وزیر خارجه ایران: سلاح هسته‌ای در دکترین ایران جایگاهی ندارد

دویچه وله: وزیر خارجه ایران در تماس با دبیرکل سازمان ملل گفته که تهران برای دستیابی به یک توافق پایدار جدی است. او نتیجه مذاکرات را نیز به "تصمیم و اراده آمریکا" مرتبط کرد و هم‌زمان خواهان حل موضوع "سایت‌های مشکوک" از سوی آژانس شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه روز ۱۶ مرداد (۷ اوت) با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تماس تلفنی برقرار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیرعبداللهیان در رابطه با مذاکرات هسته‌ای وین به گوترش گفته است که "سلاح هسته‌ای در دکترین ایران جایگاهی ندارد". او به آنتونیو گوترش یادآوری کرده که رهبر جمهوری اسلامی در این مورد "فتوا" داده است.

وزیر خارجه ایران در این تماس افزوده که ایران "برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار جدی" است و "اکنون نیز مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می‌شود".

امیرعبداللهیان می‌گوید: «به ایشان گفتم جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، آمادگی خود را برای تداوم همکاری سازنده در این مسیر اعلام می‌دارد.»

وزیر خارجه ایران اما تأکید کرده نتیجه این مذاکرات "بستگی دارد به اینکه آیا آمریکا می‌خواهد توافقی صورت بگیرد و آیا انعطاف و واقع‌بینی لازم را در عمل از خود نشان خواهد داد؟"

به گزارش ایسنا، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن تاکید بر لزوم امحای سلاح‌های هسته‌ای در جهان و ضرورت عاری شدن خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، به تاکید گفته است: «گفتگوهای هسته‌ای برای ما اهمیت زیادی دارد و ما در ارتباط با طرف‌های گفتگو بر مصالحه و انعطاف‌پذیری بیشتر در این مرحله تاکید داشته‌ایم.»
ملاقات مجدد باقری و مورا
علی باقری، نماینده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای در چهارمین روز از مذاکرات وین بار دیگر با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده این مذاکرات در وین ملاقات کرده است.

گفته می‌شود دو طرف ایران و آمریکا به تبادل دیدگاه‌ها و نظرات خود برای عبور از دو سه موضوع اختلافی با هماهنگی اتحادیه اروپا ادامه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، موضوع رفع تحریم‌ها و لیست شرکت‌ها و نهادها و افراد ایرانی، تضمین عدم خروج یک جانبه یک عضو از برجام، حل و فصل و مختومه کردن موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس، چگونگی و زمانبندی اجرای برجام از موضوعات مهمی هستند که میان دو طرف ایران و آمریکا با هماهنگی اتحادیه اروپا مورد بحث است.

ایسنا به نقل از منابع ایرانی می‌نویسد، در صورتی که طرف (آمریکا) در مورد این موارد تصمیم‌گیری کند، می‌توان بلافاصله وارد مرحله "جمع‌بندی" مذاکرات شد.

این منابع معتقدند، ادامه مذاکرات و گام‌های بعدی، به تصمیمات سیاسی آمریکا بستگی دارد.

به گزارش رویترز، حسین امیرعبداللهیان همچنین از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تا مسائل باقی‌مانده مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از نظر فنی حل کند و از مسائل سیاسی غیرسازنده فاصله بگیرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی بارها گفته است که ایران به پرسش‌های آژانس در مورد آثار اورانیوم کشف‌شده در دو سایت هسته‌ای اعلام نشده پاسخ‌های قانع‌کننده نداده است.
+4
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  امیر‌عبداللهیان: "دوست خوبم جناب ظریف و ماله‌کش اعظم، میگفت (روسیه در هفته آخر امضای برجام حداکثر تلاشش را کرد که برجام به نتیجه نرسد. او در همین زمینه به عکس مشهور وزرای خارجه کشورها پس از برجام اشاره می‌کند که در آن وزیر خارجه روسیه غایب است!) همین روسیه امروز ما را از خرید بمب اتمی برحذر می‌دارد با توجه به اینکه رهبر‌معظم تمام و کمال نوکری خود و ج.ا. را تاکید کرده است. در نتیجه من به رئیس سازمان ملل گفته‌ام ما بهیچوجه قادر به خرید بمب‌اتم از روسیه نیستیم! و خواهشن از امریکا بخواهید به دروغ و نیرنگ ما احترام بگذارد تا ما با روسیه به توافق برسیم، شیعه حداقل‌ به یک بمب اتم احتیاج وافر دارد و از تلاشش برای خرید آن و یا بدست اوردن دانش ساخت ان که کار ما نیست، کوتاهی نخواهد کرد!!" 🥴😤🥴
  3
  13
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.