جماران ادعای محافظ پیشین خمینی مبنی بر ترور خمینی را تکذیب کرد

حمید نقاشیان در کنار آیت‌الله خمینیبی بی سی: پایگاه خبری جماران، متعلق به موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، ادعای محافظ پیشین آیت‌الله خمینی درباره علت مرگ و بیماری آیت‌الله خمینی را تکذیب کرد.

اخیرا حمید نقاشیان که زمانی از محافظان شخصی رهبر پیشین ایران بود، در مصاحبه‌ای گفت «پرونده‌ای در وزارت اطلاعات وجود دارد که در آن گفته می‌شود، امام را ترور کردند».

او در این مصاحبه می‌گوید آیت‌الله خمینی «با مشکل قلبی به داخل بیمارستان رفت اما بعد معلوم شد معده امام خونریزی کرده است.»

پایگاه خبری جماران اظهارات حمید نقاشیان در خصوص «بیماری و رحلت» رهبر پیشین ایران را رد کرد و بدون نام بردن از او نوشت «این فرد جز دوره کوتاهی در ابتدای ورود امام به ایران در سال ۵۷، در بیت امام و حفاظت از ایشان نقشی نداشته است و ادعاهایی که مطرح شده نیز به هر انگیزه و علت که بیان شده، سراسر کذب و بی پایه است.»

پایگاه خبری جماران در تکذیبه خود نوشت «موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی توضیح کاملی در این باره منتشر خواهد کرد.»

پزشکان و منابع نزدیک به بیت آیت‌الله خمینی پیشتر نیز علت بستری شدن و مرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۶۸ را سرطان معده (از نوع بسیار پیشرفته) عنوان کرده بودند.

هر چند، آیت‌الله خمینی از زمان ورود به ایران بارها دچار حملات قلبی شده بود. او در بهمن سال ۱۳۵۸ و فروردین ۱۳۶۵ دچار حمله‌ قلبی شدید شده بود.
حمید نقاشیان چه گفته است؟
اخیرا حمید نقاشیان در مصاحبه ویدیویی خود با پایگاه اطلاع‌رسانی «خیمه گاه ولایت» گفت «پرونده‌ای در وزارت اطلاعات وجود دارد که در آن گفته می‌شود حضرت امام را ترور کردند، به قتل رساندند». او بلافاصله اشاره کرد که «آقای هاشمی نگذاشت این جریان افشا و معلوم شود.»

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا «شما معتقد به شهادت امام هستید»، می‌گوید «بله».

آقای نقاشیان که در ابتدای انقلاب محافظت از آیت‌الله خمینی را برعهده داشت، در ادامه در جواب این پرسش که «یعنی شما این اعتقاد را دارید؟»، می‌گوید «خودم روی این پرونده بودم و متهمان را بازجویی کردم.»

او در ادامه توضیح در خصوص «چگونگی مسمومیت» آیت‌الله خمینی می‌گوید «قرص‌های کپسولی را توسط سه چهار رابط از انگلستان از داروخانه زیرپله‌ای خریداری می‌کردند. این داروخانه پیش از آن وجود نداشته و برای این کار ایجاد شد و بعد از شهادت امام هم آنجا تعطیل شده است.»

او در ادامه می‌گوید «عناصر مرتبط با این کار را ما بازجویی کردیم و متن بازجویی‌ها در آن پرونده هست.»

او می‌گوید این مسائل را در مصاحبه‌ای به مناسبت سالروز مرگ آیت‌الله خمینی مطرح کرده اما خبرگزاری فارس هم صلاح نمی‌دانست منتشر شود.

خبرگزاری فارس پانزدهم خرداد ۱۴۰۱ مصاحبه‌ای با آقای نقاشیان منتشر کرد.

در این مصاحبه که با عنوان «خاطرات کمترشنیده شده امام به روایت محافظ شخصی» منتشر شده، به مسائل مربوط به مرگ رهبر پیشین جمهوری اسلامی اشاره‌ای نمی‌شود.
حمید نقاشیان کیست؟حمید نقاشیان در همایش مرکز اسناد انقلاب اسلامیحمید نقاشیان در مصاحبه با فارس می‌گوید «از سال ۵۷ تا اواخر خرداد ۵۸ دائم در محضر ایشان بودم».

خبرگزاری فارس در این مصاحبه او را «محافظ شخصی بنیانگذار انقلاب» معرفی می‌کند.

او می‌گوید زمانی که قرار بود آیت‌الله خمینی در مدرسه حکیم نظامی قم سخنرانی کند «تجمع مردم زیاد شده بود» و در این حین دست او می‌شکند.

باشگاه خبرنگاران جوان که معاونت سیاسی صدا و سیما آن را بنیان گذاشت نیز در مطلبی درباره گروه «فرقان»، حمیدرضا نقاشیان را «از مسئولان ارشد پرونده فرقان» معرفی کرده است.

آقای نقاشیان می‌گوید در شب دستگیری اکبر گودرزی بنیان‌گذار و رهبر گروه فرقان، فرماندهی کل عملیات را بر عهده داشت.

حمید نقاشیان در ادامه رسیدگی به پرونده فرقان که ترور برخی شخصیت‌های مهم از جمله مرتضی مطهری را انجام داده بود، می‌گوید «من هفته‌ای یک‌بار خدمت امام می‌رفتم و به ایشان گزارش می‌دادم و با مرحوم احمد آقا صحبت می‌کردم.

برخی رسانه‌های داخلی در ایران نیز آقای نقاشیان را «محافظ ویژه آیت الله خمینی و سر بازجوی گروه فرقان و از مسئولان امنیتی دهه اول انقلاب» معرفی کرده‌اند و با انتقاد از روایت او نوشته‌اند آقای حمید نقاشیان مدتها قبل از سال ۱۳۶۸ یعنی پیش از مرگ آیت‌الله خمینی، رسما از وزارت اطلاعات خارج شده بود.

پس از مصاحبه آقای نقاشیان برخی رسانه‌ها و فعالان نزدیک به حکومت خواهان پاسخ موسسه حفظ و نشر آثار آیت‌الله خمینی و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی شده بودند.
+17
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  این ادعاها درست نیست.ازاین حرفها که بگذریم،ایران بعد از انقلاب را به شاهنشاهی ترجیح میدهم.شما کافیست در اینترنت جستجو کنید:«ورود ایرانی و سگ ممنوع»بعد عکسها را ببینید در زمان آن شاه در داخل خاک ایران چه قانون هایی اجرا میشد.من دنبال واکاوی گذشته هانیستم،ولی چون دیدم اینجا از شاه یک خدای فرازمینی با هاله نورانی ساخته و ارائه میدهن د گفتم حقیقتی رو بنویسم تا شایدبتوانم آن هاله را از دورسرش بزداییم.
  68
  72
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۴
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  یه چیزی تو روحش
  86
  38
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. عزیز اون هاله که گفتی داره دورِ سر خودت میچرخه خبر نداری! آخه عزیز ۱۰۰۰ اشکال به دوره قبل از انقلاب بگیر، ولی چطوری و با چه منطقی با دوره کثیف اسلامی مقایسه آاش میکنی! به هر حال شاد باشی.
  1
  5
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
  ۵۲
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::Vafadar - برلین، آلمان::] . شاهنشاه آریامهر برای ما ایرانیان آزادیخواه از خدا هم بالاتر بوده و هست شما آخوک محترم )آخوند مخلوطی از آخوند و خوک ) برو دنبال عکس خمینی ملعونتون تو ماه باش
  3
  1
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۸
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. گوشت خوک بسیار لذیذ و ترد می باشد،‌ بسیار کم چرب است و کباب آن واقعا عالی است. همچنین تحقیقات امیدبخشی در پیوند اعضاء کلیه و قلب خوک به انسان در راه است. برخلاف وجود نحس آخوند که آنرا باید از جامعه زدود. لطفا این جاندار مفید را به انگل چندش آوری که آخوند نام دارد پیوند نزنید.
  0
  1
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.