هالک ایرانی ماند و اینهمه شرمندگی

هالک ایرانی» زیر یک دقیقه به «گوریل قزاق» باخت
سجاد غریبی کیست و چرا اینقدر جنجال پیرامون او زیاد است؟
آیا او واقعا آن چیزی است که ادعا می‌کند؟
برخی رسانه‌های اصولگرا در سال‌های گذشته سجاد غریبی را «رستم ایرانی» و علاقه‌مند به حضور در جنگ سوریه و «مدافع حرم» معرفی می‌کردند.

سجاد غریبی ورزشکار و بدنساز ایرانی که در سال‌های اخیر با لقب «هالک ایرانی» شناخته شده و برخی رسانه‌های اصولگرا او را در سال‌های گذشته «رستم ایرانی» و علاقه‌مند به حضور در جنگ سوریه و «مدافع حرم» معرفی می‌کردند، بعد از باخت به حریف قزاقستانی در مبارزه تن به تن، بیش از گذشته خبرساز شده است.
او که با پخش صدای محمود کریمی مداح نزدیک به حکومت وارد رینگ شد، در کمتر از یک دقیقه به حریف قزاقستانی خود باخت و پخش تصاویر مبارزه او که پشتش را به حریف می‌کرد تا کمتر ضربه بخورد، در همان ساعت‌های اولیه بعد از مبارزه، شبکه‌های اجتماعی را پر کرد و دستمایه انتقاد و حتی شوخی کاربران ایرانی قرار گرفت.
این در حالی است که یک روز قبل از این مسابقه، سجاد غریبی با انتشار ویدیوی وزن‌کشی و رجزخوانی و درگیری با آلمات باخیتوویچ حریف قزاقستانی خود که با مداخله محافظان تمام شد، خطاب به او نوشته بود: «فردا شب در داخل رینگ محافظ نداری. تو را می‌خورم.» البته کمی بعد از باخت در این رقابت، ویدیویی منتشر کرد و گفت «شرمنده» مردم ایران است و از آنها عذرخواهی می‌کند.
از «رستم» تا «هالک»
در خرداد ۱۳۹۵ و زمانی که سجاد غریبی به اندازه امروز مشهور نبود، خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران نزدیک است،‌ مصاحبه‌ای از او منتشر کرد و به نقل از او نوشت که امام اول شیعیان را «الگوی پهلوانی» خود و امام سوم شیعیان را «سلطان قلب» خود می‌داند. این خبرگزاری که در تیتر مصاحبه به او لقب «رستم ایرانی» داده بود، همچنین این جملات او را بازتاب داد که برای اعزام به سوریه نام‌نویسی کرده است:‌ «حتما می‌روم و تا جایی که بتوانم از حرمین و کشورم دفاع می‌کنم.»

باشگاه خبرنگاران جوان که وابسته به صداوسیما است، در تیر همان سال با تیتر «هالک ایرانی لرزه بر اندام داعش انداخت» نوشت سجاد غریبی می‌خواهد برای جنگ با داعش به سوریه برود. البته این اتفاق رخ نداد و این رسانه‌ها شش سال بعد و بعد از باخت اخیر، به انتقاد از او پرداختند یا مطالب در ستایش او را از خروجی خود حذف کردند.
شهرت او از نیمه دهه ۹۰ با انتشار عکس‌ها و ویدیوها در صفحه اینستاگرامش بیشتر شد و لقب «هالک ایرانی» به دلیل شکل اندامی که در عکس‌ها ارائه می‌کرد، به او داده شده است. «هالک» ابرقهرمان خیالی و قدرتمند داستان‌های مصور شرکت مارول است که در سال‌های اخیر در فیلم‌های سینمایی همین شرکت -بخصوص مجموعه «انتقام‌جویان»-محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۸۰ چند فیلم و سریال تلویزیونی با حضور این شخصیت و با عنوان «هالک شگفت‌انگیز» تولید و پخش شد.

اما افسانه «هالک ایرانی» که در اینستاگرام یک میلیون دنبال کننده دارد، وقتی از صفحات مجازی به واقعیت آمد، ترک برداشت. فروردین ماه امسال در برابر مارتین فورد، بدن‌ساز شناخته شده بریتانیایی و ملقب به «ترسناک‌ترین مرد جهان» قرار گرفت و در رویارویی پیش از مسابقه، مارتین فورد او را هل داد و نقش بر زمین کرد.

سجاد غریبی بعد از این اتفاق از خود دفاع ‌کرد و در مصاحبه‌ای به تیویپلاس گفت که در مسابقه جبران خواهد کرد: «به شرافتم قسم، جنازه مارتین فورد را از رینگ بیرون خواهند کشید.» اما این مسابقه یک بار به تاخیر افتاد و قرار شد به جای ۱۳ فروردین، روز ۱۰ اردیبهشت برگزار شود. در نهایت مارتین فورد با انتشار اعلامیه‌ای در صفحه اینستاگرامش گفت هرچند که شش ماه برای این مسابقه خود را آماده می‌کرد اما به دلایلی که خارج از کنترل او بوده، نمیتواند این مسابقه را برگزار کند. پیش از این اتفاقات که به لغو مسابقه منتهی شد، نشریات عامه‌پسند بریتانیا پوشش گسترده‌ای از ماجرای مسابقه این دو ورزشکار داشتند. دیلی میرور در مطلبی نوشته بود که علاقه‌مندان ایرانی نگران هستند که اگر این مسابقه برگزار شود، سجاد غریبی «نابود خواهد شد.»

آقای غریبی در پیامی تصویری که بعد از لغو مبارزه با حریف بریتانیایی برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاد گفت هنگام رویارویی با بدنساز بریتانیایی که با فشار دست او زمین خورد، مبتلا به «کرونا» بود و با «درگیری ریه و تب ۴۰ درجه» رو در روی حریفش قرار گرفته بود. او همچنین تاکید کرد به سازمان برگزار کننده مسابقه گفته است برایش یک حریف جایگزین انتخاب کند، چون برای مبارزه متحمل «هزینه» شده و «وزن کم کرده» بود.

او گفت راضی به لغو شدن مسابقه نبوده است و تاکید کرد هیچوقت دنبال «دیده شدن» و افزایش «بازدیدهای اینستاگرامی» نبوده و برای پول مبارزه نمی‌کند. اما انتشار همان رویارویی کوتاه با مارتین فورد تردیدها درباره توان جسمانی و ادعاهای سجاد غریبی را افزایش داد و این سوال پیش آمد که آیا او واقعا قهرمان رشته پاورلیفتینگ ایران بوده است.

مسابقه اخیر با حریف قزاقستانی برای بسیاری به این تردیدها رنگ واقعیت داد. خیلی‌ها بر این باورند که نحوه حضور غریبی در رینگ نشان می‌داد که حتی «شیوه‌های اولیه مبارزه را نمی‌داند» و حتی با وجود وزن بیشتر نسبت به مبارز قزاقستانی، برای مشت نخوردن از رقیب، به جای بستن «گارد» خود، پشتش را به او می‌کند و در مدت زمان کوتاهی نقش بر زمین می‌شود.
پیامدهای باخت؛ آماده نبود یا به خودش باخت؟
شهربانو منصوریان ووشوکار ایرانی در ویدیویی بعد از باخت سجاد غریبی به شیوه مبارزه او اشاره کرد و گفت او به اندازه کافی برای چنین رویدادی تمرین نکرده و آماده نبود. خانم منصوریان همچنین اشاره کرد نقطه ضعف او این بوده که از مشت‌های پرتاب شده به سمت صورتش می‌ترسید و «فرار می‌کرد.» این قهرمان ووشو از سجاد غریبی خواست به باشگاه برود تا «یک هفته» با او تمرین کند تا در همه مسابقاتش برنده شود.

اما هادی چوپان بدنساز ایرانی و برنده مدال برنز مستر المپیا بعد از این باخت از سجاد غریبی خواست «دست بردارد» و «بیش از این به عرصه ورزش لطمه نزند.» حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس هم تاکید کرد «هالک ایرانی» هیچ ارتباطی با این فدراسیون ندارد و به عنوان بوکسور شناخته نمی‌شود. او گفت نحوه مبارزه او به قدری «سخیف» بوده که نباید درباره‌اش حرفی زده شود.

اما مصطفی هاشم‌زهی مدیر برنامه سجاد غریبی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی تاکید کرد که او هیچوقت خودش را مشت‌زدن حرفه‌ای ندانسته و مسابقاتی که آقای غریبی در آن شرکت کرده است، ویژه بوکسورهای آماتور و برای «سرگرمی» است. او ادعا کرد در چنین مسابقه‌هایی که در کشورهای اروپایی، آمریکا و یا امارات متحده عربی برگزار می‌شوند، چهره‌های مشهور شبکه‌های اجتماعی در برابر هم قرار می‌گیرند و در عین حال گفت نتیجه‌ای که در آن رقم خورد، «باعث شرمندگی » شد و در ادامه از «خانواده سجاد غریبی» عذرخواهی کرد. او «نگاه تجاری» به برگزاری این گونه مسابقات را انکار کرد و گفت سجاد غریبی برای برد یا باخت در مبارزه با حریف قزاقستانی پولی دریافت نکرده است. آقای هاشمی‌زهی در توضیح علت برگزاری این مبارزه گفت که سجاد غریبی بعد از لغو شدن مسابقه با مارتین فورد دچار «سرخوردگی» شده بود. البته او تایید کرد تصمیم به برگزاری مسابقه با حریف قزاقستانی «عجولانه» و به این دلیل بود که آقای غریبی خودش را به مردم ثابت کند و «آبرو و اعتبارش» را برگرداند.

از زمانی که شهرت سجاد غریبی در اینستاگرام بیشتر شد و حتی توجه رسانه‌های خارجی را برانگیخت، عده‌ای این شبهه را مطرح کردند که عکس‌های او با «فوتوشاپ» دستکاری شده و اندامش را تنومندتر از آنچه در واقعیت است، نشان می‌دهد. مارتین فورد هم بعد از رویارویی گفت که او«دنیا را با فوتوشاپ فریب داده» و از نزدیک دیدنش به اندازه تماشای تصاویرش تاثیرگذار نبود و حریف ایرانی‌اش را «کوچولو» خواند.

مدیر برنامه سجاد غریبی اما حرف و حدیث‌ها درباره «فوتوشاپی» بودن تصاویر او را رد کرد و مساله را به تغییر وزن او از ۱۸۰ تا ۱۱۰ کیلو مرتبط دانست و گفت ورزشکاران سنگین وزن وقتی از وزن‌شان کاسته می‌شود، بر تصاویر آنها هم تاثیر می‌گذارد. او همچنین خبر داد که سجاد غریبی دیگر قصد ندارد در مسابقه‌ای شرکت کند.

مصطفی هاشم‌زهی تاکید کرد که او در مبارزه با آلمات باخیتوویچ به خودش باخت، نه حریفش. چون با «استرس» وارد رینگ شد و تا آخرین لحظه نگران «قضاوت‌های بعد از این مسابقه» و «حرف مردم» بود. او گفت آقای غریبی با اولین ضربه‌ای که به صورتش خورد، خودش را باخت.

حتی اگر این تصمیم «هالک ایرانی» احساسی و لحظه‌ای به نظر برسد، شکست خوردن به این شکل در مقابل دوربین‌ها و واکنش‌های به شدت منفی ورزشکاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی احتمالا باعث می‌شود او تا مدت‌ها از مسابقه واقعی با حریفان سنگین وزن دور باشد و به صحنه شبکه‌های اجتماعی بازگردد.
+68
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ

  خاک بر سر حمال. آبروی ما رو برد احمق . عین گاوی که ۳۰ سال خورده و ...با اون شکم مزخرف عین بشکه. اصلا قدرت بدنی نداره و بازوهاش هم با تزریق بزرگ کرده. چقدر آدم بی شعور بخاطر پول کنتراکت با آبروی ملت بازی میکنه.
  3
  71
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  این روزها همه تو حرفه شون یک پا هالک هستند فقط گند ایشون در نیومده که، پرویز پرستویی هالک هنر است، تتلو هالک خوانندگی است، پزشکان همه هالک دروغین پزشکی هستند کلا همه هالک هستند نه این بابا….
  4
  58
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  هالک ایرانی، نمادی پاقعی از سپاه پاسدارن است که مثل ایشون از حمله ها و کتک ها و خرابکاری های اسرائیل میخورد و همیشه هم تلاش میکند در برود…. سپاه پاسداران هالک مزدوری و تهاجم
  7
  57
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  تبلیغات غریبی آدم را یاد تبلیغات جمهوری اسلامی در مقابل امریکا(کرک و پشم و زدن هواپیمای اوکراینی) می اندازد ، مطمعنا اگر مقابله ای صورت بگیرد نتیجه ای بدتر حاصل خواهد شد.
  3
  32
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  هالک چیه بگید چسفیل#ایرانی . کسی که با عرعر یک نوحه خون بچه باز نیره برای ابروریزی تو رینگ اسمش #چسفیل است نه هالک
  3
  45
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان

  نماد و نمونه کوچک از حکومت آخوندها در ایران. هارت و پورت و اوباشگری در بیرون و اما ضعف و ذلیلی در وجود و اصل خود.
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ
  کمپوت ....
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران

  دم هادی چوپان گرم ورزشکار با اخلاق و زحمت کش و نام آور مملکت، نه مثل این کیسه بوکس فتوشاپی بدرد نخور که هی کتک میخوره پول درمیاره
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  این بابا از سینه چاکانِ مش قاسم هستش و از مدافعینِ حرم ، از همون اول اسمش رو باید میذاشتن هالکِ اسلامی .
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  زمان بچگی بهتر از این پفک با بچه ها ی دیگر دعوا می کردیم
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.