آیا رهبر بعدی القاعده از ایران می‌آید؟

 ایمن الظواهری (راست) که پس از کشته شدن اسامه بن لادن (چپ) رهبر القاعده شد در یک حمله پهپادی آمریکا کشته شد.صدای آمریکا: ایمن الظواهری، رهبر القاعده، روز شنبه گذشته در یک حمله پهپادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، کشته شد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در بیانیه‌‌ای خبر کشته شدن او را اعلام کرد.

یک مقام سابق غربی در امور مبارزه با تروریسم در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا نگرانی شماری از سازمان های اطلاعاتی درباره جانشین احتمالی الظواهری را که گمان می‌رود در تهران باشد، تکرار کرد.

این مقام سابق که نخواست نامش منتشر شود در مورد سیف العدل، که ظاهرا جانشین دیرین الظواهری است، به صدای آمریکا گفت: «او در ایران حضور دارد...آیا ایرانی‌ها اجازه می دهند که کشور را ترک کند؟...به نظر دشوار می رسد که در حالی که در یک قفس دارای روکش طلا گیر افتاده است رهبر القاعده هم باشد.»

فرد سوم القاعده از نظر سطح مدیریت، عبدالرحمان المغربی است که از او به عنوان مدیرکل گروه و رئیس عملیات رسانه ای القاعده یاد می شود. گمان می رود که او نیز به همراه چندین نفر از افراد سطح پایین‌‌تر القاعده در ایران است.

به نوشته جف سلیدن، خبرنگار صدای آمریکا، حضور اعضای القاعده در تهران که به العادل و المغربی محدود نمی شود باعث شد که مایک پمپئو، وزیر سابق خارجه آمریکا، روابط تهران و القاعده را با این جمله توصیف کند که تهران مقر جدید فرماندهی القاعده شده است.

اما برخی از مقامات اطلاعاتی و دیپلماتیک آمریکا طبیعت روابط جمهوری اسلامی ایران و القاعده را از جنس «منفعت‌طلبی» و «بده‌بستان» توصیف کردند.

در هر صورت برخی از تحلیلگران رابطه ایران و القاعده را مسئله‌ساز می‌دانند.

آرون زلین، تحلیلگر بخش خاورمیانه اندیشکده موسسه واشنگتن و کارشناس امور گروه‌های جهادی، گفت روابط جمهوری اسلامی و القاعده «شرایط دشواری را درست می‌کند.»

او گفت، پرسش‌هایی در مورد مشروعیت این روابط و یا نفوذ ایران مطرح است
+78
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  ایدول و سرمشق همه اینا حکومت اسلامی ایران بوده و هست. حالا چه یک نفر حزب‌الله‌ی یا طالبانی یا القاعده‌ای رهبر اون گروه ضد انسانی شود فرقی نمیکند! راه روش شیعه و سنی متفاوت است اما هدف‌شان یکیست، همانا انسان‌ستیزی! 😖
  15
  55
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دو تا وحشی. چطور میشه به اینا نگاه کرد و گفت اشرف مخلوقات.هیچ فرقی با خمینی علی گدا و الباقی ندارند.
  11
  36
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  البته شعار دشمن دشمن تو دوست توست برا امریکایی هاست از طرفی القاعده هم دشمن امریکا محسوب نمیشه ابزار دست امریکا بگیم خیلی بهتره. با این تفاسیر روابط جمهوری اسلامی و القاعده رو میشه زندگی اجباری در کنار همسایه بی مغز دونست.
  22
  13
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  فعلا که خامنه‌ای بغد از این ترور خودش رو بد جوری قهوه‌ایی کرده و دستور داده سوراخی که توش زندگی میکنه رو عمیقتر کنند
  14
  32
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  مهم نیست کیه و از کجا میاد ، مهم این هست که عاقبتش کتلت ذغالی میشه و راه فراری هم نداره !!
  8
  16
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  بعیده، چون القاعده مال عربستان و مصر و سیدقطبه، نه ایرانیا. اصلا بافت جامعه ایران با تمام کشورهای منطقه و حتی ترکیه فرق داره.اصلا اینا خارج هم بیان حجاب میکنن،در حالیکه ایرانیا همینکه سوار هواپیماشدن حجاب رو برمیدارن و تازه خیلی راحت الکل مینوشن. برای همین بهیچوجه ازتوی ایران القاعده درنمیاد
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  ایران نامی است که ثبت شده. باید همانند تورکی که نامش رو حالا کرده ترکیه، ایران را هم بکنیم کلان ولایت. یعنی افغانستان، ایران، سوریه، عراق و جزایر جنوب.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.