بازی تاج‌وتخت در برابر ارباب حلقه‌ها: در نبرد بین ادامه این سریال‌های مشهور کدام پیروز خواهد شد؟

آمازون متعهد شده است حداقل یک میلیارد دلار برای پنج فصل سریال حلقه‌های قدرت خرج کند که گران‌ترین سریال ساخته شده خواهد بودنمایش سری جدید دو سریال پرطرفدار تلویزیونی به‌ زودی شروع خواهد شد. این دو مجموعه برای رقابت در جلب بیشترین تماشاچی شمشیرها را از رو بسته‌اند. حلقه‌های قدرت و خانه اژدها به‌زودی شانه‌به‌شانه در پلتفرم‌های نمایش اینترنتی وارد رقابت خواهند شد. اما کدام‌یک از آن‌ها در صدر جدول پرمخاطب‌ترین قرار خواهد گرفت؟ طرفداران سریال‌های تخیلی تاکنون این‌همه سریال برای انتخاب نداشته‌اند.

در فاصله کمتر از دو هفته، دو سریال بسیار موفق که از پرطرفدارترین‌های ژانر خود هستند، نمایش قسمت‌های جدید را شروع خواهند کرد. خانه اژدها  که ادامه و به‌ اصطلاح اسپین آف بازی تاج‌وتخت است و حلقه‌های قدرت که ادامه ارباب حلقه‌ها است به‌ زودی وارد گود رقابت خواهند شد.

هر دو مجموعه تا این لحظه اهمیت چندانی به صحبت‌هایی که درباره رقابت آن‌ها می‌شود نداده‌اند اما مسلماً به خاطر شباهت‌های داستانی، تولید پر هزینه و جدول زمانی پخش در دو پلتفرم رقیب، نمی‌توان این موضوع را ندیده گرفت. اولین قسمت خانه اژدها در ۲۱ اوت نمایش داده خواهد شد و نمایش حلقه‌های قدرت از ۲ سپتامبر شروع خواهد شد.

آنچه مبارزه این دو سریال را کنجکاوی برانگیز می‌کند این است که تا امروز این دو مجموعه، در دو دنیای بسیار متفاوت حضور داشته‌اند. بازی تاج‌وتخت از اول به‌ عنوان سریال تلویزیونی ساخته‌ شده است اما مجموعه ارباب حلقه‌ها فقط برای سینما ساخته‌ شده بود.

 تا این لحظه درباره این دو مجموعه چه می‌دانیم و آن‌ها چطور می‌خواهند تاج بهترین مجموعه تخیلی را به دست بیاورند؟
خط داستانی خانه اژدها و حلقه های قدرت چیست؟مانند حلقه‌های قدرت، خانه اژدها نیز یک پیش درآمد خواهد بودداستان هردوی این سریال‌های جدید، به گذشته داستان اصلی سریال طرفدار بازی تاج‌وتخت و سه‌گانه سینمایی برنده اسکار ارباب حلقه‌ها بر خواهد گشت.

خانه اژدها صدها سال قبل‌تر از زمانی که بازی تاج‌وتخت در آن می‌گذرد، اتفاق می‌افتد و تمرکز داستان آن بر اوج و فرود خانه تارگارین است. یکی از خانواده‌هایی که در سریال اصلی برای به دست آوردن قدرت در سرزمین‌های وسترو می‌جنگیدند.

حلقه‌های قدرت حتی از این هم عقب‌تر می‌رود. داستان این مجموعه هزاران سال قبل از سال‌هایی که در ماجراهای فیلم هابیت و فیلم‌های ارباب حلقه‌ها دیده‌ایم اتفاق می‌افتد.

خط اصلی داستان درباره به قدرت رسیدن سارون، یکی از ضدقهرمان‌ها است.
کجا می‌توانم خانه اژدها و حلقه های قدرت را ببینم؟آمازون امیدوار است که حلقه‌های قدرت، به‌عنوان سلاح جادویی‌اش در برابر بنگاه‌های اصلی رقیب باشداین دو سریال در دو پلتفرم متفاوت نمایش داده می‌شوند. خانه اژدها که از تولیدات شرکت اچ بی او مکس است در کشورهای مختلف قراردادهای نمایش مختلفی دارد.

حلقه‌های قدرت تولید شرکت آمازون است. این شرکت امیدواراست این سریال برگی برنده در برابر دیگر پلتفرم‌های مشهور مانند نتفلیکس و دیزنی باشد. حلقه‌های قدرت در بخش پرایم آمازون قابل‌ دسترسی خواهد بود.
کدام بازیگران در خانه اژدها و حلقه‌های قدرت بازی می‌کنندمت اسمیت که نقش‌های اصلی را در نمایش‌هایی مانند تاج و تخت و دکتر هو بازی کرده، یکی از چهره‌های معروف خانه اژدها است.خانه اژدها چهره‌های آشناتری نسبت به حلقه‌های قدرت دارد. ازجمله پدی کانسیدین (بازیگر پیکی بلایندرز) و مت اسمیت (بازیگر سریال دکتر هو و سریال تاج).

حلقه‌های قدرت متکی بر چهره‌هایی تازه کار مانند مورفید کلارک، بازیگر بریتانیایی است که در نقش الف گالادریل ظاهر می‌شود. نقشی که در فیلم‌های سینمایی ارباب حلقه‌ها به عهده کیت بلانشت بود.
کدام سریال هیجان بیشتری بین طرفداران ایجاد کرده است؟سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها علاوه بر موفقیت تجاری، در مجموع ۱۷ جایزه اسکار را از آن خود کردحدس و گمان درباره این سریال‌ها، با منتشر شدن تیزرهای  تبلیغاتی و نکات ریزی که توجه شدید میلیون‌ها مخاطب را به خود جلب کرده، به اوج رسیده است.

اولین تیزر رسمی اچ بی او برای خانه اژدها (که در اکتبر سال ۲۰۲۱ در یوتیوب رونمایی شد.) تا این لحظه بیش از ۱۷ میلیون تماشاگر داشته است.

اولین تیزر رسمی حلقه‌های قدرت، که در ماه فوریه به‌عنوان بخشی از تبلیغات سوپربال (بازی نهایی لیگ فوتبال آمریکاییان اف آل) به نمایش درآمد، در یوتیوب ۳۰ میلیون تماشاگر داشت.

 هر دو سریال توجه شدید رسانه‌ها را به خود جلب کرده‌اند. مخصوصاً در زمینه ابعاد و هزینه‌های تولید. تخمین زده می‌شود که حلقه‌های قدرت پرخرج‌ترین سریال تلویزیونی تاریخ تلویزیون شود. گفته‌ شده شرکت آمازون، یک میلیارد دلار برای تولید این سریال سرمایه‌گذاری کرده است.

سرمایه‌ای که صرف تولید خانه اژدها شده است هم همین‌قدر چشمگیر است. گفته‌ شده تا اینجا و برای هرکدام از ده قسمت سری اول این مجموعه ۲۰ میلیون دلار هزینه شده است.
پس حتما هر دو سریال پر فروش خواهند بود؟مجموعه آمازون از یادداشت‌های موجود در بازگشت پادشاه، آخرین کتاب سه گانه ارباب حلقه‌ها الهام گرفته استچالش اصلی پیش روی حلقه‌های قدرت انتقال از قالب سینمایی به قالب سریال است.

خصوصاً اینکه برخلاف سری فیلم‌های بسیار موفق سینمایی که با کارگردانی پیتر جکسون برنده اسکار ساخته‌شده بودند، سریال جدید کارگردان باسابقه‌ای ندارد و از حضور ستارگان مشهور به‌عنوان بازیگر هم خبری نیست.

نکته چالش‌برانگیز دیگر به جی آر آر تولکین نویسنده و خالق جهان ارباب حلقه‌ها که در سال ۱۹۷۳ درگذشت، برمی‌گردد.
تالکین، خالق جهان ارباب حلقه‌ها، زنده نماند که موفقیت عظیم سری فیلم‌های زنده را ببیندشرکت آمازون حقوق کتاب سیلماریلیون، مجموعه داستان‌هایی که در سال ۱۹۷۷ و پس از مرگ تولکین منتشر شد را خریداری نکرده است. تولکین در این داستان پس‌زمینه‌های تاریخی و وقایعی که به هابیت و ارباب حلقه‌ها ختم می‌شود را ترسیم کرده است.

تهیه‌کنندگان مجموعه به‌جای این مجموعه داستان، ازآنچه در مؤخره کتاب بازگشت پادشاه (آخرین کتاب از سه‌گانه ارباب حلقه‌ها) آمده است، ایده گرفته‌اند.

برای طرفداران حرفه‌ای داستان‌های تخیلی، دنبال کردن آنچه در داستان و متن اصلی ادبی آمده است و آن را هسته ادبی داستان می‌شناسند، اهمیت مذهب گونه دارد.

آیا جدا شدن حلقه‌های قدرت از منبع اصلی ادبی‌اش می‌تواند رضایت این گروه از طرفداران جدی را جلب کند؟ گردانندگان و تهیه‌کنندگان این سریال باید انرژی زیادی صرف قانع کردن هواداران دوآتشه تولکین کنند تا بتوانند این اثر جدید را همچنان در ارتباط با جهان خلق‌شده این نویسنده معرفی کنند.
جورج آر آر مارتین، نویسنده کتاب‌هایی که الهام‌بخش بازی تاج و تخت هستند، در تولید خانه اژدها نیز مشارکت داردطرفداران بازی تاج‌وتخت نگرانی‌هایی از این جنس ندارند. جورج آر آرمارتین نویسنده کتاب‌هایی که ایده اصلی سریال اصلی از آن‌ها اقتباس‌ شده است، در نوشتن خانه اژدها هم همکاری داشته است.

سری جدید درواقع اقتباس بخش‌هایی از کتاب آتش و خون نوشته مارتین است که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

خانه اژدها احتمالاً از اینکه بازی تاج‌وتخت که بعد از ۸ فصل در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید، همچنان طرفداران پر و پا قرصی دارد سود خواهد برد.

تنها مسئله مشکل‌ساز این است که فصل هشتم و نهایی این سریال با انتقادهای زیادی مواجه شد و طعم تلخی برای طرفدارانش به‌جا گذاشت.

هرچند آمار مخاطبان این سریال بسیار بالابود اما درصد زیادی از این هواداران به‌شدت از پایان مجموعه ناراضی بودند. آیا این هواداران حاضرند وارد دنیای جذاب و کنجکاوی برانگیز وستروز شوند؟
با وجود موفقیت بزرگ. بازی تاج و تخت در هشتمین و آخرین فصل خود در سال ۲۰۱۹ طرفداران و منتقدان را ناامید کردپس کدام سریال روح و قلب مخاطبان را به دست خواهد آورد؟
اگر ترندهای اینترنتی را مبنای سنجش محبوبیت در نظر بگیریم، خانه اژدها یک امتیاز جلوتر است.

در سراسر جهان مردم به دنبال اطلاعات برای ادامه سریال بازی تاج‌وتخت در گوگل جستجو کرده‌اند. میزان این جستجو بیشتر از جستجو برای حلقه‌های قدرت – حداقل به زبان انگلیسی – بوده است. فقط در ماه فوریه پارسال، هم‌زمان با انتشار تیزر سریال که جز تبلیغات و بازاریابی‌های مسابقات سوپر بال بود، میزان جستجو برای این سریال بالا رفت.

مجموعه بازی تاج‌وتخت بیشتر از ارباب حلقه‌ها به زبان انگلیسی جستجو شده است.

آیا این آمار جستجو را می‌توان به معنی آمار احتمالی تماشاگران تعبیر کرد؟ اگر هر دو بتوانند مخاطبان خود را پیدا کنند، چرا باید این داده‌ها را مقایسه کنیم؟

دلیل این است که یکی از قهرمان‌های اصلی این میدان مبارزه نمی‌تواند جلوی خودش را بگیرد.

درست است که آٰر- آر- مارتین در مصاحبه‌ای با یکی از پادکست‌های بازی تاج‌وتخت گفت تمام صحبت‌ها درباره رقابت دو مجموعه به نظرش بی اهمیت‌اند. او گفت: «تمام این تبلیغات درباره رقابت بین خانه اژدها و حلقه‌های قدرت نشان می‌دهد نوع نگاه به این مسئله چقدر سطح پایین است.»

و در ادامه گفت: «چرا باید فکر کنیم دنیای فانتزی فقط جا برای یک اثر دارد؟ من امیدوارم هر دو سریال موفق باشند.»

اما در مصاحبه دیگری این بار با روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت رقبایش را نشانه گرفت و گفت: «اگر آن‌ها ۶ جایزه‌امی برنده شوند (جایزه آمریکایی برای تولیدات تلویزیونی)، که امیدوارم این‌طور هم بشود، آرزو می‌کنم ما هفت جایزه ببریم.»

به نظر می‌رسد مرز کشی‌های این مبارزه از حالا تعیین‌شده است.
+1
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.