ماجرای خودداری اورژانس از انتقال بیمار در گلستان

انتشار فیلم خودداری پرسنل اورژانس گلستان از انتقال یک مصدوم به بیمارستان منجر به ورود دادستانی به این ماجرا و توضیحات رئیس مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی استان گلستان شد.

روز سه‌شنبه فیلمی کوتاه در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد یک خانم از راننده و تکنیسین آمبولانس اورژانس می‌خواهد تا مرد جوانی را که روی زمین افتاده و بیمار است به بیمارستان انتقال دهند اما آنها از این کار خودداری کرده و سرانجام آن خانم بیمارش را با وانت به بیمارستان منتقل می‌کند در حالی که آمبولانس نیز پشت سر آنها در حرکت است.

پس از انتشار این فیلم، محمود اسپانلو دادستان مرکز استان در نامه به دانشگاه علوم پزشکی گلستان به مسئولان این دانشگاه ۲۴ ساعت فرصت داد تا علت امتناع اورژانس ۱۱۵ از انتقال بیمار به بیمارستان را به صورت کتبی به دادستانی اعلام کند. وی گفت: اگر توضیحات ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان قابل قبول نباشد به استناد ماده ۲ قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومان، تعقیب کیفری در انتظار تکنیسین‌‎های اورژانس و مسئولان مربوطه خواهد بود.پس از آن دکتر محمدجواد مقسمی رئیس مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی گلستان در تشریح این ماجرا گفت: پس از اعلام وقوع یک حادثه در منطقه شصت‌کلا، مأموران اورژانس ۱۱ دقیقه بعد از تماس در صحنه حاضر شده و متوجه شدند که به خاطر حادثه‌ای که در طبقه سوم یک ساختمان نیمه‌کاره رخ داده، یک نفر مصدوم شده است. بررسی‌های اولیه امدادگران نشان داد فرد مصدوم فقط بر اثر اصابت یک میلگرد، دچار خراشیدگی زانو شده است. پس از آن همکاران اورژانس با پرسش از افراد به این نتیجه رسیدند که محل حادثه راه‌پله استاندارد ندارد و با چند داربست راه دسترسی را به طبقات ایجاد کرده‌اند که از امنیت بالایی برای انتقال مصدوم برخوردار نیست به همین دلیل اعلام کردند که برای انتقال بیمار از طبقه سوم به پایین باید با آتش‌نشانی هماهنگ شوند.

در همین موقع تعدادی از افراد حاضر در صحنه که نگران حال همکار خود بودند به کابین عقب آمبولانس هجوم برده و علاوه بر به‌هم ریختن آن و شکستن صندلی، تخته و وسایل فیکس کردن بیمار را برای انتقال مریض خارج کردند. پس از آن این افراد با استفاده از جرثقیل مریض را به پایین منتقل کردند که بسیار خطرناک بوده و ممکن بود به دلیل این کار ناامن و غیراستاندارد، در حین انتقال فرد دچار سقوط از ارتفاع شده و فوت شود.

پس از معاینه بیمار، همکاران اورژانس به افراد حاضر در صحنه اعلام کردند حالا که بیمار اورژانسی نیست و قسمت آسیب‌دیده با آتل بسته شده باید کابین عقب آمبولانس را برای انتقال مصدوم مرتب کنیم و علاوه بر آن به دلیل آسیب زدن به اموال بیت‌المال (آمبولانس) با ۱۱۰ نیز تماس بگیریم.

مقسمی ادامه داد: در حین این گفت‌وگو موضوع فیلمبرداری پیش آمد و همان لحظه‌ای که همکار اورژانس پس از مقدمات فراوانی که شرح آن بیان شد اعلام کرد که «در این وضعیت نمی‌توانیم مریض را به بیمارستان منتقل کنیم» و تصویر  ضبط و در فضای مجازی منتشر شد.وی افزود: اطمینان داریم که این گونه مشکلات با ذره‌ای تأمل، همکاری و سعه‌صدر قابل پیشگیری است و علاوه بر آن سیستم رسیدگی و واحد بازرسی دانشگاه علوم پزشکی گلستان اگر قصوری صورت بگیرد بدون اغماض با متخلفین در هر مقام و جایگاهی برخورد خواهد کرد.رئیس مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی گلستان با عذرخواهی از مردم به دلیل کدورت به وجود آمده گفت که اگر رفتار طرفین اندکی معقولانه‌تر بود این ماجرا شکل نمی‌گرفت.
+3
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.