سخنگوی قوه قضاییه: نگهداری سگ در آپارتمان قابل پیگرد قانونی است

ایندیپندنت فارسی: فارس، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از قول مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نوشت:«اگر نگهداری از هر حیوانی در آپارتمان منجر به تعرض به حقوق دیگران شود، در صورت شکایت قابل پیگیری حقوقی است.»

ستایشی همچنین در مورد حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهرها به خبرگزاری فارس گفت:«شهرداری بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها موظف است نسبت به جمع‌آوری حیوانات آسیب‌رسان اقدام کند.»

در ابتدای مرداد ماه سال جاری ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن اجساد صدها سگ کشته شده دیده می‌شد. تعداد این اجساد، که به سگ‌های نقاهتگاه گندک واقع در منطقه دماوند، متعلق بودند بیش از ۱۶۰۰ قلاده برآورد شد و گزارش‌های موجود نشان می‌داد تمامی آنها را با سلاح گرم کشته‌اند؛ اقدامی که بر اساس آیین‌نامه وزارت کشور قانونی نیست.

اعتراض گسترده افکار عمومی به کشتار صدها سگ ولگرد در دماوند، ابعاد گسترده‌ای به‌ خود گرفت و برخی روسای سازمان‌های مسئول را مجبور به اظهار نظر در این مورد کرد.

نقی میرزاکریمی،سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند، در گفتگویی که روز ۵ مرداد ۱۴۰۱ با خبرگزاری ایسنا داشت، وقوع این حادثه در منطقه گندک را تکذیب کرد. او در این مورد گفت:«اصلا امکان کشتار این تعداد سگ به یکباره وجود ندارد.»

میرزا کریمی در حالی چنین ادعایی را مطرح کرد که سعید محمودی، مدیرکل محیط زیست استان تهران، یک روز قبل و در گفتگویی با خبرگزاری رکنا، کشتار ۱۶۰۰ قلاده سگ در منطقه گندک را تایید کرده بود.

محمودی در ارتباط با این موضوع به رکنا گفت:«قتل‌عام سگ‌های بدون صاحب با سلاح گرم، خارج از دستور العمل‌های تعیین شده در وزارت کشور برای رسیدگی به حیوانات شهری است و اقدامی غیرقانونی و غیرکارشناسی به‌حساب می‌آید.»

پس از تمام این اظهارنظرها، حالا نوبت به سخنگوی قوه قضاییه رسیده است تا قضاوتش در این مورد را بیان کند؛ اظهاراتی که به‌طور ضمنی قانونی بودن کشتار سگ‌های ولگرد با سلاح گرم را تایید می‌کند.
+9
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  سگها رو جمع می‌کنند اما سگهای هار خودشون رو در سطح شهر ول کردند که دائم پاچه مردم رو بگیرند
  1
  15
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.