روز جهانی هپاتیت؛«چطور با هپاتیت زندگی می‌کنم؟»

بی بی سی: «فکر می‌کردم دارم می‌میرم، واقعاً ترسیده و غمگین بودم.» لین تران، اهل ویتنام، روزی را که در سن ۱۸ سالگی آزمایش هپاتیت B او مثبت شد، به خوبی به یاد می‌آورد. لین به بی بی سی گفت: «در زبان ویتنامی، به هپاتیت B فقط التهاب کبد می‌گویند.» «وقتی شش ساله بودم، مادربزرگ مادری‌ام از سرطان کبد درگذشت. فکر می‌کردم سرنوشتی مشابه مادربزرگ خواهم داشت.» اما ۲۰ سال گذشته است و لین اکنون سخت تلاش می‌کند تا با انواع افسانه‌ها و انگ‌ها در مورد هپاتیت مقابله کند و می‌گوید تشخیص بیماری آن جور که زمانی فکر می‌کرد، حکم مرگ نیست.
هپاتیت چیست؟آمار هپاتیتهپاتیت یک اصطلاح عمومی برای توصیف التهاب بافت کبد است. شایع ترین اشکال هپاتیت - معروف به A، B، C، D، E - توسط عفونت‌های ویروسی خاص ایجاد می‌شوند. عفونت‌های مزمن هپاتیت B یا حتی C می‌تواند منجر به سیروز (زخم کبد) و سرطان کبد شود.
هپاتیت چقدر شایع است؟
به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) هر ۳۰ ثانیه حداقل یک نفر بر اثر هپاتیت ویروسی جان خود را از دست می‌دهد. این رقم بیش از یک میلیون مرگ در سال است - که از مجموع تعداد مرگ و میر ناشی از اچ‌آی‌وی و مالاریا بیشتر است. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان هنوز با انواع مختلف هپاتیت زندگی می‌کنند. روز جهانی هپاتیت، که به منظور افزایش آگاهی در مورد هپاتیت، تشویق به پیشگیری، تشخیص و درمان آن نام‌گذاری شده است هر ساله در ۲۸ژوئیه برگزار می‌شود. کری جیمز، مدیر اجرایی اتحادیه جهانی هپاتیت توضیح می‌دهد: «از تقریباً ۲۹۶ میلیون نفری که با هپاتیت B زندگی می‌کنند، بیشتر آنها در آسیا و آفریقا هستند، در حالی که هنوز ۱۴ میلیون مبتلا در اروپا و پنج میلیون در آمریکای شمالی و جنوبی وجود دارد.»
گسترش هپاتیت در جهانچگونه به هپاتیت مبتلا می‌شوید؟ علائم آن چیست؟
مسبب هپاتیت اغلب عفونتی ویروسی است - اما این بیماری همچنین می‌تواند در اثر قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی، استفاده از الکل، مواد مخدر و برخی اختلالات ژنتیکی ایجاد شود. اکثر بیماران آلوده مانند لین هیچ علائم فوری نشان نمی‌دهند. در بیشتر موارد ممکن است بروز علائم ده‌ها سال طول بکشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تعدادی از علائمی را که در فرد مبتلا ظاهر می‌شود فهرست کرده‌است که این علائم عبارتند از: تب، خستگی، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، دل درد، ادرار تیره، مدفوع روشن، درد مفاصل، و زردی.
انگ اجتماعی
لین در یک خانواده فقیر در روستایی کوچک در شمال هانوی پایتخت ویتنام متولد شد. او موفق شد در رشته زیست‌شناسی در دانشگاه قبول شود. پس از فارغ التحصیلی بورسیه‌ای برای ادامه تحصیل در اروپا دریافت کرد. اما وقتی آزمایش پزشکی لازم را برای رفتن به خارج انجام داد، از مثبت بودن آزمایش هپاتیت B شوکه شد. او گفت: «دکتر به من گفت به دلیل تشخیص هپاتیت نمی‌توانم به خارج از کشور بروم.» لین نمی‌خواست ابتلایش به این بیماری را فاش کند و در عوض، به مقامات گفت که « مجبور شده به دلایل خانوادگی از پذیرفتن بورسیه تحصیلی خودداری کند». او می‌گوید: «در ویتنام بدنامی و تبعیض زیادی وجود داشت. هپاتیت را چیز کثیفی می‌دانستند. مردم آن را با اچ‌آی‌وی مرتبط می‌کردند.» هپاتیت B به راحتی از طریق فعالیت جنسی منتقل می‌شود و لین در زمان تشخیص ابتلایش به این بیماری هنوز ازدواج نکرده بود. در جامعه‌ای که او در آن زندگی می‌کرد، رابطه جنسی قبل از ازدواج هنوز یک تابو بزرگ بود. «احساس می‌کردم که در جامعه با مبتلایان هپاتیت خوب برخورد نمی‌کنند، بنابراین ترجیح دادم به کسی نگویم.» لین می‌گوید که از توصیه‌های پزشکی که از پزشکش دریافت کرده بود راضی نبود. در هانوی برای جستجو و کسب اطلاعات بیشتر در مورد هپاتیت به کافه‌های اینترنتی رفت.
درمان هپاتیت چیست؟
لین پس از فارغ التحصیلی شغلی با درآمد خوب پیدا کرد و تصمیم گرفت مادرش را نیز برای آزمایش ببرد. آزمایش، ترس او را تأیید کرد. تست هپاتیت مادرش هم مثبت بود. «زمانی که نتایج آزمایش را به او گفتم، او به من نگاه کرد و گفت که از قبل می‌دانسته است. حدس می‌زنم زمانی که او مرا باردار بوده است، آزمایشش مثبت شده بود.» «او خودش را سرزنش می‌کرد که این موضوع را پیش از آنکه خودم متوجه شوم به من نگفته بود.» برخلاف لین مادرش مجبور است هر روز از قرص‌های ضد ویروسی استفاده کند و نیز به طور منظم تحت بررسی سلامت قرار بگیرد.
علایم انواع هپاتیتهپاتیت چقدر مسری است؟
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، هپاتیت A و E معمولاً در اثر مصرف غذا یا آب آلوده ایجاد می‌شوند. هپاتیت B، C و D معمولاً در نتیجه ورود مایعات بدن بیمار آلوده از طریقی غیر از دهان به فرد رخ می‌دهد. راه‌های رایج انتقال این ویروس‌ها شامل دریافت خون یا فرآورده‌های خونی آلوده، عمل‌های پزشکی تهاجمی با استفاده از تجهیزات آلوده و انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد در بدو تولد، از اعضای خانواده به کودک و همچنین از طریق تماس جنسی است. درست قبل از ازدواج، لین به نامزدش گفت که به هپاتیت B مبتلا است. لین می‌گوید نامزدش از او حمایت کرد. آنها ازدواج کردند و خیلی زود پدر و مادر شدند. «می‌دانستم که ویروس می‌تواند از مادر به فرزند منتقل شود. دخترانم را واکسینه کردم. اکنون آزمایش هپاتیت هر دو منفی است.»
آیا واکسن هپاتیت وجود دارد؟
یش از ۲۹۶ میلیون نفر در سراسر جهان با هپاتیت B مزمن زندگی می‌کنند و بیشتر این موارد از طریق انتقال از مادر به کودک است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که تنها در سال ۲۰۱۹ هپاتیت B منجر به مرگ ۸۲۰ هزار نفر شده است. سازمان بهداشت سازمان ملل می‌گوید واکسن‌هایی در دسترس هستند که ۹۸ تا ۱۰۰ درصد در برابر هپاتیت B ایمنی ایجاد می‌کنند. هیچ واکسنی برای پیشگیری از هپاتیت D وجود ندارد. با این حال واکسن هپاتیت B همچنین در برابر عفونت هپاتیت D در آینده ایجاد ایمنی می‌کند و واکسن جداگانه‌ای برای هپاتیت A وجود دارد. در حال حاضر برای هپاتیت C هم هیچ واکسنی وجود ندارد. اما برخی از قرص‌های ضد ویروسی در پاکسازی عفونت در بیش از ۹۰ درصد افراد بسیار موثر هستند. در مورد هپاتیت E، چین اولین و تنها کشوری است که مجوز واکسن باز-ترکیب هپاتیت E به نام HEV ۲۳۹ را صادر کرده است. لین برای تزریق هر واکسن به دخترانش ۱۰۰ دلار می‌پردازد. این مبلغ بیش از پس‌انداز ماهانه میلیون‌ها خانواده در آسیا و آفریقا است.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.