ابراهیم رئیسی: مردم رسما اعلام می‌کنند می‌توان با مقاومت تحریم را بی‌اثر کرد

ابراهیم رئیسی در جریان سفر به همدان از پایگاه هوایی نوژه بازدید کردهابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران گفته است «مردم رسما اعلام می‌کنند می‌توان با مقاومت تحریم را بی‌اثر کرد.»

آقای رئیسی در یک سخنرانی در همدان گفته است «وظیفه خود می دانیم به خواست مردم ایستادگی مقابل زیاده خواهان و مقابل نظام سلطه را در دستور کار قرار دهیم و از مواضع جمهوری اسلامی عقب نشینی نکنیم.»

رئیس جمهور ایران مشخص نکرده برای نسبت دادن چنین خواسته‌ای به شهروندان ایرانی، به کدام داده استناد می‌کند.

گفته های آقای رئیسی می تواند به بی علاقگی ایران به پذیرش توافق احیای برجام تفسیر شود که هدف از آن رفع تحریم‌های ایالات متحده در برابر محدود شدن مجدد برنامه اتمی ایران است.

اظهارات وی پس از آن بیان می شود که جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تازگی در مقاله‌‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت که پس از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده در وین با اعضای توافق هسته ای برجام و ایالات متحده «فرصت برای مصالحه های بیشتر بر سر مسائل مهم، به پایان رسیده است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته متنی را به عنوان پیش نویس نهایی توافق آماده کرده که به گفته وی «شامل مصالحه بر سر مواردی است که همه طرف‌ها به سختی آن را به دست آورده‌اند.»

ایران و ایالات متحده گفته اند که این متن را بررسی می کنند و به آن پاسخ می‌دهند.

رابرت مالی، مذاکره کننده اتمی آمریکا و مسئول امور ایران در وزارت خارجه این کشور به تازگی با وزیر خارجه عمان تلفنی گفت و گو کرده است. عمان مبتکر مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا بود که با مجوز آیت الله علی خامنه ای در اواخر دولت محمود احمدی نژاد شروع شد و در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی به صورت علنی انجام و به توافق برجام منجر شد.

کمتر از سه سال پس از این توافق، دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از آن خارج شد و تمامی تحریم های رفع شده را همراه با تحریم های تازه علیه ایران به اجرا گذاشت.

ایران نیز از آن زمان تعهدات خود در برجام را کاهش داد.

مذاکرات احیای برجام در اسفند ۱۴۰۰ متوقف شده و یک دور مذاکره غیرمستقیم بین ایران و آمریکا به میزبانی قطر که در آن کشورهای ۱+۴ بر خلاف موارد قبلی در آن حضور نداشتند، بدون نتیجه به پایان رسیده است.
تردید درباره انگیزه ایران برای احیای برجامایران سطح دسترسی و نظارت آژانس بر تاسیاست اتمی خود را کاهش داده استایالات متحده و بریتانیا می گویند درباره انگیزه احتمالی ایران برای احیای برجام تردید دارند.

معاون وزیر خارجه آمریکا گفته است که اگر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران توافق را نپذیرد، ایالات متحده باید فشارها به ایران را افزایش دهد.

همزمان اسرائیل اعلام کرده است که از تمامی ابزارهای قدرت ملی خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی استفاده می‌کند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی گفته است سندی در دست نیست که نشان دهد ایران برای رسیدن به سلاح اتمی تلاش می کند اما گفته غنی سازی ۶۰ درصدی که امکان رساندن آن به ۹۰ درصد که مورد استفاده در سلاح اتمی است، موضوعی پیش پا افتاده ای محسوب نمی شود.

ایران از بهار سال گذشته پس از انفجار در تاسیسات اتمی اش در نطنز در نزدیکی اصفهان، اعلام کرد که با هدف استفاده در صنایع پزشکی، شروع به غنی سازی ۶۰ درصدی کرده است.

مدیرکل آژانس می گوید این میزان غنی سازی فقط در کشورهایی انجام می شود که سلاح اتمی می سازند.

ایران سطح بازرسی های آژانس را که با اجرای توافق برجام افزایش داده بود، در ماه های اخیر به طور پیوسته کاهش داده است.
خواسته ایران از آمریکا چیست؟
ایران نمی گوید که توافق احیای برجام را قبول ندارد و یا آن را رد می کند اما در عین حال اعلام کرده که پذیرش این توافق موکول به اراده آمریکاست.

برخی از مقام های ارشد دولت آمریکا به رسانه ها گفته اند که مذاکره کنندگان ایران خواستار امتیازاتی بیشتر از موضوع اتمی هستند تا آیت الله خامنه ای را متقاعد به پذیشر توافق کنند اما ایالات متحده بیش از امتیازی که تاکنون داده، امتیاز دیگری به ایران نمی‌دهد.

یکی از خواسته های ایران، خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی خارجی در ایالات متحده بود اما جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده حتی به قیمت فروپاشی کامل مذاکرات احیای برجام، سپاه را از این فهرست خارج نخواهد کرد.

درخواست دیگر ایران گرفتن تضمین از آمریکا برای باقی ماندن دولت های بعدی در توافق برجام است اما دولت بایدن اعلام کرده نمی تواند در این زمینه تعهدی از جانب دولت های بعدی آمریکا به ایران بدهد.

مشخص نیست در حال حاضر خواسته ایران از ایالات متحده چیست و اتحادیه اروپا در متن پیش نویسی که از توافق به ایران پیشنهاد کرده، شامل چه مواردی است.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته اند که به طور کامل از جزئیات مذاکرات صورت گرفته بی اطلاع هستند.

کنگره آمریکا به طور مرتب با دعوت از مقام های دولتی، در جریان تازه ترین تحولات مربوط به مذاکرات احیای برجام قرار می‌گیرد.
گاهشمار رویدادهای هسته‌ای ایران
+9
رأی دهید
-126

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  آخه بی‌لیاقت، بی‌سواد، اصلن برجام برای چیست؟! مگه غیر از اینه که شما استفاده غیرنظامی از آن دارید. میلیاردها دلار به روسیه دادید و مسئولان ج.ا. مدعی‌اند خیلی بیشتر از توافق با روسیه، به آنها پول دادیم و هنوز که هنوزه ست پایانی برای این تنها راکتور اتمی به ارث رسیده از توافق "مرگ بر شاه" 🥴 با آلمان که بالای ۴۰ سال پیش بوقوع پیوست، متصور نیستیم!! خوب همین رو هم از سر "شاه" دارید! این همه خرج برای چند درصد کوچک از استفاده بهینه برای برق کشور 😖 اما اگر منظور از قرارداد برجام جلوگیری از بمب اتم و هسته‌ای و غیر‌و‌الذالک باشه که بمب می‌خواهیم چکار؟! که این خراب‌شده رو برای آیندگان سیاهتر از اینی که هست بکنیم. 😤 ننگ ما دین و ایمان ما!
  3
  78
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  احتمالا به داده های بغال سر کوچه استناد کرده . مرتیکه اخوند دزد متحجر دگم مذهبی ! بیشرف ! ملت از فشار کمرش خم شده دارد است تو آنوقت میگویی به استناد مقاومت ملت ؟ ملت مقاومت کنند و تو و امثال تو بروید سیسمونی کیت ؟
  2
  67
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  باز این احمق الله پروپاکانی کرد ! دیگه خشتک مردم رو هم کاملاً ، و در نتیجه بی مسئولیتی و بی لیاقتی و بی عرضگی از پاشون درآوردین ، مقاومت هم شرایطی داره ، دلخوشی و اعتماد کامل به مسئولین و حکومت که خوشبختانه ، سر سوزنی در بین مردم وجود نداره و تنها پاچه خوارها که جیره و مواجبشون میرسه و دغدقه معیشت و سختی های زندگی و روزگار رو احساس نمیکنند و به حکومت دلخوش و شب و روز مالی مالی میکنند !!
  3
  70
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  تو به گور پدرت خندیدی که از طرف مردم حرف میزنی
  3
  72
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  ببینید دوستان بد جنسی نکنید - اینا بسیار با هوش و زیرک هستند . میدونید چرا ؟؟؟ چون هیج جای دنیا ٨٠ میلیون نفر ابله هر روز نمیگه بع بع . 😂😂 ٤٣ سال هر شب بالا و پایین میکنند ملتو بعد این ٨٠ میلیون ابله فقط بلدن یک موبایل دستشون بگیرن برن فیلم بگیرن سالومه جون این بی تربیت داره الان ما رو نموده اینو میگرم برای شما که ببینید چقد بی تربیته 😂😂😂😂. تا اینطوری باشه و غیرت بین ایران و ایرانی نباشه همین اشه همین کاسه . الکی صابون به دل نزنید
  3
  55
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  همه میدونن اون مردمی که ازشون حرف میزنی کی هستن. پس اُه خوردی با اون مردم
  2
  40
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
  ۵۲
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  کی کجا چه وقت من که کمرم شکست
  2
  33
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹
  ۵۲
  100Haloo - تهران، ایران
  تو به قبر خمینی هندی زاده و هفت جد و آباد اون و خودت خندیدی، مردک بی سواد الدنگ، داری در مورد کدوم‌مردم حرف میزنی، اونهایی که شماها دارین تو زندانها میکشید و‌بهشون حبس دادین یا نابغه های فراریمون یا کارتن خوابها یا آفت زاده های خودتون، بی ناموس بی همه کس بی همه چیز!!
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  مرتیکه قاتل ، تو‌دماغتم نمیتونی بگیری ، تو چشمای سردش نگاه کنید ، بوی تعفن میده صورتش ، روزهای آخرته ، برا خودت چرت و پرتاتو تف بده ، میبینمت .
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۵
  ۴۴
  کو حق - ولینتون، نیوزلند
  مردم هم رسما و با مدرک اعلام میکنن که تو به انجای ننت خندیدی اگر راستشو نمیگی
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  اخ که خوشم میاد این بازنده ها و فراریها میسوزونی یک کم آب سرد برای وطنفروشان تیرانا که اینجا جولان میدن به عنوان ایرانی ،،، هاهاهاها خدا را شکر از ایران ریختن بیرون هرچی آدم فروش هست
  14
  4
  جمعه ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.