حکم قطع «چهار انگشت» یک زندانی در بهداری اوین «اجرا شد»

 عکس مربوط به اجرای حکم قطع انگشتان دست یک سارق در مشهد در ملاء عام استرادیو فردا: به‌رغم هشدار سازمان‌های حقوق بشری به حکومت جمهوری اسلامی مبنی‌بر متوقف کردن احکام قطع عضو در زندان‌های ایران، گزارش‌ها حاکی است که ظرف کمتر از دو ماه، حکم قطع انگشتان دست یک زندانی دیگر در زندان اوین به اجرا درآمده است.

آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، روز چهارشنبه پنجم مرداد در توئیتی نوشت که «حکم قطع چهار انگشت (دست) یک زندانی دیگر که پیشتر به اتهام سرقت محاکمه شده بود امروز صبح در بهداری زندان اوین اجرا شد».

به نوشته این فعال مدنی، حکم قطع انگشتان این زندانی با دستگاهی مشابه «گیوتین» و در حضور دادستان و مقامات قضایی در طبقه دوم بهداری زندان اوین اجرا شده است.

این توئیت می‌افزاید که از ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ تا کنون این دومین‌بار است که حکم قطع انگشتان دست در زندان پایتخت به اجرا در می‌آید. در آن تاریخ، حکم قطع چهار انگشت یک زندانی به نام «برات حسینی» اهل کرمانشاه در زندان اوین اجرا شده بود.

آرش صادقی همچنین اواسط خردادماه امسال از انتقال سه زندانی به اوین برای اجرای «حکم قطع انگشتان دست» خبر داده بود. او از «هادی رستمی»، «مهدی شرفیان» و «مهدی شاهیوند» به‌ عنوان زندانیانی نام برده بود که جهت اجرای حکم قطع انگشتان دست از زندان ارومیه به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل اوایل ماه تیر از حکومت ایران خواست هر چه زودتر در قوانین کیفری خود بازنگری و از اجرای احکامی چون قطع عضو، شلاق و سنگسار خودداری کند.

سازمان عفو بین‌الملل قطع انگشتان زندانیان در ایران را «شکلی از شکنجه» و یادآور «قساوت بی‌شرمانه» دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خوانده است.
+4
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  در دنیای به نظر شماها کفار دکترها انگشت معلول رو به حرکت در میارند در دنیای اسلامی ما انگشت سالم رو قطع می‌کنند لعنت به این اسلام شماها
  0
  21
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۵
  ۵۳
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  بربریت شما جنایتکاران در تاریخ ثبت خواهد شد
  1
  23
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۰
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  پفیوزهای مسلمان اکر بخواهید قانون را اجرا کنند اول دست های خون آلود و معلول رهخر تمامی نمایندگانش و تمامی شورای رهخریت و سپاه چهار پایان را از آرنج به پایین قطع کنید ،شکر ببارد به مسلک تعفن آور شما .
  1
  25
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.