آیا نور خورشید مردان را گرسنه می‌کند؟

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهددویچه وله: به‌گزارش گاردین دانشمندان دریافتند که سطح گرلین در خون مردان پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می‌یابد، اما به نظر می‌رسد استروژن مانع از افزایش سطح هورمون گرلین در زنان می‌شود.

این مطالعه به شواهد فزاینده‌ای اشاره می‌کند که اثرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است پیچیده‌تر از آنچه در ابتدا تصور می‌شد، باشد.

به‌خوبی شناخته شده است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. اما مطالعات اخیر نشان داده‌اند که دریافت مستقیم نور خورشید در حد متوسط ​​ممکن است، با کمک به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی‌عروقی و سایر علل مرگ، امید به زندگی را به‌طور متوسط ​​افزایش دهد.

یک احتمال این است که قرار گرفتن در نور خورشید، فشار خون را از طریق آزاد شدن اکسید نیتریک از پوست کاهش می‌دهد، فرآیندی که باعث شل‌شدن رگ‌های خونی می‌شود. دانشمندان دیگر فواید سلامتی نور خورشید را به تولید ویتامین D نسبت می‌دهند.

بااین‌حال، محققان دپارتمان ژنتیک مولکولی انسانی و بیوشیمی دانشگاه تل‌آویو، با بررسی داده‌های ۳ هزار شرکت‌کننده دریافتند که مردان، و نه زنان، مصرف غذای خود را در طول ماه‌های تابستان افزایش می‌دهند و حدود ۳۰۰ کالری در روز بیشتر دریافت می‌کنند.
قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهدقرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد

برای بررسی بیشتر، آنها داوطلبان مرد و زن را در یک روز روشن در معرض ۲۵ دقیقه نور خورشید در ظهر قرار دادند و دریافتند که این کار باعث افزایش سطح هورمون تقویت‌کننده اشتها یعنی گرلین در خون مردان می‌شود.

همچنین آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، به‌طور مشابه نشان داد که وقتی نرها در معرض اشعه‌های UVB قرار می‌گرفتند، بیشتر می‌خوردند، انگیزه بیشتری برای جستجوی غذا داشتند و سطوح گرلین در خونشان افزایش می‌یافت.

به‌نظر می‌رسد که محرک انتشار گرلین آسیب DNA در سلول‌های پوست باشد. استروژن این اثر را مسدود می‌کند، به‌همین‌دلیل است که نور خورشید به همان شیوه روی زنان تأثیر نمی‌گذارد.

به‌گفته محققان، گرلین که ''هورمون گرسنگی'' نامیده می‌شود، علاوه‌بر تنظیم اشتها، اثرات دیگری نیز بر بدن دارد: همچنین التهاب و تحلیل عضلات قلب را کاهش می‌دهد.

این مطالعه در ژورنال Nature Metabolism منتشر شده است.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.