مقامات مسئول ایران مجددا بر توانایی خود در ساخت بمب اتمی تاکید کردند

بی بی سی: محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به قدرت های جهانی گفته «اگر که نمی‌خواهند به برجام بازگردند وقت طرفین را نگیرند»

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور ایران گفته است که ایران توانایی ساخت بمب اتمی دارد اما «ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست.»

آقای اسلامی چندمین مقام ایرانی است که در کمتر از دو هفته اخیر بر توانایی جمهوری اسلامی ایران بر ساخت بمب اتمی تاکید می‌کند.

پیش از وی کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که منصوب آیت الله علی خامنه ای است گفته بود «بر کسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی تولید بمب اتم را داریم ولی تصمیمی برای این کار نداریم.»

به فاصله کمی بعد از این اظهارات آقای خرازی، محمدجواد لاریجانی، معاون پیشین بین‌الملل قوه قضائیه، هم روز (یکشنبه ۱۷ ژوییه/۲۶ تیر) به شبکه دو تلویزیون گفت که «اگر ایران به این نتیجه برسد که سلاح هسته‌ای بسازد کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.»

مقام های ایرانی می گویند ساخت بمب اتمی را بر اساس فتوایی از آیت‌الله علی خامنه‌ای «حرام» می‌دانند.

به نظر می‌رسد که مقام های ایرانی با هدف ترغیب طرف های مذاکره خود در گفت و گوهای احیای توافق هسته ای برجام خصوصا ایالات متحده، خواهان نشان دادن توانایی های تازه اتمی برای گرفتن امتیازات بیشتر باشند.

مذاکرات از فروردین سال ۱۴۰۰ با هدف رفع تحریم های ایالات متحده و محدودیت دوباره برنامه اتمی ایران آغاز شده اما از اسفند همان سال بدون نتیجه مشخصی متوقف شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است «طرف غربی بعد از خارج شدن از برجام برای اینکه بخواهد دوباره به برجام بازگردد مجدداً اتهامات واهی که در گذشته مطرح کرده بود را مطرح می کند. این اتهامات از سوی منافقین و رژیم صهیونیستی نشات می گیرد و حدود ۲۰ سال است که این موضوعات واهی را بیان می‌کنند.»

اشاره آقای سلامی به قطعنامه خرداد ماه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است که در آن از ایران خواسته شده با بازرسان آژانس درباره دلیل منشا اوارنیوم کشف شده در سه مرکز از پیش اعلام نشده به آژانس، همکاری کند و «پاسخ‌های قانع کننده» ارائه دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته «این برای ایران قابل قبول نیست که دوباره با چنین اتهامات واهی ایران را تحت فشار قرار دهند. از این رو تصمیم گرفته شد تا تمام دوربین های برجامی خاموش شوند تا طرف مقابل متوجه شود که آن اتهامات واهی مجدد را نباید مطرح کند زیرا سالیان قبل پرونده آن بسته شده است.»

ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام، فعالیت برخی از دوربین های نظارتی آژانس را که بر اساس توافق اتمی برجام در تاسیسات هسته ای این کشور نصب شده بود، متوقف کرد.

آقای اسلامی گفته «اگر اراده‌ای در طرف مقابل برای بازگشت به برجام وجود دارد نباید چنین اتهامات واهی که پرونده آن بسته شده است را مطرح کنند و اگر که نمی خواهند به برجام بازگردند وقت طرفین را نگیرند.»
در انتظار پاسخ به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزب بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته اطلاع داد که پیش نویس توافق احیای برجام را آماده کرده که به رفع تحریم های ایران می انجامد و از این کشور خواست تا با پذیرش این پیش نویس مسیر تازه ای در روابط خود با قدرت های جهانی در پیش بگیرد.

آقای بورل گفته بود که فرصت برای مذاکره بر سر مسائل مهم باقی مانده دیگر تمام شده و طرف ها باید برای احیای برجام تصمیم نهایی خود را بگیرند.

ایران و آمریکا اعلام کرده اند که این پیش نویس را بررسی و سپس نظر خود را اعلام خواهند کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز دهم مرداد (اول اوت) گفته است به زودی ممکن است دور جدیدی از مذاکرات احیای توافق اتمی برجام برگزار شود.

آقای کنعانی گفته «بعد ازتبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها در روزهای اخیر و بررسی‌هایی که بر روی متون پیشنهادی انجام شد، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم و احتمالا دور جدید مذاکرات را شاهد باشیم و این بستگی کامل به اراده طرف مقابل مشخصا آمریکا دارد.»

پیش از این علی باقری کنی معاون وزارت خارجه ایران و مذاکره کننده اتمی این کشور گفته بود که ایران پیشنهادهای خود را درباره این پیش نویس ارائه کرده است اما درباره رد یا پذیرش طرح مسئول سیاست خارجی اروپا صحبتی به میان نیاورده است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران هفته گذشته گفته بود «مردم رسماً اعلام می‌کنند می توان با مقاومت تحریم را بی اثر کرد بنابراین وظیفه خود می دانیم به خواست مردم ایستادگی مقابل زیاده خواهان و مقابل نظام سلطه را در دستور کار قرار دهیم و از مواضع جمهوری اسلامی عقب‌نشینی نکنیم.»

اظهارت آقای رئیسی نشانه ای از عدم تمایل ایران به پذیرش پیش نویس تازه توافق برجام تعبیر شد.
+28
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان
  ولادیمر پوتین به آخوندها چند بمب اتمی کوچک که درجهان به بمب های کثیف مشهور هستند تحویل داده تا آخوندهای احمق (لقبی که پوتین برای آخوندها در ایران استفاده می کند) از آن برای ترساندن جهانیان استفاده نماید. در این صورت پوتین می خواهد که افکار جهانیان را از جنگ روسیه علیه اوکراین به سمت ایران تغییر دهد و برای کنترل آخوندها از غرب باج بگیرد. آخوند علی خامنه ای نیز از این امر استقبال کرده ودستور داده تا کم کم اقتدار پوشالی شان را برای جهانیان اعلام نمایند.
  13
  13
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  cardenas - مادرید، اسپانیا
  تمام هدف برجام و این‌همه برو بیا برای این بود که جمهوری اسلامی به توانایی ساخت بمب نرسه!!!!!!! احتمالا از این به بعد باید بشینن براای تاریخ ساخت و تعذاد بمب اتمی مزاکره کنن.
  0
  17
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  بی‌شرمی و دروغگویی توی حکومت اسلامی حد و مرز نداره! 😖 تا دیروز شرع کثیف اسلامی مانع ما بود و ما اجازه این کار رو به خودمون نمیدیم و نخواهیم داد، امروز شرع کثیف اسلامی دستور میده باید این کار به انجام برسه! 😤 اسلام یعنی فریب و نیرنگ در جهت نابودی بشریت! 😖
  7
  20
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.