عفو بین‌الملل: ارتش اوکراین جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد؛ زلنسکی: بی‌اساس است

 جنگ در اوکراینیورونیوز: ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، سازمان عفو بین الملل را به تلاش برای عفو دولت «تروریست» روسیه و انتقال مسئولیت از متجاوز به قربانی متهم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۴ اوت در گزارشی با اشاره به مستنداتی که از ۱۹ شهر و روستا به دست آورده است، اعلام کرد که کی‌یف با استقرار نیروهای نظامی در مناطق مسکونی در مناطق مختلف این کشور، جان غیرنظامیان را در جریان جنگ با روسیه به خطر می‌اندازد.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که کارکنان این سازمان طی بازدید از چندین منطقه خط مقدم در شرق و جنوب اوکراین از آوریل تا ژوئیه شاهد بودند که نیروهای اوکراینی در برخی از مناطق مسکونی پرجمعیت از جمله مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها «پایگاه‌های نظامی» ایجاد کرده‌اند.

از همین رو عفو بین‌الملل در گزارش خود که پس از ۴ ماه تحقیق منتشر شده، اقدام‌ نیروهای اوکراینی را ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی دانسته است.

اما آقای زلنسکی با بی‌اساس دانستن «اتهام‌های» سازمان عفو بین‌الملل، آن‌ها را به شدت محکوم کرد. رئیس جمهور اوکراین که به نظر می‌رسید از گزارش عفو بین‌الملل برآشفته است، با بیان اینکه حمله به کشورش «ناعادلانه، تجاوز و تروریستی» است، گفت: «چنانچه فردی گزارشی بنویسد که در آن قربانی و متجاوز به نحوی در موقعیتی برابر قرار گرفته باشند، ... نمی‌توان آن را تحمل کرد.»
او گفت که هر فردی زمینه عفو روسیه را فراهم کند در راستای کمک به «تروریست‌ها» قدم برداشته است.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین هم در واکنش به گزارش سازمان عفو بین‌الملل با ابراز خشم نسبت به این گزارش، از عفو بین‌الملل خواست از ایجاد تعادل نادرست میان «ظالم و قربانی» دست بردارد.

البته سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود با تأکید بر اینکه اقدام نیروهای اوکراینی «به هیچ‌وجه حملات بی‌رویه روسیه به غیرنظامیان» را توجیه نمی‌کند، از کی‌یف خواسته است پیش از هر اقدامی اطمینان حاصل کند که نیروهایش از مناطق مسکونی فاصله دارند.
+50
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  زلنسکی عادت کرده فقط نازشو بکشن اصلا حوصله انتقاد رو نداره!
  11
  22
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۱
  ۵۲
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  زلنسکی: بی‌اساس است....مردک صبح قبل از اینکه بره ستشویی باید نیم کیلو کوک بالا بکشه ،یک اشغال توهمی
  1
  3
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.