از بارسلون تا جزایر قناری؛ میانگین قیمت خانه و آپارتمان در اسپانیا چقدر است؟

بارسلونیورونیوز:میانگین قیمت هر مترمربع واحد آپارتمانی در پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در ۲۶ درصد از شهرهای اسپانیا از هزار یورو تجاوز نکرد، در ۵۶ درصد از شهرهای این کشور نیز این بهای متوسط بین هزار و تا دو هزار یورو باقیماند و تنها در ۵ درصد از شهرهای آن این نرخ بالای سه هزار یورو می‌رسید.

بازار مسکن در اسپانیا پس از طی دوره اخیر رکود خود که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به اوج خود رسید، در سه ماهه دوم سال میلادی جاری با رشد ۱.۲ درصد در مقایسه با سه ماهه نخست و نیز افزایش ۲.۸ درصدی به نسبت مدت مشابه سال پیش مواجه شد. بنا بر ارزیابی کارشناسان بخش املاک و مستغلات، بازار املاک مسکونی در اسپانیا همزمان با افزایش تقاضا به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران خارجی در شهرهای بزرگ و مناطق ساحلی این کشور افزایش یافته ولی در عین حال در شهرهای کوچکتر قیمت‌ها تقریبا ثابت مانده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده بر پایه تازه‌ترین ارزیابی آژانس‌های املاک فعال در اسپانیا، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در ماه ژوئیه گذشته به هزار و ۹۳۶ یورو رسیده است. همچنین، میانه بهای هر مترمربع واحد آپارتمانی نیز هزار و ۶۹۷ یورو گزارش شده است. در حالی که این نرخ در سال ۲۰۱۴ نزدیک به هزار و ۳۰۰ یورو بود و در سال ۲۰۰۷ نیز رکورد دو هزار و ۱۰۰ یورو را از خود به جای گذاشته بود.

میانه بهای هر متر مربع خانه ویلایی نیز در پایان ژوئیه پیش از مرز هزار و ۳۰۰ یورو گذشته است.

تنها شهر اسپانیا که متوسط بهای هر متر مربع آپارتمان در آن از پنج هزار یورو فراتر رفته، شهر سن سباستین است که رکورد پنج‌هزار و ۷۹۱ یورویی را ثبت کرده است. پس از آن، بارسلونا با میانگین چهار هزار و ۳۴۶ یورو و مادرید با نرخ چهار هزار و ۱۴۱ یورو قرار دارند. بیلبائو با سه هزار و ۴۰۶ یورو و پالما ده مایورکا با سه هزار و ۳۴۴ یورو نیز در رده چهارمین و پنجمین شهرهای گرانتر در بازار مسکن اسپانیا هستند. در مقابل، بهای هر متر مربع آپارتمان در بخش‌هایی از استان سیوداد رئال به ۷۹۰ یورو می‌رسد که ارزان‌ترین بخش بازار مسکن این کشور به شمار می‌رود. همچنین در میان مناطق توریستی اسپانیا، آپارتمان‌های مسکونی آلیکانته هنوز قیمت‌های پایین‌تری نسبت به مناطق مشابه دارد و میانگین بهای هر متر مربع آن تنها حدود هزار و ۴۰۰ یورو است.  این نرخ در جزایر قناری به حدود دو هزار و ۳۰۰ یورو رسیده است.

از سوی دیگر، بهای متوسط آپارتمان در ۳۳ مرکز استان در میان ۵۰ استان اسپانیا کمتر از میانگین قیمت (هزار و ۹۳۶ یورو) در این کشور است. در این میان، ارزان‌ترین آپارتمان‌ها را با متوسط قیمت هزار و ۲۲۰ یورو به ازای هر مترمربع در لریدا مرکز استان لیدا پیدا کرد.

همچنین در ۳۹ مرکز از ۵۰ مرکز استان اسپانیا متوسط قیمت مسکن در مقایسه با سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ افزایش یافته که از میان آنها آلیکانته با ۱۰.۸ درصد صدرنشین است. در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، متوسط قیمت آپارتمان مسکونی در سه شهر اسپانیا از پنج هزار یورو فراتر رفت که افزون بر سن سباستین، لا مورالخا (پنج‌هزار و ۵۵۲ یورو در متر مربع) و ایویسا یا ایبیزا (پنج هزار و ۳۶۹ یورو در متر مربع) بودند.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  جزایر قناری که بیابان آتشفشانی است . چیز خاصی از نظر منظره ندارد . خیلی ارزان است . اما‌ اسپانیا در آمد توریست دارد . مثلا الان یک ویلای استخر دار ۳ خوابه در جایی نزدیک بارسلون قیمتش ممکن است ۲۰۰ هزار یورو باشد اما اجاره اش هفته ای ۵۰۰۰ یورو است . این اروپایی ها بلدند چطور مانند زالو خون بمکند‌. برکزیت واقعا تصمیم درستی بود برای انگلیسیها‌که‌مانند سایر کشورهای اتحادیه گدا‌گشنه‌نشوند و گرفتار زالوهای خون اشامشان.
  9
  7
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.