون و ۵۰۰ هزار خانم مستعد باروری در کشور وجود دارند که با فرهنگ‌سازی، مطالبه‌گری و قانون‌گذاری می‌توانیم آن‌ها را برای افزایش جمعیت تشویق کنیم.»

از سوی دیگر، تسهیلاتی که جمهوری اسلامی به خانواده‌ها پرداخت می‌کند با توجه به هزینه‌های فعلی و نرخ تورم، ناچیز است و تاثیری در بهبود کیفیت زندگی شهروندان ندارد.

فعالان حقوق کودک بارها هشدار داده‌اند که مشوق‌های فرزندآوری حکومت جمعیت کودکان فقیر و گرسنه در ایران را افزایش می‌دهد؛ اما مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به این هشدارها، قصد دارند به هر قیمتی جمعیت ایران را بالا ببرند تا نظر علی خامنه‌ای را تامین کنند.

جمهوری اسلامی ایران با تبلیغات گسترده، ادعای «بحران جمعیتی» در ایران را به‌تناوب تکرار می‌کند، اما ناظران می‌گویند به فرض اینکه بحران جمعیت درست باشد، باید زمینه‌های به وجود آمدن آن را اصلاح کرد که مهم‌ترین آن‌ رفع تنگناهای اقتصادی است. با این‌ حال، گفته می‌شود رهبر جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از طریق افزایش جمعیت، حوزه نفوذ و قدرت خود در منطقه را گسترش دهد.
+2
رأی دهید
-27

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.