توئیت سفیر اسرائیل در آذربایجان درمورد نظامی گنجوی و واکنش تند ایرانی ها

 جرج دیک، سفیر اسرائیل در جمهوری آذربایجان - آرشیوصدای آمریکا:سفیر اسرائیل در جمهوری آذربایجان، جرج دیک، روز پنجشنبه با انتشار توئیتی درباره نظامی گنجوی، شاعر مشهور ادبیات فارسی، واکنش منفی کاربران عمدتا ایرانی را در توئیتر برانگیخت.

سفیر جوان اسرائیل در باکو، در توئیت خود نظامی گنجوی را شاعر «بزرگ آذربایجانی» توصیف کرده است.

برخی از کاربران در توئیتر اشاره کرده‌اند که این شاعر که مقبره‌اش در خاک جمهوری آذربایجان است، شعرهای مشهور خود را به فارسی سروده و در گذشته نیز جمهوری آذربایجان همواره در خاک پادشاهی‌های ایرانی بوده است.

ادعای تازه سفیر اسرائیل درباره نظامی گنجوی در حالی است که کنسولگری جمهوری آذربایجان در دبی در توئیتی که سال گذشته میلادی منتشر کرد، نظامی گنجوی را شاعر مسلمان سنی «پرشن» (ایرانی) خوانده و نوشته است «او از اولین شاعرانی بود که در ایران سبک غزلیات درباری را با پیچیدگی بلاغی و تراکم استعاری آن ترکیب کرد.»
توئیت کنسولگری جمهوری آذربایجان در دبیجمهوری آذربایجان در منطقه‌ای قرار دارد که در جنگ روسیه با ایران در دوران قاجار از خاک این کشور جدا شد.

علیرضا نادر، تحلیل‌گر مسائل ایران در آمریکا، در توئیت خود سفیر اسرائیل در باکو را مستقیم مورد خطاب قرار داده و به او یادآوری کرده است که نظامی گنجوی به فارسی شعر گفته است.
برخی از کابران هم اشاره کرده‌اند که یکی از اشعار مشهور نظامی گنجوی اساسا درباره ایران است.

کاربری به نام «شرق‌زده» با بازنشر توئیت جنجالی سفیر اسرائیل این شعر نظامی گنجوی را به انگلیسی و فارسی منتشر کرده است که:

«همه عالم تنست و ایران دل
نیست گوینده زین قیاس خجل»
نگار مرتضوی، روزنامه نگار مقیم آمریکا، با انتشار توئیتی ضمن قرار دادن لینکی از دانشنامه بریتانیکا نوشته است نظامی گنجوی بزرگترین شاعر فارسی زبان سبک حماسی عاشقانه بود. او با اشاره به ادعای سفیر اسرائیل در باکو نوشته است که «تصور کنید که اسکار وایلد را یک شاعر بزرگ «فرانسوی» بنامید... (او نبود!)» اسکار وایلد یک شاعر ایرلندی بود.
جرج دیک در روزهای اخیر نیز به طور پیاپی توئیت‌هایی را در تبلیغ کتابی به نام «قصه‌های اسرارآمیز تبریز» منتشر کرد که آن‌ نیز واکنش‌های بسیاری را از سوی ایرانیان را برانگیخت.

در حالی که سفیر جمهوری اسلامی چندی پیش توئیتی تهدید آمیز علیه جان سفیر اسرائیل منتشر کرد که مورد انتقاد و توجه ناظران بین‌‌المللی امور ایران نیز قرار گرفت، بسیاری سفیر جمهوری اسلامی در باکو را مورد سرزنش قرار داده‌اند که به اختلافات مشابه واکنش نشان نمی‌دهد.

منتقدان کتاب «قصه‌های اسرارآمیز تبریز» می‌گویند در این کتاب درباره مکتب نگارگری تبریز که در دوران پادشاهی ایرانی صفویه برای به تصویر کشیدن قصه‌های شاهنامه فردوسی نیز از آن استفاده شد، ادعاهای نادرست منتشر شده است. سفیر اسرائیل در باکو بدون توجه به اعتراض کاربران ایرانی‌ بارها آن کتاب را تبلیغ کرده است.

جرج دیک در توئیت های اخیر خود توضیحی درباره اینکه چرا مطالبی را پیوسته منتشر می‌کند که واکنش جامعه ایرانی از جمله مخالفان جمهوری اسلامی را بر می‌انگیزد توضیح نداده است و به نظر می‌رسد که توئیت‌های اخیر او به طور عمده در پی برانگیختن احساسات مخالفان است.
+35
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  به نظر من اگر نظامی را که اهل گنجه درکشور آذربایجان است را به خاطر اشعار فارسی ایرانی قلمداد کنیم , با این منطق ابوعلی سینا که اهل ازبکستان (بخارا) است را بخاطر کتابهایش که اکثرا به زبان عربی است باید عرب قلمداد کنیم . و یا دانشمندهای اروپا را بگوئیم ترک هستند چون ترک ها 500 سال در اروپا حکومت کرده اند .
  46
  14
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  یکی به این الدنگ بگه اسرائیل هم یک کشور جعلی است و اسم اصلی آن فلسطین هست و اسرائیل یک قوم در به در بادیه نشین و خرافاتی بوده و خواهد بود.
  18
  37
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  شاید اینهم یه اُلاغ بیسوادیه مثل رئیسی !!اینجور افراد کم سواد نمیدونن که از هند تا ترکیه قلمرو و ایران محسوب میشده ! همینطور کشورهای آسیای مرکزی که شامل ازبکستان ، قزاقستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، آذربایجان و ارمنستان . البته این پفیوز فقط برای خوشرقصی این شکر خوری رو کرده .
  11
  36
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  زمان قاجارها ایران نبود و اسم کشور ممالک محروسه بود که کشور به صورت فدراتیو اداره می شد و در واقع حکومت آذربایجان بود . اصلا به شما و چرا شما خودتان را پاره می کنید. آذربایجان ارزشی برای شما ندارد و هر وقت یک نفر یادی از آذربایجان می کند شما سر و کله تان پیدا می شود و آذربایجان یاد تان می آفتد . از این حرکات به راحتی نگذارید و برنامه ای بسیار سنجیده و خوبی برای آذربایجان در سر است و به زودی آذربایجان جنوبی ازاشغال و استعمار ایران نجات پیدا خواهد شد. ایران در وضعیت بسیار بدی قرار داد هم از لحاظ سیاسی و اقتصادی. برجام هم تنها امید بود که روسیه اجازه نمی دهد امضا شود و روسیه ایران را وارد جنگ روسیه می کند تا شریکی در این شکست و بازندگی داشته باشد و مطمن باشید روسیه به هیچ وجه به داد ایران نخواهد رسید و ماهها و سالهای بسیار سرنوشت سازی در انتطار ایران است. این کتابها از و نمایش ها از یک برنامه بسیار مهم خبر می دهد
  13
  11
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.