سکونت ۴ هزار نفر از فرزندان مقامات در خارج / زاکانی: دختر من برای خدمت به کشور رفت سوئیس

ایندیپندنت فارسی: در تازه‌ترین آمار از سکونت فرزندان مقام‌های حکومتی در خارج از ایران، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد که سه تا چهار هزار نفر از فرزندان مقام‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور اقامت دارند و این مقام‌ها بیش از هرچیز به‌دنبال تامین یورو و دلار برای فرزندانشان‌اند.
دبیر ستاد امر به معروف: این مقام‌ها به‌دنبال تامین یورو و دلار برای فرزندانشان هستند
محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، روز شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱، با بیان اینکه سه الی چهار هزار فرزند مدیران حکومت از سال‌های گذشته تاکنون در خارج از کشورند و این موضوع در دولت قبل رواج داشت، تاکید کرد که برخی از این مدیران همچنان در دولت ابراهیم رئیسی نیز در سمت‌های خود قرار دارند.

هاشمی گلپایگانی افزود که مشخص نیست چه اصراری وجود دارد تا افرادی مسئول باشند که فرزندانشان در خارج از کشور اقامت دارند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنین به رقابتی میان مدیران و مقام‌های جمهوری اسلامی برای تامین دلار و یورو برای فرزندان‌ خود اشاره کرد و گفت: «نمی‌شود که این افراد به‌دنبال تامین یورو و دلار برای فرزندانشان باشند و با صدای بلند استقلال کشور را هم اعلام کنند.»

هاشمی گلپایگانی تاکید کرد که قانونی وجود ندارد که از انتصاب افرادی که فرزندانشان در خارج اقامت دارند، در سمت‌های مدیریتی جمهوری اسلامی جلوگیری کند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود که به ما هم ایراد گرفتند که اگر فرزند مدیری در یک کشور دیگر است به مدیر چه ارتباطی دارد و چرا باید از وجود یک مدیر توانمند محروم شد.

هاشمی گلپایگانی خواهان تصمیم‌گیری مجلس شورای اسلامی درباره مدیرانی شد که فرزندانشان در خارج از ایران اقامت دارند و گفت که ما از طرف ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم در این زمینه به مجلس نامه ارسال کرده‌ایم و اقدام‌هایی نیز در این زمینه در صحن مجلس انجام شد اما اقدامی که به صورت قاطع باشد هنوز صورت نگرفته است.

مرتضی میریان، رئیس اداره عملیات نیروی زمینی سپاه پاسداران، نیز خرداد ماه ۱۴۰۱ از حضور چهار هزار نفر از فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی در اروپا،‌ آمریکا و کانادا خبر داد و گفت که باید آن‌ها تحت رصد قرار گیرند تا در آینده مسئولیتی در جمهوری اسلامی نگیرند.

علاوه بر این، در مواردی فرزندان برخی مقام‌هایی که مقام‌های ارشد و با نفوذ حکومتی‌اند با شهروندان خارجی ازدواج کرده‌اند؛ از جمله این موارد ازدواج دختر غلامعلی حدادعادل با فردی متولد آمریکا و دارای تابعیت ایرانی‌-آمریکایی است، در حالی که داماد دیگر حدادعادل، مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، است.

با این حال، به نظر می‌رسد تاکنون در میان مقام‌های جمهوری اسلامی «اقامت فرزندان در خارج» بیش از همه برای علی لاریجانی هزینه داشته است، آن‌هم در دوره‌ای که آفتاب برادران لاریجانی بعد از چند دهه قرار گرفتن در رده‌های ارشد حکومتی رو به افول گذاشت.

شورای نگهبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ علی لاریجانی را به‌دلیل مواضع سیاسی و سخنانش در موارد و مقاطع مختلف از جمله سال ۱۳۸۸ و همچنین «سفرهای متعدد اعضای خانواده به خارج از کشور از جمله اروپا  و آمریکا و اقامت فرزند دیگر در آمریکا» از گردونه نامزدی انتخابات حذف کرد.

لاریجانی در نامه‌ای که ماه‌ها بعد در ۲۶ آذر ۱۴۰۰ منتشر کرد از وجود مصوبه سال ۱۳۸۸ شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی برای منع یا محدودیت تحصیل فرزندان مقام‌های حکومتی در خارج خبر داد، اما گفت که دخترش همراه با همسر خود در سال ۱۳۸۳ و قبل از این مصوبه برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرده بودند.

موضوع سکونت فرزندان مقام‌های جمهوری اسلامی در خارج از ایران طی یک دهه گذشته بیش از پیش گسترش یافته و آمارهای مختلفی در این باره منتشر شده است.

با این حال نوع مواجه نهادهای حکومتی با آن بستگی به میزان فاصله یا نزدیکی این مقام‌ها به کانون‌های قدرت در جمهوری اسلامی دارد، چنانکه شورای نگهبان در همان سال ۱۴۰۰ هیچ مانعی برای کاندیداتوری علیرضا زاکانی، رئیس سابق بسیج دانشجویی و چهره امنیتی‌سیاسی جناح اصولگرا، به‌دلیل اقامت و تحصیل دختر و دامادش در سوئیس ایجاد نکرد.

زاکانی حتی اقامت و تحصیل دخترش در سوئیس را ناشی از «ویژگی خاص» او خواند و گفت: «دختران من ویژگی‌ خاص دارند و دختر دوم من برای خدمت به کشور رفت سوئیس، در رشته علوم انسانی دیجیتال درس خواند، من هم استقبال کردم.
+116
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  چهارهزار نفر اگر ماهی فقط سه هزار دلار ( میانگین خورد‌و‌خوراک و اجاره و رفت و آمد اونجا و آمدن و رفتن به ایران) بخوان بفرستن میشه ماهی ۱۲ میلیون دلار یعنی مثلا بانک مرکزی در خرداد میگه از فروردین ۲۰۰ میلیون دلار به بازار تزریق کردیم فقط پنجاه میلیون دلارش هزینه بچه های خودشونه !؟ بعد واسه باقی ۸۰ میلیون نفر ۱۵۰ میلیون دلار خخخخخخ حالا بماند که نمیدونم چرا انقدر بسیجی و خانواده های سپاهی دلشون میخواد بیان آمریکا و‌اروپا!؟
  23
  109
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این تعداد آمار مال چند سال پیشه اما جالبه که از یک طرف با روسیه لاس می‌زنند ولی هیچکدومشون توله هاشون رو نمی فرستند اونجا یا چین همشون شیفته غرب هستند.
  6
  85
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  کاش زاکانی بگوید که دختر او دقیقا چه »ویژگی خاصی« دارد که اورا از سایر مردم متمایز می کند. این ویژگی ژنتیکی از کجا بدست آمده است!!
  2
  80
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  فکر کردم زالو زاده ها ، تو خارج با پولهای دزدی ‌پاپاهای امپریالیسم ستیزشون از جیب ملت ، دنبال عشق و حال و خندیدن به ریش ملت هستند ، ولی ذاکی جون گفت دُخیش واسه خدمت به مملکت رفته خارج ، مثل نوه خمینی که هلی کوپتر سواریش و البته اونهم برای خدمت به مملکت رو دیدیم مثل خاوری و توله ، کُره هاش یا تمام اون چند هزار زالو زاده ژن برتر ، همه و همه واسه خدمت به مملکت رفته اند خارج ، کمی خیالم راحت شد !! مردم هم باید بخاطر آینده درخشان مملکت و با بازگشت این انگل زاده ها و خدمتشون به مملکت ،( مثل اولیاشون که فکر و ذکرشون فقط خدمت هست و خدمت ) سختیها رو تحمل کنند !!!
  5
  66
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  ساشا صبحانی هم برای خدمت به کشور رفت ونزوئلا و مردم هم خدماتش را دیدن .کاش میشد دختر شما هم یک ویدیویی میفرستاد تا مردم کاملا مطمئن بشوند .
  2
  58
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  نوش جونشون پول این گوسفند ها خوردن داره مردمی که از ترس خودشونو زدن به مردن روز به روز فقیر تر میشه و هیچ کاری نمی کنند
  4
  19
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  آقایان طبق گفته خود زاکانی، دختر زاکانی ویژگی خاصی داره و اون به خاطر تبحر در جذب مردان قوی هیکل و ....بزرگ باعث ارز آوری به کشور شده. بی همه چیز پفیوز خجالت هم نمی‌کشه از گفتن جمله ویژگی خاص.
  0
  26
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ali51reza - وستروس، سوئد
  اتفاقا تنها باری است که یک مسئول حکومت اسلامی حرف راست را گفت گم شدن هر انگل زاده از خاک پاک ایران زمین بزرگ‌ترین خدمت است به کشور ما.
  1
  13
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  [::ali51reza - وستروس، سوئد::]. گم شدن هر انگل زاده از خاک پاک ایران زمین بزرگ‌ترین خدمت است به کشور ما هنگامی صحت دارد که این انگل زادگان زیر خاک باشند نه اینکه در خارج از ایران بدون درد و سختی که مردم در ایران میکشند و با پول این مردم به تفریح مشغولند و به ریش مردم میخندند. پایدار باشید.
  1
  19
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینو نگه چی داره که بگه.
  0
  0
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.