نجات چهارمین بیمار مبتلا به ایدز با کمک سلول‌های بنیادی

دویچه وله:یک موفقیت و دستاورد ارزنده پزشکی: مردی ۶۶ ساله در کالیفرنیا که ۳۱ سال به ایدز مبتلا بود، با روش پیوند مغز استخوان درمان شد. او چهارمین و تا کنون، مسن‌ترین بیماری است که ویروس اچ آی وی را شکست داده است.

پژوهشگران و درمان‌گران ویروس ایدز از مداوای موفقیت‌آمیز چهارمین بیمار مبتلا خبر می‌دهند. در آستانه کنفرانس بین‌المللی ایدز که  روز جمعه ۲۹ ژوئیه در مونترآل کانادا گشایش می‌یابد، اعلام شد که بیمار ۶۶ ساله‌ای در یک مرکز سرطان‌شناسی ایالت کالیفرنیا در پی پیوند مغز استخوان، به طور کامل بهبود یافته است.

این دومین مورد درمان ایدز در سال جاری در این مرکز است. پزشکان قبلا از مداوای یک  زن آمریکایی موسوم به "بیمار نیویورکی" خبر داده بودند. دو مبتلای دیگر از لندن و برلین نیز با همین شیوه از شر ویروس نجات یافته‌اند.

زن مداوا شده، سلول‌های بنیادی را از طریق خون بند ناف به عنوان بخشی از فرآیند درمان سرطان دریافت کرد.  پزشکان پس از آن از به تجویز داروهای ضدویروس او ادامه ندادند.

چهارمین بیمار که مایل به افشای نامش نیست، در بیانیه‌ای گفته است: «وقتی در سال ۱۹۸۸ تشخیص دادند که به اچ آی وی مبتلا هستم، مثل بسیاری دیگر در آن زمان، فکر می‌کردم که محکوم به مرگ هستم. هرگز فکر نمی‌کردم که مزه زندگی بدون ویروس را دوباره بچشم. از پزشکان بی‌نهایت سپاسگزارم.»
امید مداوای بیماران مبتلا به سرطان و ایدز
 بیمار یاد شده در سال ۲۰۱۹ به سرطان خون نیز مبتلا شد. در نتیجه، مانند دو بیمار دیگر از لندن و برلین، مورد پیوند مغز استخوان قرار گرفت. فرد اهداکننده، بخشی از ژن CCR5 را از دست داده بود. بدون این ژن، عامل بیماری نقص ایمنی ایدز، نمی‌تواند به مبتلایان آسیبی وارد کند.

بیماری که بهبود یافته، بعد از واکسیناسیون کرونا در مارس ۲۰۲۱، داروهای ضد ایدز خود را قطع کرد و تحت درمان مغزاستخوان قرار گرفت. او با رکورد ۳۱ سال، طولانی‌ترین مدت ابتلا به ایدز در میان مداواشدگان را دارد.

جنا دیکتر، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز سرطان‌شناسی کالیفرنیا گفته است: «او مسن‌ترین بیماری است که تا کنون به طور کامل درمان شده و چیرگی او بر ویروس، نویدبخش سایر مبتلایانی است که سالمند هستند و از سرطان نیز رنج می‌برند.»

دکتر دیکتر افزوده که شیمی درمانی ملایم نیز به بیمار کمک کرد اما روند درمان به طور کلی بسیار پیجیده است و عوارض جانبی قوی دارد: «بر همین اساس نمی‌توان آن را یک گزینه عمومی برای اکثر بیماران ایدز معرفی کرد.»
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.