ارتباط بین چرت‌زدن‌های مکرر با سکته مغزی و فشار خون بالا

مردان بیشتر از زنان به‌طور مکرر چرت می‌‌زننددویچه وله:حدود یک سوم بزرگسالان در ایالات متحده یک چرت روزانه دارند و معتقدند که چرت‌زدن باعث آرامش و شارژ مجدد آنها می‌شود. اما بر اساس تحقیقات جدیدی که به‌تازگی در مجله Hypertension در آمریکا منتشر شده، چرت‌زدن مکرر در طول روز با خطرات بالاتر فشار خون بالا و سکته مغزی مرتبط است.

به‌گزارش ساینس‌دیلی محققان چینی با بررسی اطلاعات بیش از نیم میلیون نفر از UK Biobank دریافتند، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که معمولاً چرت می‌زنند در مقایسه با افرادی که هرگز چرت نمی‌زنند، ۱۲ درصد و احتمال سکته مغزی در آنها ۲۴ درصد بیشتر است.

در این تحقیق شرکت‌کنندگان کمتر از ۶۰ سال که معمولاً چرت می‌زدند، ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افراد همسن‌و‌سالی بودند که هرگز چرت نمی‌زدند. بعد از ۶۰ سالگی، چرت‌زدن معمولی با افزایش ۱۰ درصدی خطر فشار خون بالا مرتبط بود. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، اغلب کسانی که به‌طور مکرر چرت می‌‌زدند، مرد بودند، سطح تحصیلات و درآمد پایین‌تری داشتند، سیگار می‌کشیدند، به‌طور منظم مشروب می‌نوشیدند، خروپف می‌کردند و بی‌خوابی داشتند.

محققان بر این باورند که لزوماً چرت‌زدن نیست که منجر به فشار خون بالا یا سکته مغزی می‌شود، بلکه بسیاری از افرادی که چرت می‌زنند، به‌دلیل خواب ضعیف شبانه این کار را انجام می‌دهند.
مردان بیشتر از زنان به‌طور مکرر چرت می‌‌زنندمردان بیشتر از زنان به‌طور مکرر چرت می‌‌زنند

یکی از محدودیت‌های این مطالعه این بود که محققان مدت‌زمان چرت‌زدن را بررسی نکردند ضمن‌این‌که اکثر شرکت‌کنندگان، افراد میانسال یا مسن‌تر اروپایی تبار بودند و ممکن است نتایج به سایر گروه‌های مردم قابل انتقال نباشد.

با‌این‌حال آنها راهکارهایی را توصیه می‌کنند که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون و سکته مغزی انجام دهید:

حداقل ۷ ساعت خواب شبانه داشته باشید،

یک رژیم غذایی سالم، کم‌چرب و گیاهی داشته باشید،

حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید،

و کاهش استرس را تمرین کنید.

اما مهم‌تر از همه، تماس با پزشکتان است. افرادی که در طول روز دچار خواب‌آلودگی هستند، نیاز به چرت‌زدن دارند یا با احساس خستگی از خواب بیدار می‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنند. خستگی مداوم یک علامت هشدار‌دهنده است که نباید نادیده گرفته شود. ضمن این که اولین علامت برای بسیاری از بیمارهای جدی مانند سرطان، بیماری کلیوی، افسردگی و ام‌اس است.

اگر نیاز به چرت‌زدن دارید، زمان چرت‌زدن خود را محدود کنید و زنگ ساعت خود را تنظیم کنید. یک چرت کوتاه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند خواب‌آلودگی را از شما دور کند.

در اواخر روز چرت نزنید. چرت‌زدن دیرهنگام می‌تواند در خواب شبانه اختلال ایجاد کند.

بهترین مکان را برای چرت‌زدن پیدا کنید. در مکانی راحت، تاریک، خنک و ساکت بخوابید.

از تکنیک‌های آرام‌سازی مانند یوگا یا مدیتیشن برای کمک به خوابیدن استفاده کنید.
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.