وال استریت ژورنال: «ایران زیر بار ماندن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی رفت»

ایران اینترنشنال: وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد غربی گزارش داد ایران در حال حاضر موافقت کرده که درخواست خود را برای حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا کنار بگذارد، اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی برای عدم خروج دوباره واشینگتن از برجام است.

این مقام ارشد غربی با اشاره به از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین به وال استریت ژورنال گفت: «باید توافقی تا پایان هفته جاری در مذاکرات احیای برجام حاصل شود و اگر مذاکره‌کنندگان به اجماع برسند، سپس وزیران خارجه برای تایید آن به وین احضار خواهند شد.»

این مقام ارشد غربی افزود: «مذاکرات روز پنجشنبه در وین فرصتی برای توافق بر سر نکته‌های نهایی جهت احیای برجام است.»

این دیپلمات اروپایی خاطرنشان کرد: «انتظار من از نتایج احتمالی دور جدید مذاکرات احیای برجام بسیار پایین است، زیرا نسبت به اینکه ایران در دور جدید گفت‌وگوها بخواهد از فرصت موجود استفاده کند تردید دارم.»

از سوی دیگر، یک مقام ارشد دولت آمریکا درباره نشست آتی مذاکرات احیای برجام در وین به واشینگتن‌پست گفت: «ما در این مرحله قرار نیست که دوباره‌کاری کنیم و باید خیلی سریع متوجه شویم که آیا توافق ممکن است یا خیر.»

پیش‌تر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در توییتی با اشاره به سفر خود به وین برای مذاکره بر اساس متن تهیه شده ارائه شده از سوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نوشت: «ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می کند و برای تلاش با هدف رسیدن به توافق آماده است. به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران هم برای این موضوع آماده است یا خیر.»

نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل نیز در آستانه از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام گفت: «ایران باید فورا تشدید تنش‌های هسته‌ای را متوقف کند و تا زمان باقی‌ست توافق برای احیای برجام را بپذیرد.»

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در واکنش به از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفت: مذاکره‌کنندگان روسی به منظور نهایی کردن توافق، برای گفت‌وگوهای سازنده آماده‌اند.

در همین حال، علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد اتمی جمهوری اسلامی، در واکنش به از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفت: «آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل نماید.»

پیش‌تر در روز چهارشنبه، یک دیپلمات ارشد اروپایی به ایران اینترنشنال گفت که «ایرانی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند تنها در مورد متن پیشنهادی روی میز» گفت‌وگو کنند.

این دیپلمات در عین حال تایید کرد بسته شدن پرونده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان یکی از درخواست‌های جمهوری اسلامی برای احیای برجام است اما تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده اتحادیه اروپا نیست.

همزمان با انتشار خبر از سرگیری مذاکرات احیای برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد ایران نصب سه آبشار «سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر-۶» را به پایان برده و علاوه بر غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ آی‌آر-۱، در صدد راه‌اندازی شش آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام است.

ایران بر اساس برجام متعهد شده بود که در سایت نطنز تعداد معدودی از نسل اول سانتریفیوژهای خود را حفظ کرده و سطح غنی سازی را در سقف ۳/۶۷ رعایت کند و در تاسیسات فردو نیز حداکثر ۱۰۴۴ سانتریفیوژ را برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار حفظ کند اما در حال حاضر ایران ضمن نصب و راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ پیشرفته، غنی سازی را تا سطح ۶۰ درصد رسانده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت که برنامه‌ هسته‌ای ایران «بسیار بسیار سریع» پیش می‌رود و «سخنان خوب» مقام‌های جمهوری اسلامی برای جلب اعتماد بازرسان بین‌المللی کافی نیست و تهران باید آماده شفاف‌سازی درباره برنامه هسته‌ای خود باشد.
+78
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  امیدوارم دوباره گول غربی ها رو نخورن
  45
  16
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. دیگه قرار چی‌چی دیگه بخورن؟! هر چی فضاحت ۴۳ ساله خوردن. یادت رفته جام زهر رو. حالا هم تحریم سپاه رو بی‌خیال، اینکه گول نیست این منگولی و حماقت است. چرا راه دور میری، تعریف کن برجام چیست؟! 🥴 جوابهایت: ۱- زیر فشار افکار جهانی گول خوردیم. یا ۲- کشش میدیم تا بعدن مجبور به گول خوردن بشیم. یا ۳- ببینیم شرع بالاخره از خر الله پایین میاد تا بمب بخریم و بعد بگیم گول ما قوی‌تر از گول شما بود. 🥴😖🥴
  12
  28
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بایدن به هیچ وجه دوباره انتخاب نمی شود و دمکرات ها هم کاندید درست حسابی ندارند و ترامپ به احتمال زیاد دوباره انتخاب می شود و یک روزه همه این توافقات را لغو می کند. در ضمن همه اینها بازی است تا زمانی که روسیه اجازه ندهد توافقی امضا نمی شود و نخواهد گذاشت . این نشست ها برای فریب اقکار عمومی ایران است و گرنه روسیه به هیچ وجه اجازه هیچ توافقی را نخواهد داد.
  9
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.