وزیر دفاع اسرائیل: سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ روسیه در سوریه به جنگنده‌های اسرائیلی شلیک کرد

 سامانه اس ۳۰۰ در پایگاه هوایی روسیه در سوریهرادیو فردا: بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه، چهارم مرداد، تایید کرد که سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ روسیه که در سوریه مستقر است، به سوی جنگنده‌های اسرائیلی که برای عملیات بمباران به سوریه رفته بودند، شلیک کرده است.

او گفت که این رویداد در ماه مه امسال (اوایل بهار) رخ داد، آتشباری هوایی اس‌300 ۳۰۰ به خطا رفت و اتفاقی بود که «تنها یک بار» افتاده است.

به گزارش رویترز و رسانه‌های اسرائیل، بنی گانتز گفت که با وجود آن که جنگنده‌ها و خلبانان آسیبی ندیدند، ارتش اسرائیل این رویداد را بررسی می‌کند.

پیشتر شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل فاش کرده بود که آتشباری هوایی نظامیان روسیه در سوریه در جریان عملیات سنگین هوایی بود که در آن جنگنده‌های اسرائیلی در چند موج پیاپی اهداف نظامی و زیرساخت‌های صنایع دفاعی سوریه را در منطقه مصیاف، در غرب سوریه، بمباران کردند.

بر اساس آن گزارش، ابتدا پدافند هوایی سوریه شلیک کرد که باعث دور شدن جنگنده‌های اسرائیلی شد و سپس سامانه اس ۳۰۰ روس‌ها اقدام به شلیک موشک کرد.

روسیه چهار واحد اس ۳۰ به ارتش سوریه داده که، به گفته گزارشگران نظامی اسرائیلی، افسران روسی تصمیم‌گیرنده هستند که در زمان حملات اسرائیلی به سوریه از آن استفاده کنند یا نه.

شلیک اس‌ ۳۰۰ به جنگنده‌های اسرائیلی در شرایطی از سوی بنی گانتز تایید شده که اسرائیل و روسیه در زمینه برخی اظهارنظرهای نه چندان قاطع مقامات اسرائیل در لزوم حمایت از اوکراین در برابر روسیه و نیز قصد احتمالی روسیه به بستن دفاتر «آژانس یهود» در سراسر روسیه، از فضای صمیمی گذشته دور شده‌اند.

روسیه در دوره اخیر حملات اسرائیل به سوریه را قوی‌تر از گذشته محکوم می‌کند و از جمله حمله ماه گذشته به فرودگاه بین‌المللی دمشق را که موجب از کار افتادن این فرودگاه به مدت چند هفته شد، خطری برای جان غیرنظامیان دانسته و سفیر اسرائیل در مسکو را نیز احضار کرد.
+16
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.