جزییاتی جدید از کشتار وحشتناک ۱۰ مرد در رفسنجان توسط یک افغان

روز یکشنبه ۱۶ مرداد یک جوان تبعه افغان در بخش بهرمان شهرستان رفسنجان واقع در استان کرمان به دلیل مصرف ماده مخدر شیشه در اقدامی هولناک ۶ مرد افغان و ۴ مرد ایرانی را با ضربات چاقو از پای درآورد. وی سپس به سمت شهرستان انار همین استان متواری شد و در حالی که اقدام به خودزنی کرده بود شناسایی و دستگیر شد.
رحمان جلالی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: «این حادثه عصر یکشنبه حوالی چاه کشاورزی احمدآباد شور در رفسنجان رخ داد و وقتی مأموران پلیس به محل حادثه رسیدند مشخص شد یک تبعه غیرمجاز افغانستانی با انگیزه اختلاف شخصی ۲ نفر از کارگران موتور چاه را با چاقو به قتل ‌رسانده و پس از آن هم تعدادی از افراد ایرانی را که در محدوده زمین‌های کشاورزی شهرستان بهرمان بخش نوق حضور داشتند با چاقو مورد حمله قرار داده است.»

وی در ادامه افزود: «با شروع این ماجرا اتباع افغانستانی دیگری هم در محل حضور پیدا کردند و در مجموع ۶ نفر از اتباع بیگانه و ۴ ایرانی به قتل رسیدند که تحقیقات نشان داد برخی افراد به قتل رسیده از خویشاوندان قاتل هستند و اختلاف قبلی بین اتباع که برخی از آنان به‌عنوان کارگر کار می‌کرده‌اند جرقه شروع این ماجرا را زده و موضوع ارتباطی به مردم محلی نداشته است، البته یک نفر هم مجروح شده بود که بلافاصله به بیمارستان منتقل شد و در حال حاضر هم حال وی مساعد گزارش شده است.»

جلالی با تأکید بر این موضوع که حادثه به هیچ عنوان جنبه امنیتی نداشته و اختلافات شخصی دلیل درگیری بوده خاطرنشان کرد:«به محض اطلاع از حادثه و با اقدام قاطع و فوری مأموران پلیس، عملیات تعقیب و گریز برای بازداشت قاتل که پس از این جنایات متواری شده بود شروع و برادر وی نیز همان ابتدا بازداشت شد. برادر قاتل مدعی شده ضارب مشکلات روحی – روانی و اعتیاد داشته و در افغانستان نیز جزو دسته اراذل و مخلان امنیت بوده است و حتی خانواده خود و سایر اتباع را نیز به قتل تهدید کرده بود.»

به گفته جلالی، قاتل قبل از خروج از استان کرمان در شهرستان انار توسط مأموران انتظامی بازداشت شد و قبل از بازداشت هم اقدام به خودزنی کرده بود.

حسین رضایی سرپرست فرمانداری رفسنجان نیز در این باره گفت: «ساعاتی پس از اعلام این حادثه مأموران پلیس قاتل را در حالی که قصد خروج از استان را داشت دستگیر کردند. ضمن اینکه ضارب در زمان دستگیری اقدام به خودزنی کرده بود که جراحات وی سطحی بوده است. در بررسی‌های اولیه مشخص شد که ضارب از تعادل روحی و روانی برخوردار نبوده است.»

ایمان شهسواری دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان با بیان اینکه قاتل هم اکنون در بیمارستان بستری و تحت بازجویی است در این باره گفت: «این درگیری در بخش بهرمان از توابع رفسنجان رخ داده است.«

وی افزود: «متهم تحت مصرف روانگردان از نوع شیشه دست به این اقدام مرگبار زده است. بلافاصله پس از کسب گزارش این حادثه تلخ دستورات قضایی لازم برای دستگیری عوامل این حادثه صادر شد و در نهایت قاتل پس از یک عملیات تعقیب و گریز و هنگامی که خود را در محاصره مأموران پلیس دید اقدام به خودزنی کرد اما دستگیر شد. تمام افرادی که جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند مرد جوان یا میانسال بوده‌اند که در محل چاه موتورهای کشاورزی در حال کار بودند.»

روایت شاهدان ماجرانام یکی از قربانیان ایرانی این حادثه حمید شمس الدینی است که ۴۵ سال بیشتر نداشت.دختر خواهر او می گوید: «درگیری قاتل با چند افغان دیگر از خانه یکی از دوستانش شروع شده بود. بعد از اینکه در آن خانه چند نفر را به قتل رسانده بود، راه افتاده بود و در صحراهای اطراف شهرستان، چشمش به هر کسی افتاده بود صدایشان می کرد و می گفت ببینید در سر من چیزی هست. بعد که افراد به او نزدیک می شدند با چاقو به آنها حمله می کرد.»

خواهرزاده مقتول در آخر گفت:«قاتل کارگر زمین های کشاورزی بود.هیچ وقت پیش نیامده بود در نزاعی شرکت کند.اما از برخی امدادگران اورژانس شنیده ایم که قاتل ضربه های کاری را به نقاط کشنده بدن قربانیان وارد کرده بود.»

احمد و مهدی عسگری، پدر و پسری بودند که سر زمین کشاورزی خود مورد اصابت ضربات مهلک بی رحمانه این قاتل به نام صمد خان قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.مجید عسگری پسرعموی احمد ۶۰ ساله در توضیح این حادثه می گوید: «درگیری صمد با چند افغان از اتاق آن چند نفر شروع شده و هنوز نمی دانیم که این نزاع به چه علت صورت گرفته بود. بدون هیچ کدورت قبلی و هیچ نزاعی سراغ پسرعموی ۶۰ ساله من و پسر ۳۰ ساله اش به نام مهدی هم رفت و آنها را مورد اصابت ضربات چاقو قرار داد. چند سالی بود که صمد را کم و بیش می شناختیم.می دانستیم که او کارگر باغ ها و زمین های کشاورزی است اما هیچ وقت رفتار خشنی از او ندیده بودیم.»

یکی دیگر از افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده، مرد میانسالی به نام رضا پرخو است.او صاحب ۷ دختر و یک پسر است و روز گذشته در حالی که سر زمین کشت پسته خود مشغول کار بود ناگهان مورد حمله ضربات چاقو از سوی تبعه افغان قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

داماد رضا پرخو می گوید: «حدود ساعت دو و نیم ظهر دیروز بود که پدر همسرم برای کاری بیرون از خانه رفت. کمی بعد با تنها پسرش تماس گرفته و گفته بود سر زمین کشت پسته اش، یک تبعه افغان از پشت سر به او حمله کرده و با چاقو به او ضربه زده بود. قاتل را می شناختیم اما فقط نام او را می دانستیم و پدر همسرم می دانست که او کارگر زمین های کشاورزی افراد است. هیچ مشکل و خصومتی با او نداشت و نمی دانم چرا بی دلیل از پشت سر به پدرزنم حمله کرده بود. در این چند سال که او را دیده ایم، رفتار غیرمتعارفی از او سراغ نداشتیم.اگر سابقه مشکل ساز شدن داشت قطعا کسی به او کار نمی داد.»
+73
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان

  میگی. یکی از کشته شدگان هم در گفتگو با پلیس گفت مسیله کاملا شخشی بوده. لطفاً شیاششیش نکنید و یا هم کشش ندید که طالبها عصبانی بشن و به جمهوری اسلامی حمله کنن
  120
  37
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  من که شنیدم جناب صمد همه رو زده تو چشاشون.
  139
  9
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  احمد قمی - قم، ایران

  لعنت خدا بر باعث بانی کسانی که اینهارابه ایران راه دادن زندگی من رو یکی ازاین ..... به سرقت برد و وقیب شد اگر در ایران به اینا کارندن ازایران خواهند رفت ان بی وجدانی که به افغانی کار بده مقصر چنین جنایتی می باشد
  39
  136
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  وقتی هرچی موادفروش و قاچاقچی به ایران وارد شوند بیشتر از اینهم نباید انتظار داشت در همین آلمان افغانی ها بفروش مواد مشغولند و هر ماه یک تجاوز بدختر ثبت میشه این آشغال ها را بریزید بیرون
  16
  56
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  چرا ما در کنار چند کشور بحران‌زده رکورددار غم، خشم، خشونت و عصبانیت هستیم؟ آیا رابطه مستقیم با مذهب شیعه و گریه و زاری داره، آیا رابطه مستقیم با فقر مادی و فرهنگی داره، آیا رابطه مستقیم با سرخوردگی بعد از نداشتن همزیستی و تعامل با دنیا داره، آیا رابطه مستقیم با نفی ملیت و ملی‌گرایی داره، آیا رابطه مستقیم با قرار گرفتن ایران در خاورمیانه دین‌زده داره یا در کل آیا رابطه مستقیم با حکومت ضد انسانی اسلامی داره!! 😬🤨
  6
  48
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  انهااعصاب ندارن چون جنگ جهانی بوده افغانستان، بعد از۱۱سپتامبر ائتلاف بین الملل ریخت انجا رو بمباران کرد، پس پناهندگی حق انهاست،نه ما ایرانیا.اصلا شمانه بمباران دیدین نه جنگ،اماانهاتوی جنگ بدنیاامدن،پناهندگی حق ونهاست نه و،انقد پر رویی که جای انها کمپ رو اشغال کرد تازه به انها فحش هم میدی.
  25
  4
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. عجب. در اینجا سوئد البته رکورد دار بزرگترین جنایت در تاریخ معاصر سوئد ایرانی ها هستن که با آتش زدن یک دیسکو ده ها نفر را به قتل رساندن.
  17
  1
  ‌چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.