ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان: قوانین ساخت بشر را کنار بگذارید و شریعت را تطبیق کنید

گفته شده در یک سال گذشته رهبر طالبان دست‌کم سه بار در حضور مردم دیده شده اما هیچ تصویری منتشر نشده تا این ادعا را تایید کندبی بی سی: طالبان گفته است که رهبر آنها به والیان حکومت این گروه دستور داده است که از قوانین شریعت پیروی کنند و قوانین ساخت انسان را کنار بگذارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد حکومت طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان این اظهارات را در یک سخنرانی در نشست والیان قندهار بیان کرده است.

در این خبرنامه همچنین آمده است رهبر طالبان به زیر دستانش گفته است که در حکومت او تصامیم بر اساس خواست و سلیقه مردم گرفته نمی‌شود و طالبان در برابر تصمیم رهبرشان که با قوانین شریعت همخوانی دارد، مخالفت نکنند.

ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان که هیچ تصویر جدیدی از او منتشر نشده و در میان مردم هم دیده نشده؛ گفته می‌شود در قندهار است.

طالبان در حالی اظهارات منسوب به رهبر این گروه را منتشر می‌کنند که در روزهای نخست رسیدن به قدرت، مقام‌های‌ این گروه گفته بودند که به طور موقت از قانون اساسی دوه محمد ظاهر شاه، با تعدیلات چندی، استفاده خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت طالبان در نخستین نشست مطبوعاتی‌اش گفته بود که کمیته‌ای برای بررسی قانون اساسی فعال شده است.

در این بیانیه آمده است که در این دیدار علاوه بر فرمانداران، علمای دیگری نیز حضور داشتند و بر ارزش نظام اسلامی و حفظ جان و مال مردم تاکید کردند.

در این خبرنامه به نقل از رهبر طالبان آمده که مبارزه آنها برای کرسی نبود، «بلکه برای ایمان بود» و اگر این مبارزه تا ۴۰ سال دیگر ادامه می‌یافت، آنها ادامه می‌دادند.

در این خبرنامه به نقل از رهبر طالبان آمده است که او خواستان تعیین معاش به زنان گدا در شهرها شده و در عین حال گفته است که در ارتباط به حقوق زنان، فرمان شش ماده‌ای که او قبلا داده است، باید تطبیق گردد.

در فرمان رهبر طالبان در مورد آموزش، کار و منع آزار و خشونت‌ علیه زنان که جزو خواسته‌های اساسی جامعه جهانی برای به رسمیت شناخته شدن دولت طالبان است، ذکر نشده است. فرمان شش ماده بیشتر به مسایل حقوق ازدواج، خانواده و میراث زن تمرکز دارد و در برخی موارد سنت‌های ناپسند فرهنگی را نکوهش کرده است.

رهبر طالبان در حالی به تطبیق بی قید و شرط قوانین شریعت تاکید دارد که بالاتر از ۹۵ درصد مردم افغانستان مسلمان اند و پیرو دو مذهب اصلی، حنفی و جعفری می‌باشند.

آنچه مردم را نگران می‌سازد تطبیق شریعت به ذات خودش نیست، بلکه تفسیر طالبان از شریعت و تطبیق آن بر مردم به ویژه بر زنان و دختران و شیعه‌های افغانستان است.
با گذشت یک سال هنوز روشن نیست که آیا طالبان فقه شیعه جعفری را مانند نظام قبلی به رسمیت شناخته و مورد اجرا قرار خواهند داد یا نه.
+9
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  اینو میگن مسلمان واقعی، الله بچسب گور مادر و پدر مردم! 😤 این طالبان درست مثل داعش دقیق اسلام رو پیاده می‌کنند. 😖 ج.ا. دوره خمینی هم داد میزد: "اسلام اون طرف ضد انسانیش خیلی بزرگتر است، اعدام چیز خوبیست، جنگ چیز خوبیست، حجاب چیز خوبیست، چیز هم چیز خوبیست که عسلام باشه!" 🥴😖🥴
  6
  50
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بله , تو اخندزاده متوهم می توانید قانون من در اوردی شریعت 1400 سال پیش را در کشور بدبخت و فلاکت زده افغانستان پیاده کنید و به بهانه پیروی از قوانین مذهب مردم را بیشتر سرکوب کنید. لعنت بر خودتان و قوانینتان
  2
  40
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. تو اجازه نداری به بخشی از ولایت توهین کنی. اگر بدبخت و فلاکت زده هست، واسه چی روانه فرنگ شدی؟ وا میستادی مدد داده میکردی.
  34
  2
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  افغانی ها از ایرانیان بدبختر و عقب افتاده تر هستند . این دو ملت چوب اعتقادات خودشان را میخورند ،خوشبختانه دکان اسلام در ایران باندازه کافی افشا شده است.
  3
  28
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. تو معلول چه کاره اید که اجازه به من ندهید در مورد انسان خورهای مذهبی که کشور افغانستانت را اشغال کرده اند نظری بدهم و چیزی برعلیه اخوندهای بنویسم که مردم افغانستان را گمراه میکنن.اگر انسان بودید از مردم کشورت افغانستان دفاع میکردی چون کشور افغانستان واقعا" کشوریست که حدود 5 دهه است در رنج و عذاب است.
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۱
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  این ها قوم پشتون هستند، اسلام پشتونی یعنی اسلامی که تسلط قوم پشتون را بر اقوام دیگر تئوریزه می کند، همانگونه که تیمور لنگ گجستک بر ایران به نام اسلام تسلط پیدا کرد. اسلام پشتونی همیشه وسیله ای برای تسلط یک قوم بر اقوام دیگر است، برای همین هیبت الله شلوار و لباده ی خودش را خیس کرده است، بخاطر وحشت از قوم پارس
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.