باستان‌شناسان اسرائیلی سکه‌‌ای ۱۸۵۰ ساله از روم باستان کشف کردند

 سکه به جامانده از دوران روم باستانیورونیوز: باستان‌شناسان اسرائیلی از سکه‌ای با قدمت نزدیک به ۱۹۰۰ سال که در دریای مدیترانه کشف شده است رونمایی کردند.

این سکه برنزی که به گفته باستان‌شناسان در برابر گذر زمان «بسیار خوب» حفظ شده از دوران روم باستان به جای مانده است. نقش روی این سکه ۱۸۵۰ ساله لونا، الهه ماه در اساطیر رومی را نشان می‌دهد. بر روی دیگر این سکه تصویر آنتونینوس پیوس، امپراتور روم دیده می‌شود.

به گفته مقامات اسرائیل این سکه باستانی در جریان تجسس در آب‌های نزدیک به ساحل شهر حیفا در شمال اسرائیل کشف شد. آنها اعلام کردند که این سکه را به همراه سکه‌هایی دیگر در یک «گنجینه کوچک» پیدا کردند. مسئول اداره باستان‌شناسی دریایی اسرائیل تاکید کرد که این برای اولین بار است که چنین سکه‌ای در نزدیکی سواحل اسرائیل کشف می‌شود.

مقامات اسرائیل بر این باور هستند که این سکه به دنبال حادثه غرق شدن کشتی یا قایق به عمق آب‌های دریا رفته بود.

بنا به اعلام باستان‌شناسان اسرائیلی سکه به جا مانده از روم باستان در دوران آنتونینوس پیوس یعنی سال‌های ۱۳۸ تا ۱۶۱ پس از میلاد مسیح ضرب شده بود. آنها محل ضرب این سکه را اسکندریه در مصر می‌دانند.

بر روی این سکه عبارت «سال هشتم» ثبت شده که نشان می‌دهد در هشتمین سال آغاز سلطنت آنتونینوس پیوس ضرب شده است. آنتونینوس پیوس برخلاف امپراتورهای پیش از خود سابقه نظامی نداشت و در هیچ نبردی شرکت نکرده بود.

به گفته تاریخ‌نگاران و باستان‌شناسان دوران امپراتوری آنتونینوس پیوس دوره نسبتا آرامی در امپراتوری روم بود. آنتونینوس پیوس به عنوان ترویج‌دهنده علم و فلسفه و سازنده معابد، تئاترها و آرامگاه‌های پرشکوه شناخته می‌شود.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.