هواپیمای «اووِرتور»: پرنده ای که مسیر نیویورک تا لندن را در ۳.۵ ساعت می پیماید

العربیه: کمپانی صنایع هوایی آمریکایی «بوم سوپرسونیک» از پروژه جدید خود برای تولید هواپیمای فوق سریعی که تنها در مدت 3.5 ساعت قادر به پرواز از نیویورک به لندن خواهد بود، و قرار است انقلابی در صنعت هوانوردی تجاری رقم بزند، پرده‌برداری کرد.

نام این هواپیمای جدید «اووِرتور» است، و شرکت سازنده‌اش می‌گوید دو برابر هواپیمای امروزی سرعت خواهد داشت. اوورتور قرار است در هر پرواز بین 65-80 مسافر حمل کند، و از سوخت تماما پایدار در راستای هدف کاهش آلودگی‌های زیستی استفاده کند.

برایان دورنس، از مدیران ارشد شرکت بوم سوپرسونیک، می‌گوید این کمپانی قصد دارد موانع سر راه بشر برای شناخت سیاره خود زمین را از میان بردارد. به همین منظور هم بوم سوپرسونیک چندین تغییر انقلابی در طراحی اوورتور داده است.

مهمترین این تغییرها این است که اوورتور بر خلاف همتایان خود قصد دارد در هر پرواز تعداد بسیار کمتری مسافر جابجا کند. مسئولان سوپرسونیک می‌گویند این گرچه خلاف صرفه‌جویی اقتصادی است، اما برای بهینه‌سازی تجربه سفر لازم است.

اوورتور قرار است موتورهایی بدون صدا و بدون جای‌گذاری رد در آسمان داشته باشد. برای این منظور، سازندگان از اولین سیستم خودکار کاهش سر و صدای هواپیما بهره گرفته‌اند. این بدان معناست که صدای هواپیما در هنگام برخاستن هم چندان بلند نخواهد بود.

این هواپیمای جدید شصت متر طول دارد، و فاصله دو بال‌ آن از یک نوک یا نوک دیگر سی و دو متر است. روی این دو بال چهار موتور کوچک قرار می‌گیرند که به موتور اصلی کمک خواهند کرد، و بدین ترتیب صدای کلی هواپیما و هزینه‌های عملیاتی آن را کاهش می‌دهند.

«یونایتد ایرلاینز» که یکی از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ آمریکاست، پارسال اعلام کرد سه میلیارد دلار برای سفارش هواپیمای اوورتور سرمایه‌گذاری می‌کند. بوم سوپرسونیک گفته انتظار دارد آزمایش‌های پروازی خود را در سال 2026 در بیابان موخاوه کالیفرنیا آغاز کند، و امیدوار است اوورتور را تا سال 2029 به بازار عرضه کند.
+24
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.