زنی هندی با سبیل هایی مردانه که به آن افتخار می کند

شیجا می‌گوید برایش هیچ مهم نیست که دیگران سبیل او را مسخره می‌کنندبی بی سی:زن هندی با سبیل در اینترنت هم با تحسین و هم با تقبیح مردم رو‌به‌رو شده است. او می‌گوید به واکنش‌های دیگران درباره موهای صورتش هیچ اهمیتی نمی‌دهد.  

شیجا، زن ۳۵ ساله هندی در واتس‌اپ زیر تصویری از خودش با سبیل، نوشته است: «من عاشق سبیلم هستم». بیشتر افرادی که او را ملاقات می‌کنند یا عکس او را در فیس‌بوک می‌بینند از او می‌پرسند چرا سبیل گذاشته است. جواب او این است: «فقط می‌توانم بگویم خیلی سبیلم را دوست دارم».

شیجا که به نام کوچکش مشهور است در ناحیه کنور در ایالت جنوبی کرالای هند زندگی می‌کند. مانند بیشتر زنان او هم سال‌های سال موهای نازکی پشت لبش داشت.

هر چند به طور مرتب ابرو‌هایش را برمی‌داشت اما هرگز احساس نکرد که لازم است موهای پشت لبش را بند بیندازد و بردارد.  حدود پنج سال پیش، این موهای نازک ضخیم‌تر شدند و تبدیل به سبیل شدند و شیجا با خوشحالی تصمیم گرفت که آنها را حفظ کند.

او می‌گوید: «حالا دیگر حتی تصورش را هم نمی‌توانم بکنم که سبیل نداشته باشم. با شروع همه‌گیری کرونا هیچ دلم نمی‌خواست ماسک بزنم چون سبیلم را می‌پوشاند».

بسیاری از افرادی که او را می‌بینند به او توصیه می‌کنند که سبیلش را بزند اما شیجا دلش نمی‌خواهد این کار را بکند. «هیچ‌وقت احساس نکردم که به دلیل موهای پشت لبم زیبا نیستم و هیچ‌وقت فکر نکردم که این موها زائد است و نباید داشته باشم».

بیشتر زنان فکر می‌کنند موهای صورت زائد و ناخواسته است و باید مرتب برای برداشتن و بند انداختن آنها به آرایشگاه بروند. صنعت زدودن موهای زائد در جهان با انواع کرم‌ها، نوار‌های موم، تیغ و اپیلاتور‌های گوناگون چرخش چندین میلیاردی دارد که زنان در سراسر جهان به این منظور می‌پردازند.

در سال‌های اخیر، بسیاری از زنان برخلاف روال مرسوم موهای صورت خود را پذیرفته‌اند و حتی به داشتن آن افتخار هم می‌کنند. در سال ۲۰۱۶، هارنام کائور، کمپینر نگرش مثبت به بدن، بنابر رکورد‌های گینس جوان‌ترین زن جهان با ریش کامل بود. او در مصاحبه‌هایش تأکید می‌کند که پذیرش موهای صورتش بخش مهمی از یادگیری نگرش مثبت به خود در برابر قلدری‌ها و زورگویی‌های افراد بوده است.   
هارنام کائور، فعال اجتماعی بریتانیایی سال‌هاست از طریق کمپین‌های گوناگون با استاندارد‌های زیبایی پذیرفته‌شده مقابله می‌کندبرای شیجا، سبیل هیچ نشانه مخالفت و مبارزه نیست، سبیل فقط بخشی از وجود اوست چنان که هست.  او می‌گوید: «فقط کاری که دوست دارم انجام می‌دهم. آدم دو بار زندگی نمی‌کند که به حرف دیگران اهمیت بدهد و مطابق میل آنها زندگی کند.»

بخشی از نگرش او بر‌ اثر سال‌های طولانی مبارزه با بیماری‌های گوناگون است. در ده سال گذشته شیجا شش عمل جراحی داشته است. یکی از این جراحی‌ها برداشتن غده‌ای از پستان و دیگری جراحی کیست‌های تخمدان بوده است. آخرین عمل جراحی او پنج سال پیش هیسترکتومی یا برداشتن کامل رحم بوده است.

او تعریف می‌کند: «هر بار که یک عمل جراحی به خیر می‌گذرد آرزو می‌کنم هرگز دوباره ناچار به هیچ عمل جراحی نشوم». غلبه بر بیماری‌های گوناگون باور شیجا را تقویت کرده است که باید برای دل خودش زندگی کند طوری که  شادمان و نیکبخت باشد. شیجا می‌گوید در کودکی دختری خجالتی بوده است. در روستای آنها بعد از ساعت ۶ عصر به‌ندرت زنی بیرون از خانه دیده می‌شد.

هر‌چند کرالا یکی از ایالت‌های پیشرفته هند است و شاخص‌های توسعه بالایی دارد اما هنوز در بیشتر مناطق رفتار‌های مرد‌سالارانه رواج دارد و زنان از سفر به تنهایی و زندگی مستقل نهی می‌شوند.

شیجا می‌گوید وقتی ازدواج کرد و به ایالت تامیل‌نادو رفت از فضای آزاد آنجا لذت می‌برد. او می‌گوید: «همسرم سرکار می‌رفت و دیروقت بر‌می‌گشت. غروب‌ها بیرون خانه می‌نشستم و گاهی شب‌ها تنهایی به خرید می‌رفتم. هیچ‌کس کاری به من نداشت. هرچه بیشتر کارهایم را خودم انجام می‌دادم اعتماد‌ به‌ نفس بیشتری پیدا می‌کردم».

او تلاش می‌کند این اعتماد‌ به‌ نفس و نگرش را به دختر نوجوانش هم منتقل کند.
شیجا می‌گوید در دوران همه‌گیری دوست نداشت ماسک بزند چون سبیلش را می‌پوشاندخانواده و دوستان شیجا با سبیل او موافقند و دخترش می‌گوید سبیل به او خیلی می‌آید. اما شیجا می‌گوید اظهار‌نظر‌های مختلفی از مردم کوچه‌و‌بازار می‌شنود. او می‌گوید: «مردم مرا مسخره می‌کنند و می‌گویند سبیل مال مرد‌هاست، مگر می‌شود زن سبیل داشته باشد؟» در طول سال‌ها چندین گزارش محلی از او تهیه شده است. او می‌گوید به ‌تازگی اظهار‌نظر آدم‌هایی که او را مسخره کرده‌اند پای یکی از این گزارش‌ها در فیس‌بوک دیده است. یک نفر نوشته است وقتی ابرو‌هایت را بر‌می‌داری و بند می‌اندازی چطور نمی‌توانی سبیلت را هم بند بیندازی و برداری. پرسش شیجا این است:  «مگر این که این کار را انجام دهم یا انجام ندهم به خودم مربوط نیست؟» دوستان شیجا بیشتر‌اوقات پاسخ‌های تندی به این اظهار‌نظر‌ها در فیس‌بوک می‌دهند اما شیجا می‌گوید این نظرات برایش هیچ مهم نیست. «راستش را بخواهید گاهی فقط نگاهی به آنها می‌اندازم تا کمی بخندم».
+5
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.