نماینده زابل: طالبان یک درصد از حق‌آبه ایران را هم نداده است

 
ایران وایر: در حالی که نماینده ویژه ابراهیم رییسی در امور افغانستان، از رهاسازی آب هیرمند به سوی ایران خبر داده است، حبیب‌الله ده مرده نماینده زابل گفته سیل طالبان را مجبور کرده آب را به سوی ایران رها کند.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود اعلام کرد که امروز شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ آب رهاسازی شده از سمت ‎افغانستان وارد چاه‌نیمه‌های ‎سیستان شد.

کاظمی قمی مدعی شد این رها سازی آب با تعامل مستمر دیپلماتیک و بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی عمومی و هماهنگی میان‌ دستگاهی در سطح ملی صورت گرفته است.

با این حال، حبیب الله ده مرده، نماینده زابل در گفت و گو با وبسایت رکنا اظهارات کاظمی قمی را رد کرد و گفت سیل طالبان را مجبور کرد که حقابه هیرمند را به ایران بدهد.

نماینده زابل تاکید کرد: حجم آبی که امروز به سمت ایران رها شده است به یک میلیون متر مکعب هم نمی رسد و این در حالی است که طالبان سال گذشته عمدا حدود یک میلیارد متر مکعب را به سمت شوره زا رها کرده بود.

حبیب الله ده مرده با گفتن از اینکه حقابه سالیانه ایران از هیرمند هشتصد و بیست میلیون متر مکعب است افزود: طالبان تنها یک  مرتبه در فروردین امسال حدود ۴ میلیون متر مکعب به ایران آب داد و اکنون با جریان آب جدید باز هم هنوز حتی یک درصد سهم ایران در سال آبی جاری تامین نشده است.

استاندار سابق سیستان و بلوچستان همچنین حجم آب هیرمند برای استان سیستان و بلوچستان را ناکافی دانست و گفت حتی اگر قرار باشد طالبان حقابه هیرمند را به صورت دائمی به ما بدهد باز هم مسئولان نباید اجرای طرح انتقال آب شیرین شده از دریای عمان به سیستان و بلوچستان و توصیه سواحل مکران را فراموش کند.
+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.