قاتل مبینا سوری که یک طلبه است همچنان آزاد است اما منتشرکننده خبر روانه زندان می‌شود

 مبینا سوری، نوجوان ۱۶ ساله لرستانی که به دست شوهر طلبه‌اش و خانواده او کشته شد۱۱  ماه پس از قتل یک کودک‌همسر به‌دست شوهر طلبه‌اش در لرستان، روزنامه شرق گزارش داده است که قاتل او همچنان آزاد است، اما خبرنگاری که خبر این قتل را منتشر کرده، قرار است راهی زندان شود.

روزنامه شرق در گزارشی که روز یک‌شنبه، نهم مرداد از پیگیری پرونده قتل مبینا سوری منتشر کرده، به نقل از علی مجتهدزاده، وکیل خبرنگارِ منتشرکننده خبر این قتل، آورده است که سینا قلندری به اتهام «انتشار تصاویر خصوصی مقتول به تحمل ۱۳‌ ماه‌ و ۱۶ روز حبس و به اتهام نشر اکاذیب رایانه‌ای به تحمل ۱۳‌ ماه‌ و ۱۶ روز حبس تعزیری و همچنین محرومیت از شغل خبرنگاری و توقیف کانال تلگرامی به مدت دو سال محکوم شده است.»

آقای قلندری از خبرنگاران محلی لرستان شهریور پارسال خبر قتل مبینا سوری، نوجوان ۱۶ ساله‌ای را که به دلایل «ناموسی» توسط شوهر و اعضای خانواده او به قتل رسیده بود، منتشر کرده بود. او چند روز پس از انتشار این خبر در پی شکایت خانواده مقتول و متهمان پرونده بازداشت و پس از ۱۱ روز با قرار وثیقه آزاد شد.

وکیل آقای قلندری درباره وضعیت قاتل هم گفته است که او «چند ماه پس از قتل، حکم حبس حدودا دو تا سه سال دریافت کرده است و با قرار کفالت به‌راحتی در بیرون از زندان به زندگی خود ادامه می‌دهد.»

به گفته آقای مجتهدزاده، دادگاه در صدور رای در پرونده قتل مبینا سوری، به «رضایت خانواده مقتول» توجه نکرده است.

این وکیل دادگستری در ادامه با انتقاد از «برخورد عشیره‌ای» با پرونده‌ قتل خانم سوری و پرونده‌های مشابه در شهرستان‌ها گفته است که در این پرونده «پدر قاتل با سر افراشته در دادگاه حاضر می‌شود و مقابل قاضی بدون هیچ ابایی می‌گوید که پسرش رسم عشیره‌ای و عرف را اجرا کرده و هیچ خطایی مرتکب نشده است.
+82
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  خاکبرسر اون غازی و پدر پفیوز اون طلبه بشکه نورد که رسم وحشیگری عشیره و حال بهمزن عرف رو بجا آورده ! غازی بی ناموس هم ، از قماش همون عشیره وحشی و آدمخوره ! از همه اینها بدتر و بی رگ و ریشه تر ، خانواده دخترک بیچاره که کک هم نگزیدتشون !! مملکت بی در و پیکر ، دست آخوند خوک صفت و زن ستیز بهتر از این نمیشه !!
  5
  51
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  با انتقاد از «برخورد عشیره‌ای» یا بقولی قبیله‌ای با پرونده‌ قتل خانم سوری و پرونده‌های مشابه در شهرستان‌ها اضافه کنیم: "ما نه تنها با اسلام و قوانین عقب‌افتاده و ضد‌انسانیش روبرو هستیم بلکه مانند افغانستان طالبانی، داخل همین فاجعه اسلام با فاجعه قوانین متحجر و مردسالار قبیله‌ای، عشیره‌‌ای مواجه هستیم!" 😖 یعنی فاجعه در فاجعه!! 😤
  3
  40
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  این حکومت اسلامی است یعنی آنکه پیروی از قوانین ظالمانه، و ستم گرانه و البته زن ستیزانه بخشی از این حکومت آخوندی است. امامان مانند علی هم در آنزمان همین گونه بودند اما آخوندها آنها را مظلوم نشان می دهند.
  15
  39
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::Momiji0 - توکیو، ژاپن::]. رفیق قاضی یعنی قضاوت کننده و غازی از مصدر عضو به معنای جنگنده است. حداقل جوری بنویس که نشون بدی کمی از قصاب الله ریسی سوادت بیشتره
  14
  5
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  حکومت الهی عدل علی این چنین است و اعتراض بی فایده . منتها = پس مانده سک بر زنده و مرده شما فاضلابها ببارد .
  8
  13
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۸
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. از توضیح و اشاره شما ممنونم . یقیناً شما با فُرم نوشتار و ‌منظور من آشنا نیستید ، فرق قاضی که داور و قضاوت کننده هست و غازی رو منهم میدونم ، معروف هست که در بین پرنده ها غاز از همه خرفت تر و نادان تره و من هر گاه صحبت از قُضات رژیم بمیون میاد ، نه از واژه قاضی که از غازی استفاده میکنم ! همواره قاضی عادلی باشید .
  0
  10
  یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.