معاون شهرداری پایتخت: از «بدخانمانی» به «بی خانمانی» در تهران رسیده ایم

 یک بی‌خانمان در تهران.صدای آمریکا: در حالی که یک مقام شهرداری تهران می‌گوید «بی‌خانمانی» در پایتخت به پدیده «بدمسکنی» در این کلانشهر اضافه شده است، گزارش‌ها نشان می‌دهد تسهیلات پرداخت شده در «نهضت ملی مسکن» به «دو درصد» هم نمی‌رسد.

خبرگزاری مهر روز شنبه پانزدهم مردادماه در گزارشی در ارتباط با وضعیت حوزه مسکن و وعده‌های دولتی برای حل بحران موجود در این حوزه، به نقل از علی اصغر خانی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نوشته است قرار بود در صندوق ملی مسکن «۲۵ هزار میلیارد تومان» منابع جمع آوری شود اما اکنون «یک ریال هم در این صندوق پول نیست.»

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به اینکه «حدود یک سال» از تصویب و ابلاغ «قانون جهش تولید مسکن» می‌گذرد و باید تا کنون «حداقل ۵ هزار میلیارد تومان» در حساب این صندوق واریز می‌شد اما براساس گفته‌های وزیر راه و شهرسازی، «مانده حساب» صندوق ملی مسکن «صفر» است.

خبرگزاری «مهر» در گزارش خود درباره آخرین جزئیات تسهیلات پرداخت شده به «نهضت ملی مسکن» که از مهمترین برنامه‌های مورد ادعای دولت ابراهیم رئیسی برای «مهار تورم مسکن» است، آورده است:‌ مجموع وام‌های پرداخت شده در سال گذشته به منظور اجرای این پروژه‌ها به «۲ درصد» هم نمی‌رسد.

این خبرگزاری به نقل از کارشناسان نوشته است که برای «تحقق وعده ابراهیم رئیسی برای ساخت ۴ میلیون مسکن»، باید تزریق «تسهیلات بانکی» توسط رئیس کل بانک مرکزی، نماینده وزارت اقتصاد و مدیران عامل بانک‌ها «به صورت هفتگی و منظم» پیگیری شود.

برخی از مقامات دولت ابراهیم رئیسی وعده ساخت «سالی یک میلیون مسکن» و در نهایت «ساخت ۴ میلیون مسکن جدید» در پایان این دولت را داده‌اند؛ طرحی که که بر پایه قانون قانون «جهش تولید مسکن» بنا نهاده شد و عنوان «نهضت ملی مسکن» را برای آن انتخاب کرده‌اند.
بی‌خانمانی در تهران
از سوی دیگر،‌ حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در جلسه «ستاد مدیریت بحران» پایتخت با اعلام اینکه «در گذشته بدخانمانی در تهران وجود داشت» گفت اکنون در تهران بی‌خانمانی «در حال شکل‌گیری است.»

پیش از این و در گزارش‌های رسانه‌های ایران و کاربران شبکه‌های اجتماعی بارها به رواج استفاده و یا اجاره «اقامتگاه‌های نامناسب و ناایمن» همچون «پشت‌بام منازل، چادرهای مسافرتی و یا خوابیدن در خودروهای فرسوده» در پی جهش‌های متعدد قیمت مسکن و نرخ اجاره بها اشاره شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، استفاده از «کانکس‌های فلزی، اجاره اشتراکی خانه و زندگی چند خانواده در یک واحد مسکونی» نیز این روزها مورد توجه «بازماندگان از تامین مسکن» قرار گرفته است.

در گزارش هشتم تیرماه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با «تحولات بازار مسکن در شهر تهران» آمده است که در «دو ماهه نخست امسال»، اجاره مسکن در تهران «۵۰ درصد» رشد داشته و میانگین اجاره‌بهای خانه برای تهرانی‌ها به «۹.۵ میلیون تومان» رسیده است.

با این وجود، روزنامه «رسالت» چاپ تهران و نزدیک به حزب مو‌ٰتلفه اسلامی و محافظه‌کاران سنتی حکومت ایران، در شماره دوم مردادماه خود در این ارتباط نوشته بود که قیمت زمین و ملک از تابستان گذشته و پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، «۱۰ برابر» شده و این افزایش قیمت را خارج از اراده دولت جمهوری اسلامی ایران و یک «توطئه از پیش طراحی شده» دانسته بود.
+50
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  معاون شهرداری پایتخت: از «بدبختی » به «فروپاشی تام و کامل زندگی مردم» در تهران که چه عرض کنم در کل ایران رسیده ایم! 🥴😤🥴
  2
  31
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  این فرقه کثیف به چه روزی انداخته ایران و مردم ایران را
  2
  14
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.