یورش ده ها مامور برای تصرف خانه‌ها و زمین‌های بهائیان در روشنکوه مازندران

 عکسی که باشگاه خبرنگاران از این «عملیات» منتشر کرده استرادیو فردا: بر اساس اعلام نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل و چند وب‌سایت حقوق بشری، تعدادی از خانه‌های بهائیان در روستای روشنکوه در شمال کشور بار دیگر تخریب و زمین‌های زراعتی تعداد دیگری از بهائیان این روستا تصرف شد.

روستای روشنکوه از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران در شمال ایران است.

این روستا که بیشتر ساکنان آن از دیرباز بهائی هستند، پیشتر نیز صحنه هجوم نیروهای حکومتی و تخریب خانه‌های بهائیان بوده است.

سیمین فهندژ، نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه در حساب توییتر خود نوشت: «در پی حمله روز سه‌‌شنبه [۱۱ مرداد]، بیش از ۲۰۰ مامور حکومتی ایران، بهائیان را در روستای روشنکوه جمع‌ کردند و برای جلوگیری از فیلمبرداری، تلفن‌های همراه آن‌ها را گرفتند.»

علاوه بر ماموران نظامی و امنیتی، تعدادی از کارکنان ارگان‌های دولتی مثل جهاد کشاورزی نیز در میان ماموران حضور داشتند.

به نوشته این نماینده بهائیان، ماموران از «تجهیزات سنگین خاکبرداری» برای تخریب این خانه‌ها استفاده کردند.

وب‌سایت هرانا که اخبار نقض حقوق بشر در ایران را پوشش می‌دهد نیز تخریب «خانه‌های شش خانواده بهائی در روستای روشنکوه ساری، توسط ارگان‌های دولتی» را تایید کرد.

هرانا اضافه کرد: «حدود بیست هکتار از زمین‌های کشاورزی اهالی این روستا را نیز سیم خاردار زده و تصرف کردند.»
به نوشته این پایگاه خبری حقوق بشری، یک بهائی این روستا به نام فرید علوی بازداشت و یک بهائی سالمند دیگر مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفت.

هرانا اسامی مالکان خانه‌های تخریب‌شده را نیز منتشر کرده است.

همچنین بر اساس گزارش کاربران در شبکه‌های اجتماعی، ماموران برای مجبور کردن روستاییان بهائی به ترک خانه‌هایشان ضمن تیراندازی هوایی، از گاز فلفل استفاده کردند.
تایید مقام‌های دولتی و قضایی
سلمان ستاری، بخشدار چهاردانگه ساری، با تایید تخریب خانه‌ها در روستای روشنکوه، این ادعا را مطرح کرد که این خانه‌ها «در خارج از محدوده طرح هادی روستا و برخی نیز در اراضی ملی که خارج از محدوده روستا هستند ایجاد شده بود».

ناصر اکبرزاده، نماینده ویژه استاندار در مبارزه با جنگل‌خواری، نیز گفت: «هشت فقره اجرای حکم در روستای روشنکوه اجرا شد که ۲۰ هکتار از اراضی ملی آزادسازی شده است.»

همچنین محمد کریمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران تایید کرد که ۳۸۰ هکتار زمین در سال گذشته از سوی دولت در این استان تصرف شد و میزان زمین‌های تصرف شده در مازندران از سوی دولت در سه ماه اخیر نیز به «۲۵ هکتار» رسیده است.

با وجود ممنوعیت، تعدادی از بهائیان توانسته‌اند از روند تخریب این خانه‌ها و زمین‌های زراعتی فیلمبرداری کنند که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل، با بازنشر یک فیلم‌ مربوط به تخریب خانه‌های بهائیان در همین روستا در سال گذشته، نوشت: «همان طور که در فیلم نوامبر سال ۲۰۲۱ می‌بینیم، برخی از این افراد بهائی تنها به لهجه مازندرانی صحبت می‌کنند و هرگز از روستای خود خارج نشدند، با این حال مقامات آنها را جاسوس می‌نامند.»
خانم فهندژ خواستار «توقف فوری این اعمال وحشتناک آزار و اذیت آشکار» بهائیان در ایران شد.

در مرداد و آبان سال گذشته نیز، ماموران امنیتی و نیروهای دولتی خانه‌های چندین خانواده بهائی در روستای روشنکوه را بدون ارائه حکم یا اخطار قبلی تخریب کردند.

در آن زمان، اداره منابع طبیعی استان مازندران ادعا کرد ۱۴ قطعه زمین در روستای روشنکوه، «سابقا جنگل» بوده است و بهائیان این روستا با «تصرف در اراضی جنگلی، به کشاورزی و ساخت و ساز مشغول شده‌اند».

اما یک منبع نزدیک به خانواده‌های بهائی با رد ادعای اداره منابع طبیعی اعلام کرد این اراضی بهائیان «قدمتی بالغ بر ۷۰ سال» دارند.

در سال ۱۳۹۹ نیز، دادگاهی در ایران مالکیت اراضی ۲۷ بهائی روستای «ایول» ساری را «غیرقانونی» اعلام کرده و حکم به مصادره این اراضی به نفع «ستاد اجرایی فرمان امام» داد.

پس از آن، وکیل مدافع بهائیان این روستا از رد درخواست اعاده دادرسی در پرونده مصادره املاک آنها به «دلایل نامشخص» خبر داد.

مصادره املاک بهائیان بخشی از تلاش سیستماتیک جمهوری اسلامی علیه این اقلیت مذهبی در ایران است.

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهائی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهائیان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

حمله دوباره به روستای روشنکوه در حالی است که در روزها و هفته‌های اخیر فشارها علیه بهائیان در ایران شدیدا افزایش یافته است.

یک روز پس از بازداشت همزمان ده‌ها شهروند بهائی در شهرهای مختلف ایران وزارت اطلاعات روز دوشنبه، دهم مرداد در بیانیه‌ای این شهروندان را به «جاسوسی برای اسرائیل» متهم کرد
+92
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  دست و ‌پاهاتون قلم بشه که اینقدر ظلم میکنید ، زمینهای این بیچاره هارو ضبط میکنند ، آب‌ها که از آسیاب افتاد خود بیناموسشون در اون زمین‌ها ویلاهای لاکچری درست میکنند واسه عیش و عشرت و صیغه بازی‌هاشون !!
  6
  84
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این فرقه ضاله بهائیت چقدر چاخان میکنند. این ساختمون‌ها رو بدون مجوز درست و طبیعت منطقه دچار نابسامانی شده. باید پاکسازی بشن.
  116
  32
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
  ۴۸
  fardin42 - لاستوناس، کوبا

  عدالت اسلامی.
  3
  83
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  شرم آور. این کارها رو با کدام منطق میشه توجیح کرد ؟ این بنده خدا ها الان باید کجا آواره بشن ؟ خدایا پناه میبریم به خودت.
  4
  63
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  من مشکل آخوندها را با بهایی ها نمی‌فهمم. بهایی ها در واقع همان چیزی هستند که دولت‌ها می‌خواهند. عدم دخالت در سیاست.تبعیت کامل از حکومت مرکزی. دست نزدن به هر گونه سلاح. محبت تا آخر یعنی اگر یکی زد تو گوش ات آن گوش دیگر هم بده بزند.خیلی خنده دار است. ولی وقیح می‌خواهد شیعیان اینطوری باشند. بعد بهایی ها اینطوری هستند می‌زند اینها را می‌کشد. عجب دنیای خر تو الاغی 😂😂😂😂
  1
  51
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. علتش وجود اشخاصی مثل شماست که بعضاً ناخودآگاه آب به آسیاب آخوند میریزید. دست از لجاجت بردارید، در مقابل حقایق تاریخ کشورمان سر تعظیم پایین بیاورید، کمی شکسته نفس باشید و سپاسگزار خدمات پهلوی باشید و دست از نفاق بکشید و اجازه بدهید که اتحاد شکل بگیرد. در غیر آنصورت همان کاری را میکنید که سپاه سایبری سعی در انجامش دارد.
  4
  25
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  فهمش سخت نیست. سنی ها دقیقا همین کارها رو با شیعه ها انجام دادن الانم دقت کنید در پاکستان و عراق و عربستان و افغانستان کشتن و تخریب منازل و بیرون کردن شیعه ها در حد عبادت و‌مبارزه با شرک و‌ خرافه پرستی در جریان هستش فقط آدم حیرت میکنه که شیعه ها قربانی همین نگاه تکفیری هستند و دقیقا همون کارهایی که میگند تکفیری ها برضد شیعه ها انجام میدن خودشون برای بقیه انجام میدن!؟ الان در افغانستان دقیقا هزاره ها رو به جرم شیعه بودن سلاخی و خانه هاشون رو خراب میکنند و‌همین خامنه ای چلاق بارها از برادران طالبان خواسته جلوش رو بگیرن ولی خود شیطان صفتش خونه مردم رو با همون نگاه تکفیری خراب میکنه و افتخار هم میکنند. تاریخ نشون داده سنی ها نتونستند شیعه ها رو از بین ببرند یا جلوی فرقه سازی رو بگیرند و در آینده هم همین بهایی ها همون جایی خواهند بود که شیعه ها امروز هستند ولی کو گوش شنوا. همین حکومت ولایت فقیه باعث گسترش و بسط این فرقه خواهد شد حالا هی بگید‌ ضاله ضاله ولی همین حس ترحم مردم رو میکشونه به سمت این فرقه همونطور که حکومتهای سنی همین ایران صدها سال شیعه ها رو به جرم قرمطی و ضاله میکشتند.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. موافقم. شماها هم باید تخلیه بشین. اگر متوجه شدی منظورم از تخلیه همون برچسبهایی أست که دم ایفون خونه ها میزنن برای تبلیغ تخلیه چاه.
  2
  42
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
  ۵۲
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. هزار بار بهت گفتیم که فضولی مملکت دیگران نکنی ,انگار واقعاٌ نفهم هستی دستمال ساندیسخور من نمیدون چرا گورتو گم نمیکنی از سایت ایرانی . اینقدر ورور نکن که شماها ختم خود چاخاناین
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
  ۵۲
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. بابا جمعش کن با این ریا بازی وعوام فریبتان به اسم اسلام ,امثال شما تفاله ها با اون خرافات و کلاشیتان گند وگوه زدید به دنیا .اینقدر بازیچه انگلیس و روس ووودیگر نباش
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  دقیقا این کار اربابتون اسراییل با فلسطینیان انجام میده اگر نگ هست برای اربابات ۲ برابر نگ هست
  18
  1
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. برو بوق بزن. اتحاد با تو مثل اتحاد با کندو تنبل گندیده است. تو جز فحش و توهین به کل ایرانیان چیزی دیگری بلد هستی. تو طرفدار رضا پهلوی نیستی چون چیزی از حرفهای او حالیت نمی‌شود. تو پهلوی پرست هستی و عین این طرفداران ولایت هستی.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.